99 éves korában elhunyt Lax Péter, a világszerte elismert magyar matematikus, akinek munkássága mély nyomot hagyott a tudományos világban.


Május 16-án, pár nappal 99. születésnapja után elhunyt Lax Péter matematikus, számolt be a New York Times. A számítógépek megjelenésekor felismerte, miként lehet alkalmazni az új technológiát egy sor matematikai probléma megoldására a fegyverek tervezésétől az időjárás-előrejelzésen át a tőzsdei árfolyamok elemzéséig.

Lax Budapesten született 1926-ban, matematikai tehetségét már egészen fiatal korában felismerték. Szüleivel a magyarországi zsidótörvények elől menekültek az Egyesült Államokba 1941-ben. 1945-46-ban dolgozott az atombomba kifejlesztését célzó Manhattan terven, itt ismerkedett meg Neumann Jánossal és Kemény Jánossal, akikkel később is dolgoztak együtt.

A háború után a New York Egyetemen szerzett diplomát, és szakmai pályafutása jelentős részét az egyetem Courant Matematikai Tudományok Intézetében töltötte. Tevékenysége radikálisan átalakította a számítástechnika fejlődését, hozzájárulva a számítógépek alkalmazásának elterjedéséhez a komplex rendszerek elemzésében. Egyik írásában Dr. Lax a számítógépek matematikai tudományokra gyakorolt hatását a távcsövek csillagászatban, valamint a mikroszkópok biológiában játszott szerepéhez hasonlította, hangsúlyozva a modern technológia fontosságát a tudományos kutatásban.

Elsősorban az alkalmazott matematika területén tevékenykedett, főbb kutatási irányai közé tartozott a parciális differenciálegyenletek elmélete, a folyadékdinamika, valamint a számításelmélet. A New York Times kiemeli, hogy Lax nemcsak matematikai munkásságával, hanem verseivel is foglalkozott, amelyek magyar és angol nyelven egyaránt születtek.

Lax megkapta a matematikusoknak járó legnagyobb elismeréseket is: 1987-ben Wolf-díjat, 2005-ben Abel-díjat kapott. 1993 óta a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja volt, 2005-ben tüntették ki a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével.

Related posts