Íme egy egyedi változat a "7 kihagyhatatlan film igazi űrhajósokról" témában: ### 7 Elengedhetetlen Film, Amelyek Valódi Űrhajósok Történeteit Mesélik El 1. **Apollo 13** - Ez a film a NASA hírhedt Apollo 13 küldetésén alapul, amely során egy váratlan b

Igen, ott van a listában az Apollo 13 is, de mutatunk kevésbé ismert filmeket is.
Kapu Tibor, a második magyar űrhajós, ma reggel elindult a világűrbe az Axiom-4 misszió keretében. Három társával együtt körülbelül két hetet fognak eltölteni az ISS fedélzetén, ahol számos izgalmas kísérletet fognak végrehajtani.
Egyszer talán Kapu kalandjairól is film készül majd, de addig is lássuk, hogy milyen említésre érdemes filmek készültek az igazi asztronautákról.
Philip Kaufman 1983-as klasszikusa az amerikai űrkutatás igen izgalmas, korai korszakát próbálta feldolgozni egyetlen filmben. A történet az amerikai űrprogram hajnalán követi végig azt a folyamatot, ahogy a legelső, a hanghatár áttörését célzó tesztrepülésektől eljutott a NASA a Mercury-programig, amely során már űrhajósokat juttattak ki a világűrbe. A film középpontjában a Sam Shepard által alakított fiatal tesztpilóta, Chuck Yeager áll, aki a hangsebességet túllépő repülések egyikét hajtotta végre.
A filmben megjelenik az igazi Chuck Yeager is, aki egy kalapos csapos, Fred karakterét alakítja. A kocsma, ahol ő dolgozik, szinte történelmi színtérré válik, ahogy a szereplők a tesztrepülések részleteit vitatják meg.
Ron Howard klasszikusa nélkül is összeállíthatunk űrfilmes válogatást, de igazából nem érdemes elhanyagolni ezt a remekművet. Az Oscar-díjra jelölt alkotás az Apollo 13 három fős űrhajósának történetét meséli el, akik 1970. április 11-én indultak el a végtelen világűrbe. A küldetés tragikus fordulatot vesz, amikor egy hibás alkatrész robbanása miatt képtelenné válnak a Holdra való leszállásra. Ekkor érkezik a drámai üzenet a földi irányítóközpontba, 330 ezer kilométer távolságból: "Houston, baj van!"
A film lenyűgöző módon bemutatja a küzdelem szellemét, a baráti összetartást, valamint a tudomány és a szakértelem hatalmát. Ez a mű nemcsak a látványos űrbeli kalandok miatt érdemli meg a figyelmet, hanem azért is, mert minden idők legautentikusabb sci-fi alkotásainak sorába emeli. Chris Hadfield véleménye szerint...
A kanadai űrhajós véleménye szerint Ron Howard óriási munkát végzett a film hitelessége érdekében: a forgatókönyvben szereplő párbeszédek szinte a NASA hivatalos jegyzőkönyveinek pontos másolatai. Garrett Reisman, egy másik űrhajós, még tovább megy, és azt állítja, hogy amit láthatunk, az valójában nem is igazi film, hanem inkább egy dokumentumfilm, amelyet a rendező olyan precízen készített el, mintha az egész stáb felszerelését az űrbe vitte volna.
A film megtekinthető a Prime Video és a SkyShowtime platformjain.
Az Apollo-11 holdra szállását bemutató tévéfilm a History csatornán debütált, és olyan neves színészeket vonultat fel, mint Daniel Lapaine, aki Neil Armstrongot alakítja, James Marsters, aki Buzz Aldrint formálja meg, és Andrew Lincoln, aki Michael Collins szerepében tűnik fel. Richard Dale rendezése különlegessége, hogy a film eredeti, a misszió során készült felvételeket is felhasznál, melyeket a digitális korszak igényeihez igazítva újítottak fel.
1961. április 12-én Jurij Gagarin, a szovjet kozmonauta, a történelem lapjaira írta nevét, mint az első ember, aki űrhajós szerepében szárnyalt a világűrbe. A Vosztok-1 űrhajó fedélzetén 108 perc alatt tette meg a Föld körüli utazást, mielőtt a földre való visszatérés során az Engelsz melletti területen sikeresen landolt. Ezzel a bátor lépéssel Gagarin nemcsak a tudományos felfedezések határait tágította, hanem az emberi kíváncsiság és bátorság szimbólumává is vált.
Gagarin a szovjet űrprogram 20 fős csapatának tagja volt, akiket több mint 3000 kiváló vadászpilótából válogattak ki az egész Szovjetunió területéről. E kiválasztottak rendkívüli terheléseket magában foglaló kiképzésen estek át, hogy alaposan felkészüljenek az űrutazás kihívásaira.
Pavel Parkhomenko látványos kivitelezésű filmje amellett, hogy betekintést enged az űrverseny egyik legintenzívebb időszakába, bemutatja a földműves családba született Gagarin emberi oldalát is.
Damien Chazelle rendezésében, az Oscar-díjas Josh Singer (a Spotlight: Egy nyomozás részletei írója) által megálmodott film Neil Armstrong életútjára épül, melyben Ryan Gosling alakítja a címszereplőt, míg Claire Foy játssza az aggódó feleséget, Janetet. Ez a lebilincselő, szubjektív krónika az 1961 és 1969 közötti időszakra összpontosít, felfedve azokat az áldozatokat, amelyeket Armstrongnak és a nemzetnek hoznia kellett a történelem egyik legkockázatosabb űrmissziója során. A film nem csupán a holdra szállás eseményeit tárja fel, hanem sokkal inkább Armstrong belső világával és az érzelmi utazásával foglalkozik, amelyet a Holdra vezető úton tett meg.
Noah Hawley (Fargo, Alien: Föld) rendezése Lisa Nowak űrhajósnő életén alapul, még ha a filmben Lucy Colának is hívják a Natalie Portman által alakított karaktert. Nowak 2006 júliusában repült az űrbe, és ezt követően a Nemzetközi Űrállomás robotkarjait irányította.
2007 februárjában újra reflektorfénybe került, amikor egy megrázó incidens során megtámadta Colleen Shipman légierő kapitányt. Az ok? A hír, hogy viszonya volt a barátjával, a szintén űrhajós William Oefeleinnel. Ezt követően vádat emeltek ellene autófeltörés és testi sértés miatt, ami végül a NASA kirúgásához és a haditengerészettől való elbocsátásához vezetett. Hawley filmje bemutatja, hogy a nő, amikor visszatér a Földre, hirtelen úgy érzi, hogy a világ túl kicsi számára, a mindennapok színtelenek, és a férje unalmasnak tűnik.
Ez a másfél órás dokumentumfilm egy különleges utazásra hív, amely lehetőséget nyújt arra, hogy felfedezzük az Apollo-11 legendás, 1969-es holdra szállásának hátterét. A film ritka, eddig soha nem látott film- és hangfelvételek segítségével tárja elénk a történelem e mérföldkövét. Neil Armstrong, Buzz Aldrin és Michael Collins, az űrkutatás hősei, személyesen kalauzolnak minket ezen az izgalmas felfedezőúton. Az archív felvételek mellett a filmben láthatjuk azokat a felvételeket is, amelyeket ők maguk készítettek a holdon, így a nézők igazán közel kerülhetnek a történelem e jelentős pillanataihoz.
A film elérhető a SkyShowtimes kínálatában.
Theodore Melfi filmje nem az űrhajósok hőstetteiről mesél, hanem azokról a háttérben dolgozó zsenikről, akik az űrbe juttatják őket. Az ötvenes évek végén járunk, amikor az Egyesült Államok kétségbeesett versenyt fut Oroszországgal az űr meghódításáért. Miközben úgy tűnik, hogy a pénz, a tudás és az eltökéltség nem elegendő, váratlanul felfedeznek néhány eddig figyelmen kívül hagyott tehetséget, akiket senki sem gondolt volna, hogy kihasználhatna. Hiszen ők különlegesnek számítanak: nők és afroamerikaiak.
A három nő, Taraji P. Henson, Octavia Spencer és Janelle Monáe, igazi emberi számítógépként működik: senki sem érti, hogyan képesek végrehajtani azokat a bonyolult számításokat, amelyeket nap mint nap elvégeznek. Lépésről lépésre, rakétasebességgel haladnak felfelé a NASA ranglétráján, egészen odáig, ahol a kor legnagyobb elméi dolgoznak. Az ambíciójuk nem más, mint hogy sikeresen feljuttassák John Glennt az űrbe... és onnan vissza is hozzák.