A világot foglalkoztató kérdések között van egy, ami talán még a legnagyobb problémákat is háttérbe szorítja: vajon volt-e chip a labdában, vagy sem? Ez a tűnődés nem csupán egy sportesemény részletéről szól, hanem a technológia és a sport összefonódásána


A Real Madrid továbbjutásán az Atlético Madrid ellen a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében már semmi sem változtat, azonban még mindig lázban tartja a világ közvéleményét egy, az "emberiség sorsát alapjaiban befolyásoló" kérdés: volt-e chip abban a labdában, amellyel Julián Álvarez rúgta az utóbb dupla érintés miatt megsemmisített tizenegyes-gólt. Most úgy tűnik, nem volt.

A szerdai napon lezárult a BL-nyolcaddöntő, ahol a Real Madrid és az Atlético Madrid összecsapásának izgalmas tizenegyespárbaja döntötte el a továbbjutást. A két mérkőzés alapján kialakult 2-2-es eredmény után az első rúgásokat Alexander Sörloth és Kylian Mbappé magabiztosan értékesítették. A második körben pedig Julián Álvarez lépett először a labda mögé az Atlético színeiben, hogy megpróbálja megugrasztani csapata esélyeit.

Az argentin világbajnok center nekifutott a tizenegyes pontra letett labdának, de a lövés pillanatában támaszkodó lába kicsit megcsúszott, és bár a kapuba lőtt, utólagos VAR-ozást követően az a döntés született, hogy Álvarez nemcsak a rúgó jobb, hanem a bal lábával is hozzáért a labdához, mielőtt ellőtte azt, és így a szabályok értelmében a dupla érintés miatt azt érvényteleníteni kell.

A videófelvételeken nem észlelhető a kétszeri érintés, ami miatt elterjedt az interneten az a feltételezés, hogy az UEFA által a Bajnokok Ligájában használt Adidas-labdákba beépített chip található, amely képes észlelni a dupla érintést. Ezért aztán nem lehet szó tévedésről. Ezt a témát a Reddit közösségi oldalán is felhozták a Bajnokok Ligája szekciójában.

Az UEFA Bajnokok Ligája mérkőzésein használt labdákba épített szenzorok és érzékelők figyelik a labda mozgását, sebességét, valamint az összes érintkezést a külső világgal. Ez a technológia nem titok, így joggal merül fel a kérdés, hogy miért nem tiltakozott Álvarez a döntés ellen. Hogyan fogadhatna el egy számára kedvezőtlen ítéletet, ha tisztában van azzal, hogy a rendszer megbízhatóan rögzíti a kettős érintéseket? Miért lenne szükség VAR-ellenőrzésre a futball világának egyik legjelentősebb mérkőzésén, amikor egy olyan eszköz áll rendelkezésre, amely minden kétséget kizáróan képes jelezni az esetleges hibákat? Egy téves döntés következményei messze túlmutathatnak a pályán történteken.

Közvetlenül a mérkőzés után mindenki így is hitte.

Már csak azért is érdemes kiemelni, hogy 2022-ben, a katari futball-világbajnokság során, valamint a tavalyi Európa-bajnokságon az Adidas által kifejlesztett innovatív okos labdát alkalmazták, amely a Connect Ball Technology névre hallgat. Ez a különleges labda egy beépített érzékelővel rendelkezik, amely a bőr belső rétegéhez van rögzítve, és másodpercenként lenyűgöző 500 adatot képes feldolgozni.

Az elobservador.com.uy, egy uruguayi weboldal, alaposan és meggyőző érvekkel világította meg az igazság lényegét.

Elsőként bemutatok egy felvételt, amelyen egyértelműen megfigyelhető a kettős érintés: a labda a jobb lábbal történő rúgás után valószínűleg érintkezik a bal, támaszkodó láb tetejével.

Fontosabb részletre derült fény: a Bajnokok Ligájában használt labdák nem rendelkeznek szenzorral, tehát nem alkalmazzák a Connect Ball Technology-t. Ez a technológia a legutóbbi világbajnokságon és Európa-bajnokságon bemutatott Adidas Fussballliebe Pro labdákban volt jelen. Ezzel szemben a BL mérkőzésein az Adidas Pro Ball Munich típusú labda van használatban.

Az UEFA ragaszkodik hozzá, hogy a döntést a VAR-szoba hozta meg, mindenféle érzékelő vagy egyéb technikai segédeszköz alkalmazása nélkül, kizárólag a különböző szögekből felvett képek segítségével.

Az Európai Labdarúgó-szövetség csütörtök délután egy újabb hivatalos közleményt tett közzé, amelyben világosan és egyértelműen tisztázta a felmerült aggályokat.

Ha csak minimális mértékben is, de a tizenegyesrúgást elvégző játékos (Julián Álvarez - a szerk.) a bal, támaszkodó lábával hozzáért a labdához, mielőtt azt a jobb lábával elrúgta volna. A jelenleg érvényes szabály (A játék szabályai, 14.1-es szabálypont) a VAR-nak értesítenie kellett a játékvezetőt, hogy érvénytelenítse a gólt. Az UEFA egyeztetést kezdeményez a FIFA-val és az IFAB-bal (az utóbbi a sportág szabályalkotó testülete), hogy vizsgálják felül ezt a szabálypontot azokban az esetekben, amikor a kettős érintés véletlen, nem szándékos.

Róma kifejtette véleményét, a téma most már lezártnak tekinthető.

Más kérdés, hogy a jelek szerint azt az UEFA is érzi, a szabályok alkalmazásával született döntés valahol közben igazságtalan. Legalábbis szembemegy sportági esetekkel, éppen azért felül kell vizsgálni a szabályt, a jövőt illetően hogyan lehetne azt még jobban és pontosabban definiálni.

Related posts