A BEOL hírei szerint felfedték, hogy milyen továbbképzési kötelezettségek várnak a pedagógusokra. Az új szabályozások célja, hogy a tanárok folyamatosan frissítsék tudásukat és alkalmazkodjanak a változó oktatási környezethez. A továbbképzések során a ped

A pedagógusok életét alapvetően befolyásoló új jogszabály lépett hatályba az év elején. Az elkövetkező változásokról, valamint a pedagógus-továbbképzés megújuló rendszeréről dr. Kozák András tartott előadást a Nemzeti Pedagógus Kar hétfői rendezvényén, amely Békéscsabán zajlott.
A pedagógus-továbbképzés megváltozott rendszeréről tartott előadást hétfőn dr. Kozák András munkajogi szakjogász, tanügyigazgatási jogi szakértő. A Nemzeti Pedagógus Kar Békés vármegyei szervezete által életre hívott rendezvényre teljesen megtelt pedagógusokkal a Békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium Mladonyiczky terme.
Elengedhetetlen, hogy a pedagógusokat folyamatosan tájékoztassák a történésekről és a változásokról.
A Nemzeti Pedagógus Kar Békés vármegyei elnöke, Sódar Zita elmondta, fontosnak ítélik, hogy minden, a pedagógusokat érintő változásról tájékoztassák a pedagógusokat. A Nemzeti Pedagógus Kar szakembere, dr. Kozák András korábban például tartott békéscsabai fórumot a pedagógusok teljesítményértékelésével kapcsolatban, most pedig a pedagógus-továbbképzés került előtérbe. A jogász nem csak előadással készült, a pedagógusok konkrétumokra szintén rákérdezhettek, majd természetesen válaszokat kaphattak.
Új irányelvek léptek életbe, amelyek minden köznevelési intézményre kiterjednek.
2025. január 1-jén lépett életbe a pedagógus-továbbképzések új rendszerét szabályozó jogszabály – számolt be erről dr. Kozák András, a munkajog szakértője és a tanügyigazgatási jog területén jártas szakjogász. Kiemelte, hogy rendkívül fontos a jogalkalmazás szempontjából, hogy a pedagógusok számára érthetőbbé és elérhetőbbé váljon az új előírásokkal kapcsolatos tudnivalók köre. Az intézményekben várható feladatok, új kihívások és teendők részletezése elengedhetetlen ahhoz, hogy a tanárok felkészülten nézzenek szembe a változásokkal.
Kiemelte, hogy a következő 2025/2026-os nevelési évben jelentős, koncepcionális átalakulások várhatók a rendszerben. Minden köznevelési intézményre új szabályok lépnek életbe. A korábbi hét éves továbbképzési ciklus helyett immár öt év áll majd rendelkezésre, mely során a képzések strukturáltabb formában zajlanak. Emellett a pedagógusok számára kötelezően előírt és szabadon javasolt tartalmak egyaránt megjelennek az új képzési rendszerben.
Feltárult, hogy pontosan kiket érint a pedagógus-továbbképzés megújított struktúrája.
A jogszabály vonatkozása kiterjed minden pedagógusra, aki köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban tevékenykedik, beleértve az óvodák, általános iskolák, középiskolák, kollégiumok és szakszolgálati intézmények munkatársait. Fontos megjegyezni, hogy a köznevelési intézményekben nem pedagógusi pozíciót betöltő szakemberek, valamint a nem köznevelési intézményekben dolgozó pedagógusok és oktatók nem esnek a jogszabály hatálya alá.