Bayer Zsolt: "Mi a fránya bajod, kis barátom? Az a szemét Orbán nem hagyja, hogy ott pihenj, ahol csak szeretnél? Hát, anyádra!"


"Korábban a román-magyar párbeszéd volt a középpontban Tusványoson, mára azonban a magyar-magyar diskurzus vált a fesztivál fókuszává. Egyre inkább közelítünk a tiszta, őszinte kommunikációhoz, amelyért különösen hálás vagyok a mellettem ülő beszélgetőtársnak" – hangzott el Bayer Zsolt konferálásakor a közírók és publicisták tusványosi panelbeszélgetésén.

Mielőtt Bayer a szót megkapta volna, Szőke László, az erdélyi újságíró, emlékeztetett arra, hogy az idei fesztiválon egy ellenzéki kolléga azzal a megjegyzéssel üdvözölte a résztvevőket, hogy ez lehet az utolsó Tusványos. Noha nem hisz abban, hogy a jóslat valóra válik, mégis érzékeli, hogy valami feszültség van a levegőben Magyarországon. Ezért arra kérte Bayert, hogy próbálja megnyugtatni a közönséget.

Bayer teljesítette a kérést. Elmondta, hogy továbbra is lesz Tusványos, a Fidesz pedig megnyeri jövőre a választást. Bár a fideszes vereséget elképzelhetetlennek tartja, az szerinte kétségtelen tény, hogy 15 év óta először van látható ellenzék. A magyar társadalom lelki és szellemi állapotáról viszont sokat elárul, hogy kiből lett látható ellenzéki szereplő. "Ha Csurka István élne, és meghallgatna 3 mondatot a slimfittestől, sírva visszamenekülne a sírba."

Miután Magyar Péternek odaszúrt, Orbán egy korábban elmondott beszédjére hivatkozva megjegyezte, hogy egy bizonyos kérdésben "véresszájú ellenzékiként" kénytelen szembeszállni a miniszterelnökkel.

Mivel poénját hangos nevetéssel fogadta a közönséget, Bayer elégedetten fordulhatott rá a nyugati világ ekézésére. Elmondta, hogy az embernek három alapvető identitása van: vallási, nemzeti és nemi.

A nyugati világban a vallási identitást évtizedekkel ezelőtt kezdtek el fokozatosan leépíteni, míg a nemzeti identitás folyamatos erózión megy keresztül a második világháború óta, a globális világgazdaság hatására. Ezt a folyamatot úgy jellemzi, mint egy "szörnyű, undorító, szétfolyó masszát", amelyet a saját alkotói sem tudnak pontosan meghatározni, így csupán annyit mondanak, hogy "éljen a sokszínűség". Nyugaton mára szinte kizárólag a nemi identitás maradt meg, de azt is egyre erőteljesebb támadások érik.

"Ha a nemi identitást is sikerül eltüntetni, a nagy semmi marad. Ma a Nyugat ebben az állapotban van. Az identitását vesztett tömegre eresztenek rá egy vallási, nemzeti és nemi identitásában is bigott és kikezdhetetlen közösséget. Vajon ki fog maga alá gyűrni kit? Ha Európa egyáltalán megmarad keresztény, fehér világnak, az csak Közép-Európában lesz. Egyébként viszlát!""

Bayer konkrét esetre is hivatkozott. Elmondta, hogy a francia Limoges városában egy 150 fős csoport lángra lobbantott egy autót, majd a helyszínre érkező tűzoltókat és rendőröket is megtámadták. Eközben a város másik részén barikádokat emeltek, hogy elzárják egy főútvonalat, lehetőséget teremtve ezzel a közlekedő autósok kirablására és bántalmazására. Azonban a „politikailag korrekt” médiák, mint például a 444, a Guardian vagy a Le Monde, nem számoltak be arról, hogy az elkövetők között bevándorlók is voltak.

Bayer a modern politikai helyzetről osztotta meg gondolatait, természetesen Magyar Péter példáját hozva fel. Kiemelte, hogy a politika átköltözött az "ördög által teremtett" közösségi média világába. A választókkal való kapcsolattartás mostanában 15 másodperces TikTok-videókra redukálódott, ám még ennél is hatékonyabb lehet, ha a politikai figura egyszerűen a Tisza közepére áll, és látszólag táncolni kezd, mintha ezzel is szórakoztatná a közönséget.

Bayer saját szavaival élve, a mai napig elmerül Thomas Mann műveiben, s képes kívülről idézni háromszáz verset, mindeközben pedig soha nem táncolt a Tiszán. Ebből adódóan a jelenlegi politikai tájban nem igazán számít senkinek, ráadásul nem is kíván részt venni benne. Ennek ellenére reménykedik abban, hogy a választók többsége nem a táncikálás alapján fog dönteni a következő évi választások során.

A panelbeszélgetés zárásaként a közönség is lehetőséget kapott a kérdezésre. Az egyik résztvevő, egy fiatal férfi, érdeklődött afelől, hogyan lehet kezelni azt a helyzetet, hogy szeptemberben 50 ezer egyetemista érkezik Budapestre, akik várhatóan tavasszal liberális nézeteket fognak képviselni.

Bayer azt mondta, bármennyire is hangosak az ellenzékiek, ők akkor is kisebbségben vannak. Magyarország ugyanis a normalitás talaján áll. Szerinte az ellenzékieknek valójában halvány segédfogalmuk sincs róla, hogy mi a bajuk. Azért, mert nincs semmi bajuk, csak unalmasnak vélik az életet. Ezért forradalmasdit és háborúsdit játszanak.

Akik ma a Krúbin hangosan kiabálják, hogy "mocskos Fidesz", azoknak a dédszülei végigélték a két világháborút, túlélték a Rákosi-rendszert, az 1956-os forradalmat és a Kádár-rendszert. Mi bajod van, kis barátom? Nem tudtad eldönteni, hogy Amszterdamba vagy Berlinbe szeretnél-e menni egyetemre? Vagy az zavar, hogy Orbán nem engedi, hogy ott éld a drogos életed, ahol csak szeretnéd? Hát, mit mondjak neked!

Related posts