A CEU Láthatatlan Egyetem Ukrajnáért programja büszkén bejelenti, hogy elnyerte a rangos Dr. Hantos Elemér-díjat! Üdvözöljük a híreket, Helló Sajtó!
A Közép-európai Egyetem (CEU) által indított Láthatatlan Egyetem Ukrajnáért program (Invisible University for Ukraine - IUFU) elnyerte a rangos Dr. Hantos Elemér-díjat. Ez a kitüntetés, amely 100.000 svájci frank támogatást is tartalmaz, a Közép-Európa Alapítvány (CEF) által kerül kiosztásra olyan kivételes hozzájárulások elismeréseként, amelyek elősegítik a Közép- és Kelet-Európa gazdasági együttműködését.
A hivatalos díjátadó ünnepségére 2024. november 24-én került sor Bécsben, egy elegáns gálaebéd keretében. A rangos elismerést Ostap Sereda, az IUFU igazgatója, az Ukrán Katolikus Egyetem docense, valamint a berlini Bard College vendégprofesszora vette át. Továbbá, Trencsényi Balázs, az IUFU alapítója és a CEU Felsőfokú Tanulmányok Iskolájának vezetője is jelen volt az eseményen. Az átadásra Randy Charles Epping, a CEF elnöke, valamint Stephan Messman professzor, az alapítvány kuratóriumának tanácsadója és a Hantos Elemér-díj első nyertese révén került sor.
"Örömmel tölt el, hogy az IUFU egy ilyen rangos elismerést kapott, amely újra hangsúlyozza az IUFU keretein belül végzett fontos és kiemelkedő munkát" – nyilatkozta Shalini Randeria, a Közép-európai Egyetem (CEU) elnök-rektora. "Ez a díj az ukrán diákok és oktatók elszántságát méltatja, továbbá megerősíti elkötelezett támogatásunkat irántuk, miközben szembenéznek a megdöbbentő kihívásokkal. Egy új korszakot élünk, ahol globális kihívásokkal találkozunk, és új modellek kidolgozásán fáradozunk a demokrácia védelme érdekében a globális autoritárius tendenciák közepette. A Hantos-díj kifejezi a Közép-Európa Alapítvánnyal közös jövőképünket: egy olyan Európa képét, amely elmélyíti az akadémiai együttműködést és a demokratikus értékek iránti elkötelezettséget" – tette hozzá Randeria.
Randy Charles Epping, a Közép-Európa Alapítvány elnöke elmondta: „Alapítványunk célja a globális gazdasági együttműködés előmozdítása, amelyet közép-európai és latin-amerikai hallgatók támogatásával, valamint a régiók és Észak-Amerika kiemelt egyetemei között létrejött partnerségekkel érünk el. E díjjal folytatjuk az ukrán hallgatók ösztöndíjainak támogatását a CEU-n, és egyúttal szélesítjük az IUFU küldetését is, amely a demokratikus alapelvek és az akadémiai szabadság iránt elkötelezett tudósok és közösségek közötti kapcsolatok fejlesztésére összpontosít.”
A budapesti CEU Demokrácia Intézet keretein belül megvalósított Láthatatlan Egyetem Ukrajnáért program (IUFU) a Közép-európai Egyetem (CEU) kezdeményezése, amely 2022 tavaszán indult, mindössze egy hónappal az orosz invázió teljes körű megkezdése után. A program célja, hogy a háború okozta rendkívüli nehézségek ellenére megőrizze Ukrajna intellektuális életének dinamizmusát. Az IUFU egy olyan innovatív tantervet kínál, amely segít mérsékelni a háború diákokra gyakorolt negatív hatásait, és keretet biztosít az autokráciával szembeni fellépéshez. A program folyamatos akadémiai támogatást nyújt azoknak a BA, MA és PhD hallgatóknak, akik tanulmányaikat érintették a konfliktus miatt. Az invázió kezdete óta közel 1.000 ukrán hallgató kapcsolódott be a program online és személyes kurzusaiba, melyeket a világ különböző országaiból érkező oktatók tartanak.
A Hantos Elemér-díj által biztosított támogatás révén az IUFU lehetőséget kap arra, hogy egy rejtett doktori iskolává fejlődjön, amely lehetővé teszi, hogy az IUFU közösségének diákjai globálisan kapcsolódjanak a tudományos élethez.
"A Láthatatlan Doktori Iskola (The Invisible Graduate School) az IUFU céljait követve úttörő kezdeményezés lesz a kutatói képzés és a tudományos szocializáció terén. Reméljük, hogy olyan intellektuális és érzelmi légkört teremtünk, amelyben az ukrán diákok bárhol is legyenek, tudományos érdeklődésükre összpontosíthatnak és transznacionális párbeszédet folytathatnak a világ tudományos szereplőivel, miközben hozzájárulnak országuk ellenálló képességéhez ebben a szörnyű helyzetben" - mondta Trencsényi Balázs, a CEU Történelem tanszékének professzora.
A Dr. Hantos Elemér-díj a neves magyar közgazdász, Hantos Elemér (1880-1942) nevét viseli, aki a két világháború közötti időszakban a közép-európai és páneurópai integráció elkötelezett támogatója volt. A díj korábbi kitüntetettjei között szerepel Václav Havel (2007), aki a csehszlovákiai demokratikus átmenet kulcsszereplője volt; Erhard Busek, Ausztria alkancellárja (2008), aki a Délkelet-európai Stabilitási Paktum különleges koordinátoraként a térség békéjének és stabilitásának megteremtéséért dolgozott; Adam Michnik (2009), a demokrácia és az emberi jogok védelmében küzdő újságíró és politikai aktivista; Soros György (2011), aki emberbaráti tevékenységével vált ismertté; és Monica Macovei (2015), aki a romániai igazságügyi reformok megvalósításában játszott kulcsszerepet, elősegítve az ország uniós csatlakozását. A Dr. Hantos Elemér-díj nyerteseinek teljes listája ezen az oldalon található.
A CEU Láthatatlan Egyetem Ukrajnáért programját (IUFU) a Penn State Egyetem McCourtney Demokrácia Intézete október 31-én kitüntette a 2024-es Laurence és Lynne Brown Demokrácia-éremmel. Ez a rangos elismerés a demokrácia előmozdításáért végzett kivételes munkát honorálja. A díj részleteiről itt talál információt.
Az IUFU következő programja egy izgalmas, egyhetes Téli iskola lesz, amely személyes részvétellel valósul meg a CEU budapesti kampuszán. Az esemény időpontja 2025. január 11. és 18. között zajlik, és lehetőséget nyújt a résztvevők számára, hogy mélyebb tudást nyerjenek és kapcsolatokat építsenek.