A brit elemzők úgy vélik, hogy Trump éppen most lépett bele egy olyan kínai csapdába, amelyet könnyedén elkerülhetett volna.


A brit külügyminiszter hangsúlyozta, hogy súlyos stratégiai tévedés lenne, ha az Egyesült Államok megszüntetné nemzetközi segélyezési programjait. Az ilyen lépés következményeként fellépő űrt Kína és más országok használnák ki, ami jelentős hatással lenne a globális dinamizmusra.

Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID), amely évente körülbelül 40 milliárd dollárral gazdálkodik, mostantól a washingtoni külügyminisztérium irányítása alá tartozik. A szervezet minden programját felfüggesztette, kivéve a legsürgősebb humanitárius segítségnyújtásokat, valamint az Izrael és Egyiptom számára nyújtott támogatásokat.

Elon Musk milliárdos nagyvállalkozó, a Trump-adminisztráció kormányzati hatékonyságért felelős tagja a közelmúltban felvetette a USAID megszüntetésének lehetőségét is.

David Lammy, a brit Munkáspárt külügyminisztere a Guardian szombati interjújában kifejtette, hogy a Konzervatív Párt által vezetett előző kormány súlyos stratégiai tévedést követett el azzal, hogy minimális előkészületek mellett megszüntette a nemzetközi fejlesztési minisztériumot (DfID). Emellett a tárca programjainak finanszírozását is felfüggesztette, és ezzel kapcsolatban alig nyújtott információt számos nemzetközi partnerének.

Boris Johnson, az akkori brit miniszterelnök, 2020-ban döntött arról, hogy megszünteti az önálló fejlesztési tárcát, és annak feladatait a brit külügyminisztérium keretein belül integrálja. Ezzel a lépéssel a kormány a fejlesztési politikát szorosabbra kívánta fűzni a külpolitikai stratégiával.

David Lammy, az aktuális brit külügyminiszter a Guardiannek adott interjújában hangsúlyozta, hogy hosszú évek munkája volt ezt a "stratégiai hibát" orvosolni.

"Arra inteném amerikai barátainkat, hogy saját döntésük kialakítása során alaposan tanulmányozzák, mit rontott el Nagy-Britannia" ebben a kérdésben - fogalmazott a londoni külügyi tárca vezetője.

Hozzátette: a brit kormány minden tőle telhetőt megtesz az Egyesült Államok által megvont segélyek pótlására, de Nagy-Britanniának nyilvánvalóan nincsenek ugyanolyan forrásai ehhez, mint Amerikának.

Lammy véleménye szerint a nemzetközi fejlesztési tevékenység kiemelkedően fontos része a puha hatalmi eszköztárnak, és komoly aggodalommal tölti el, hogy az Egyesült Államok által hagyott űrt Kína és más országok is betölthetik.

Related posts