A luxusipar egyik legismertebb alakja, Bernard Arnault bírósági tanúvallomása óriási vihart kavart. A milliárdos üzletember ügyében súlyos vádak merültek fel, és a nyilvánosságot megdöbbentő részletek láttak napvilágot, amelyek illegális eszközök alkalmaz


Bernard Arnault, az LVMH elnök-vezérigazgatója, a párizsi bíróság előtt kijelentette, hogy nem volt tudomása arról, hogy a cég egykori biztonsági tanácsadója állítólagos illegális megfigyeléseket rendelt volna el. Ez az ügy rávilágít arra, milyen módszereket alkalmazhatott az LVMH a hírnevének megóvása érdekében, még ha Arnault személyesen nem is érintett a felmerült vádakban.

Bernard Arnault, az LVMH elnök-vezérigazgatója, csütörtökön egy párizsi bíróság előtt tett vallomása során kijelentette, hogy nem volt tudomása arról, hogy egy megbízható munkatársa közel egy évtizeddel ezelőtt állítólag illegális megfigyeléseket rendelt volna el. Arnault a volt francia kémfőnök ügyében tanúskodott, amely újabb fordulatot hozott a jogi eljárásban.

Bernard Squarcini, aki 2008 és 2012 között Franciaország belbiztonsági szolgálatának élén állt, később az LVMH, a luxuscikkek piacának vezető szereplője, biztonsági tanácsadójává lépett elő. Squarcini ellen olyan vádakat emeltek, amelyek szerint illegálisan gyűjtött adatokat magánszemélyekről, ezzel megsértve az adatvédelmi jogszabályokat. Miközben a vállalat hamisítványokkal szembeni harcát segítette, részt vett baloldali aktivisták megfigyelésében is, akik demonstrációkat szerveztek a cég ellen.

Squarcini jogi képviselői kijelentették, hogy ügyfelük ártatlannak tekinti magát. Bernard Arnault, a világ egyik leggazdagabb embere, nem érintett a folyamatban lévő perben. Az LVMH 2021-ben 10 millió eurós kártérítési megállapodást kötött, hogy ezzel lezárja a vállalatot érintő bűnügyi nyomozást. Az ügy azonban rávilágított arra, hogy a cég milyen messzire elment a hírnevének védelme érdekében. Az LVMH és Arnault jogi képviselője nem kívánt állást foglalni az ügyben.

A vádakra reagálva Arnault kifejtette, hogy fogalma sem volt Pierre Gode, az LVMH korábbi kulcsfigurájának tetteiről, aki 2018-ban hunyt el és az ő kezdeményezésére szerződtették Squarcinit. "Nem az én feladatom megítélni Gode úr cselekedeteit. Teljesen el voltam zárva a történésektől" - nyilatkozta a zsúfolt tárgyalóteremben, hangsúlyozva, hogy a vállalat szigorúan betartja a jogszabályokat. "Úgy vélem, hogy a vállalati irányelvek szerint járt el" - tette hozzá.

A két héten át tartó jogi eljárás középpontjába állította Arnault-t, éppen abban az időszakban, amikor hatalmas luxusimpériuma iparági nehézségekkel és vezetői átalakításokkal néz szembe, miközben próbálja biztosítani gyermekeinek a jövőt. A legidősebb fia, Antoine Arnault, valamint két másik vezető is jelen volt a bírósági tárgyaláson.

Az LVMH összesen 2,2 millió eurót utalt a Squarcini vezette Kyrnos tanácsadó cégnek, olyan szolgáltatásokért, amelyek állítólag magukban foglalták a hamisítással gyanúsított személyek háttérellenőrzését is.

Squarcinit továbbá azzal is vádolják, hogy megfigyelte François Ruffint, egy francia aktivistát, aki jelenleg politikus, valamint a baloldali Fakir kiadvány tagjait, miközben azok egy LVMH részvényesi gyűlés megzavarását tervezték, illetve "Merci Patron" című szatirikus dokumentumfilmjük előkészületeit végezték. A film, amely 2017-ben elnyerte a legjobb dokumentumfilmnek járó francia César-díjat, olyan családtagokat követ nyomon, akik elveszítették állásukat egy LVMH beszállítójánál. Amikor Ruffinról kérdezték a bíróságon, Arnault elmondta, hogy látta a filmet, és "nagyon szórakoztatónak" találta.

Related posts