Az állam hatékony működtetése megköveteli a jövőbe tekintést, a felelősségteljes döntéshozatalt és az erkölcsi integritást – hangzott el Orbán Balázs beszédében az NKE doktoravató ünnepségén.

A magyar állam működtetését az elkövetkező évtizedekben nem lehet rutinból megoldani, ehhez fineszre van szükség - mondta a miniszterelnök politikai igazgatója a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar oklevélátadó és doktoravató ünnepségén pénteken Budapesten.
Orbán Balázs köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy magyar tisztviselőnek lenni nem csupán foglalkozást jelent, hanem egyfajta identitást is magában hordoz. Ez az identitás nem csupán a tudásunkra utal, hanem arra, hogy mi az, amit értékesnek, védendőnek és továbbadandónak tartunk. A közszolgálat lényege abban rejlik, hogy nem csupán egy mesterség, hanem egy felelősségteljes hivatás, amelynek következményei mások életére is hatással vannak - tette hozzá.
Ez a tartás otthon kezdődik, a szülők példájából, a tanárok figyelméből, a mesterek útmutatásából táplálkozik - mondta. Orbán Balázs fontosnak nevezte, hogy az állam működtetői időben felismerjék, "milyen világ jön felénk."
A figyelem felkeltésére hívta fel a szót. Kifejtette, hogy a világ jelenleg jelentős átalakulások küszöbén áll, és "újraosztás" folyamatában van, amelynek számos kézzelfogható jele tapasztalható. Például a fegyverkezésre fordított globális kiadások másfélszeresére nőttek az elmúlt húsz évhez képest. Emellett a háborús konfliktusok száma is aggasztóan emelkedik, a kereskedelmi korlátozások pedig tíz év alatt ötszörösére ugrottak. A globális migrációs trendek már csaknem 300 millió embert érintenek - sorolta az egyre sürgetőbb problémákat.
Orbán Balázs kijelentette: a történelem jelenleg nem csupán kérdéseket tesz fel, hanem próbára is tesz bennünket. Hozzátette, hogy az kap magas értékelést, aki távol marad a világ feszültségeitől és konfliktusaitól.
A politikai igazgató megjegyezte:
Hangsúlyozta: Magyarország békéjét, biztonságát és jólétét akkor is meg kell őrizni, ha jön egy világégés. Szavai szerint ennek öt alapelve van. Az egyik, hogy legyünk kiszámíthatóak, de ne kiszolgáltatottak. A külkapcsolatainkat a realizmus és a nemzeti érdek motiválja - tette hozzá. A második, hogy legyen erőnk, de ne mások ellen, hanem a magunk védelmére. A harmadik elv, hogy készüljünk fel minden válságra - sorolta Orbán Balázs, aki fontosnak nevezte azt is, hogy fektessünk a tudásba és az emberekbe, mert a legnagyobb erőforrás a közösség. Ennek kapcsán megjegyezte, hogy Magyarország GDP-arányosan a legtöbbet költi a felsőoktatásra és a családtámogatásra az unión belül. Ötödik alapelvként a politikai igazgató azt emelte ki, hogy legyen hosszú távú, nemzedékeken átívelő stratégiája az országnak.
„Tedd egyedivé a saját hangodat!” - buzdította Orbán Balázs a végzett diákokat.
Kovács László, az NKE tudományos rektorhelyettese köszöntőjében kiemelte, hogy az egyetemi évek során a fiatalok nem csupán tudásra tesznek szert. "Ez a periódus a saját identitásunk felfedezéséről szól, arról, hogy helyünket keressük a világban" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a diplomaátadó ünnepség a személyes fejlődésünk egyik legmeghatározóbb állomása. Hangsúlyozta, hogy a tanulás ennél sokkal többet jelent, mint egyszerű információk megszerzése.
- fogalmazott. A rektorhelyettes kijelentette: az NKE a szolgálatára készít fel. "Az itt megszerzett tudás olyan értékrend és hivatás alapjait hordozza, amely a közösség iránti felelősségen, szakszerűségen és tisztességen nyugszik" - fogalmazott. Rögzítette: a közszolgálat támaszt ad stabilitást teremt, bizalmat ébreszt.
Kiemelt fotó: Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója (Forrás: MTI/Kocsis Zoltán)