Az ombudsman elindítja a vizsgálatot az egyetemisták hatodik követelése miatt | Vajdaság MA

Nem orvosi konzílium. Elnöki látogatás egy súlyosan megégett macedón fiatal betegágyánál.
Zoran Pašalić köztársasági polgári jogvédő (ombudsman) ma a FoNet hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, kivizsgálja mindazokat a körülményeket, amelyek a tiltakozó egyetemi hallgatók hatodik követelésében szerepelnek.
A diákok tegnap, az egészség világnapja alkalmából, határozottan követelték, hogy derüljön fény arra, ki adott engedélyt Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke, valamint kísérete és egy újságírókból álló csoport számára, hogy belépjenek a Szerbiai Klinikai Központ intenzív osztályára. Ez különösen aggasztó volt, mivel a látogatás éppen azon a napon történt, amikor a macedóniai tűzvész súlyos sérültjeit szállították Szerbiába, ahol a betegek éppen kezelés alatt álltak.
A hallgatók határozottan követelik, hogy indítsák el az eljárásokat, és sürgetik az illetékes vezetők leváltását a Szerbiai Egyetemi Klinikai Központban és a Sürgősségi Központban. "Az egészségügyi intézmény, valamint azok a felelős dolgozók, akik lehetővé tették, hogy nagyszámú, illetéktelen és nem megfelelően képzett személy belépjen a szigorú szabályok szerint működő intenzív osztályra, felvételeket készítsen, fényképezzen, sőt, meg is érintse a súlyos állapotú betegeket, súlyosan megsértették a szakmai etikai normákat és az immunhiányos betegek kezelésére vonatkozó protokollokat" - olvasható abban a nyilatkozatban, amelyet a blokádban lévő orvostanhallgatók indítottak, és amelyet az egyetemek is támogatnak április 7-én.
"Ez újabb bizonyítéka az intézmények működésképtelenségének ebben az országban. Az egészségügy - mint a társadalom egyik legfontosabb pillére - a törvények szerint kellene, hogy működjön. Jelenleg nem így működik. Jelenleg influenza-járvány van érvényben, amely tiltja a látogatásokat a teljes Szerbiai Egyetemi Klinikai Központ területén, bármelyik klinikán, különösen pedig az intenzív osztályon. A súlyos balesetben megsérült észak-macedóniai áldozatokat még a saját családtagjaik sem látogathatták meg, ezért úgy véljük, hogy azoknak a magánszemélyeknek sincs ott helyük, akik nem az egészségügyi ellátás részei" - nyilatkozta Filip Simović orvostanhallgató, a közlemény egyik megfogalmazója az Insajder számára.
A polgári jogvédő hangsúlyozta, hogy az alkotmány és a jogszabályok alapján az államelnök tevékenysége nem vethető alá közvetlen ellenőrzésnek. Ugyanakkor lehetősége van arra, hogy az egészségügyi minisztériumhoz forduljon, amelyen keresztül a Klinikai Központ és a Sürgősségi Központ működésének felügyelete megvalósítható.
A látogatás alkalmával készült fényképek és videók komoly vitákat váltottak ki a szerbiai és az észak-macedóniai közvéleményben egyaránt.