A legújabb jelentés alapján rendkívül aggasztó a sajtószabadság állapota.
Magyarország felmentést kapott az Oroszország által bevezetett új szankció alól
A szervezet első ízben értékelte a sajtószabadság globális helyzetét kritikusnak, hangsúlyozva, hogy az újságírás körülményei a világ országainak közel felében kedvezőtlen minősítést kaptak, miután évek óta tartó romlás figyelhető meg. Az összes érintett ország átlagpontszáma 55-re süllyedt, ami új rekordmélypontot jelent.
Az RSF jelentésében megjegyzi, hogy míg az újságírók elleni fizikai támadások a sajtószabadság leglátványosabb megsértése, a gazdasági nyomás - például a tulajdonosi koncentráció, a hirdetők vagy pénzügyi támogatók nyomása, valamint a korlátozott állami finanszírozás - szintén jelentős probléma. A sajtószabadság-index rangsorának meghatározásához használt öt fő mutató közül az újságírás pénzügyi feltételeit mérő mutató a történelem legalacsonyabb pontján áll.
Anne Bocondé, az RSF szerkesztőségi igazgatója hangsúlyozta, hogy a mai médiakörnyezetben elengedhetetlen a szabadság, a függetlenség és a pluralizmus megteremtése, ami megfelelő pénzügyi kereteket igényel. A médiagazdaságnak sürgősen olyan helyzetbe kell kerülnie, amely támogatja az újságírást és garantálja a megbízható információk létrehozását, ami természeténél fogva pénzigényes folyamat. Gazdasági függetlenség hiányában a szabad sajtó nem létezhet. Amennyiben a hírmédia anyagi terhekkel küzd, az a minőségi tudósítások rovására mehet, és a közönség elnyeréséért folytatott versenybe sodródik.
A jelentés az Egyesült Államokat a "gazdasági depresszió éllovasának" minősíti, mivel gazdasági mutatói két év alatt 14 helyet zuhantak vissza, így már az ötvenhetedik helyen állnak. Az ország most a "problémás helyzet" kategóriájába került, ahol a helyi hírek különösen súlyosan szenvedtek a pénzügyi nehézségektől. Ráadásul a társadalmi mutatók is aggasztóan csökkentek, hiszen a médiába vetett bizalom példátlanul 28 helyet esett vissza. Az RSF a Trump-kormányzat lépéseit, köztük az Amerika Hangja és a Szabad Európa Rádiót működtető amerikai Globális Médiaügynökség és az USAID támogatásának hirtelen megszüntetését hozza fel példaként, mint a szabad sajtó elleni támadásokat.
A gazdasági nehézségek következtében a világ számos országában, összesen 34-ben, bezárásra kényszerülnek a médiaorgánumok. Különösen aggasztó a helyzet olyan államokban, mint Nicaragua, Fehéroroszország, Irán és Afganisztán, ahol a hírközlő szervek tömegesen szűnnek meg. Még azokban az országokban is, amelyek az indexen viszonylag erős sajtószabadsággal büszkélkedhetnek – például Új-Zéland (16. hely) és Dél-Afrika (27. hely) – komoly kihívásokkal kell szembenézniük a finanszírozás és a szerkesztői függetlenség terén.