Budapest az elmúlt évben: Választásoktól a pénzügyi válság küszöbéig Az elmúlt év Budapest életében számos izgalmas és kihívásokkal teli eseményt hozott. A politikai színtér beindulása a választásokkal kezdődött, ahol a főváros lakói kifejezték véleményü


Heti horoszkóp: a Bak pénzügyi kihívások elé néz, a Halak konfliktusokra számíthat

Budapest elmúlt éve a rendszerváltás utáni politika egyik legérdekesebb fejezetét nyitotta meg. A közgyűlés összetétele gyökeresen átalakult, így a kerületek polgármesterei mellett az országos szinten ismert politikai szereplők is rivalizálnak a városházi üléseken. A politikai események mellett korrupciós botrányok, városterületi viták és pénzügyi válságok feszítették a hangulatot. Cikkünkben a „Választástól csődhelyzetig” című videónk legfontosabb megállapításait szeretnénk bemutatni.

2024 június 9-én főpolgármestert választott Budapest. A három versenyben lévő jelölt közül egy kiesett a hajrában. Szentkirályi Alexandra bár azt állította, hogy nem fog visszalépni Vitézy Dávid javára, ezt végül mégis megtette.

„Makacs természetem okán tudtam, hogy ha valódi változást szeretnénk elérni, nekem ebben a helyzetben egy lépést hátra kell vonulnom” – emlékezett vissza a Fidesz fővárosi frakcióvezetője. – „A politikát tönkreteszi, ha valaki azt hiszi, hogy mindez csupán róla szól. A politikus szerepe inkább az, hogy közvetítse és képviselje azokat az elveket, amelyeket mások is osztanak.”

Karácsony Gergely véleménye szerint ebben az időszakban a Fidesznek csupán egy célja volt: "rávezetni az embereket arra, hogy még az ördög is kedvezőbb választás, mint Karácsony." Ez a tanulság végül Vitézyre hárult, akit azóta is kísért a kormánypárt támogatásával elért főpolgármesteri aspirációjának emléke.

"A közgyűlés keretein belül többféle címkével is illetnek, mint például Fideszes, Gyurcsányista, Karácsonyista vagy éppen Tiszás. Ez a sokféleség éppen hogy a helyzet komikumát tükrözi." - nyilatkozta a Podmaniczky Mozgalom vezetője.

Nálunk is több anyag jelent meg arról, miként fenik egymáson nyelvüket az ország legismertebb politikusai. Mikor megkérdeztük őket, mit tesznek azért, hogy a városházi politizálás ne belpesti kocsmák hangulatát idézze, mindenki bőszen sorolta mit tett a közbeszéd javulásért.

Felmerülhet a jogos kérdés, hogy mégis hogyan lehetséges az, hogy minden politikus arra törekszik, hogy kulturált mederbe tereljék a közgyűlés folyását, mégis az eddig megszokott 2-3 órák helyett maratoni 10 órás üléseket eredményeznek a folytonos odaszólogatások. Szentkirályi Alexandra szerint ez a politika természetében keresendő:

"Ez a politika sajátossága, hogy mivel nyilvánosság előtt zajlik, élesebben zajlik a vita, mintha nem nyilvánosság előtt zajlana."

A főpolgármester ezért rendszerint minden ülést megelőzően összehívja a frakciók képviselőit. Elmondása szerint ezek a megbeszélések sokkal nyugodtabbak, mint a kamerák kereszttüzében zajló viták, ami bizakodásra ad neki okot az együttműködés jövőjét illetően. Ezzel szemben Vitézy Dávid úgy véli, hogy éppen a viták során bontakozik ki az igazi együttműködés lényege.

"A sok kompromisszumkényszer összességében egy bátrabb közgyűlést eredményez."

Mindazonáltal létezik egy másik tényező is, amely magyarázatot ad a helyi ügyek körüli heves összecsapásokra: valójában nem csupán helyi ügyekről van szó. Sokak számára a városháza a 2026-os országgyűlési választás előszobájának tűnik, ahol a két domináló párt, a Fidesz és a Tisza, folyamatosan összecsapnak egymással.

Karácsony Gergely és Vitézy Dávid viszonya valóban sokszínű, és talán a legjobban a "hullámzó" kifejezéssel ragadható meg. De miért alakult ez így egy olyan kapcsolatban, amely gyökerei egészen Zuglóig nyúlnak vissza? Emlékezzünk csak vissza arra az időszakra, amikor Vitézy Dávid a múzeum élén állt, míg Karácsony Gergely a kerület polgármestere volt. (Nem, nem a híressé vált, lapáttal fémjelzett incidensről van szó – azt már túllépték.)

"Az a lényegi eltérés közöttünk, hogy engem kiválasztottak, míg őt nem, így számomra egyszerűbb megbirkózni ezzel a szituációval – fejtette ki a főpolgármester. – Ebből a helyzetből tudok olyan gesztusokat tenni, amelyek segíthetnek."

Egyedivé téve a szöveget: Az is figyelemre méltó lépés volt, hogy legfőbb ellenfelét jelölte főpolgármester-helyettesi posztra. Ez a lépés azonban csupán egy üres gesztus maradt, mivel még a saját frakciója, a Párbeszéd is elutasította az ötletet.

"Novemberben lezajlott a főpolgármester-helyettesi választás, és azóta ez a téma egyáltalán nem került elő. Ha visszatekintek, egyértelműen érzékelem, hogy Karácsony Gergely ezt a kérdést soha nem vette igazán komolyan. Csupán egy üres szavakból álló gesztus volt, hiszen így fogalmazott" - fogalmazott Vitézy Dávid a helyzet értékelésekor.

Rákosrendező, a rozsdaövezet, csupán egy köpésnyire a Hősök terétől. Ha egy évvel ezelőtt megkérdeztük volna az utca emberét erről a helyszínről, valószínűleg üres tekinteteket kaptunk volna válaszul. Ma viszont a hazai közélet egyik sarkalatos kérdésévé nőtte ki magát. A történet lényege, hogy Budapest egyik legértékesebb területe vagy az állam által kijelölt arab befektető, vagy a főváros kezébe kerülhet, így felvetve a kérdést: ki irányítja a jövőt ezen a kulcsfontosságú helyszínen?

Végül 51 milliárd forintért került Budapest kezébe, amit több részletben kell befizetnie. Szentkirályi Alexandra szerint erre nem lesz pénz és továbbra is egy szeméttelep öleli majd körbe a vasúti síneket.

"A főváros részéről erőteljes irigység tapasztalható ebben a helyzetben. Az igazság az, hogy éppen most érkezett volna valaki, aki valóban cselekszik, és roppant kedvezőtlen lett volna, ha Karácsony Gergelyék 6 éves teljesítménye mellett emelkedik ki itt valami, ami esztétikailag is vonzó" - fogalmazott a Fidesz fővárosi frakcióvezetője.

Karácsony Gergely és Vitézy Dávid véleménye szerint a vásárlás egy kiváló befektetésnek bizonyult, és úgy vélik, hogy a jövőben egy Bécshez hasonló, szociális bérlakásokkal gazdagított terület alakulhat ki, mire nyugdíjba vonulnak. Az elképzelésük megvalósulását azonban befolyásolta az általuk jóváhagyott költségvetés, valamint a kormányzati intézkedések is.

Tíz milliárd forintot vontak le a főváros számlájáról, szolidaritási hozzájárulás címén. Ez az összeg körülbelül megegyezik azzal, amit a Rákosrendező következő részletének kifizetésére kell fordítaniuk. Azóta a főváros vezetése aktívan tárgyal a kormánnyal, hogy visszakapják ezt a leemelt összeget. Amikor megkérdeztük a Podmaniczky Mozgalom vezetőjét, hogy rendelkezésükre áll-e elegendő pénz a következő részletfizetéshez, ezt válaszolta:

"Mire odajutunk, hogy be kell fizetnünk a következő részletet Rákosrendezőért, nem ez lesz a legnagyobb gondunk, ha a kormánnyal nem sikerül dűlőre jutni. [...] Szerintem a nagy állami vagy állam-közeli cégeknek kell megüzennünk, hogy nem fizetünk számlakat. Innentől kezdve az a kormány politikai döntése lesz, hogy lekapcsolja -e a villanyt a metróban, a gázolajszállítást a buszokba. Nem fogja! Mert, ha leáll a villamos közlekedés, az világ hír lesz. A CNN-en is ott lesz a címlapon, meg a kínai hírügynökségen is."

2025-ben újabb fejezet nyílt a parkolási maffia botrányában. Ács Dániel cikkének hatására Bolla Tibor, aki több gyanús személy társaságában tűnt fel közös fotókon egy ázsiai nyaralás alkalmával, menesztésre került. Ez a fejlemény olyan lavinát indított el, amely a fővárosi cégek vezetőit is veszélybe sodorja. A helyzet annyira megterhelővé vált, hogy a pulykás beszédéről elhíresült és a BudapestGO-ról ismert BKK vezérigazgatója, Walter Katalin, kénytelen volt lemondani.

Teljesen megértem, hogy Walter Katalin számára ez az egész helyzet rendkívül nehéz volt. Az ő BKK-s cégvezetésével kapcsolatban voltak komoly kétségeim, de ha a pályázati eljárás során ő bizonyult volna a legmegfelelőbb jelöltnek, akkor akár az is felmerülhetett volna, hogy folytassa a munkáját a posztján.

Nem csak Walter Katalin kapcsán, a korrupciós ügyekben is mossák kezüket a politikusok. Egymásra mutogatnak és kapkodva próbálnak megoldani egy olyan komplex korrupciós botrányt, aminek a gyökerei még a Tarlós érába nyúlnak vissza, Bolla Tibor ügye pedig 6 éve gyűrűzik a Karácsony Gergely vezette városházán.

Egy kihívásokkal teli választási időszakot és fél éven át tartó közös munkát követően arra kértük a három jelenlegi főpolgármester-jelöltet, hogy osszák meg velünk, miként élik meg a mindennapjaikat. Kíváncsiak vagyunk, hogyan formálja életüket és döntéseiket a politika világának valósága.

"Sokszor egész napokat dolgozunk át úgy, hogy nem jutunk dűlőre. Ilyenkor hazamegyek este fáradtan és azt érzem, hogy százszor többet tudnék tenni külföldön, de mégiscsak ez az én városom és reggel már butaságnak tűnnek az esti gondolatok." - mondta Vitézy Dávid.

"Azt gondolom, hogy mindenki, aki politikai pályát választ, nem azért teszi, mert magát a politikát szereti, hanem azért, mert a politika egy eszköz. Én arra szeretném használni ezt az eszközt, hogy a saját otthonomat, ahol élek, ahol a kislányomat nevelem, jobb hellyé tegyem" - összegezte véleményét Szentkirályi Alexandra.

"15 éve tevékenykedem ellenzéki politikusként. Gyurcsány Ferenc volt az egyetlen, aki kitartott mellettem ez alatt az időszak alatt, de már ő sincs jelen a politikai életben. Nem állítom, hogy hozzászoktam volna a magyar közélet kihívásaihoz; éppen ellenkezőleg, azt gondolom, hogy az embernek nem szabad megszoknia az ilyen körülményeket. Az igazság az, hogy református vagyok, és hiszek a predesztinációban. Ha a sors úgy hozta, hogy ezeket a nehézségeket nekem kell átélnem, akkor vállalom ezt az utat" - fejezte be gondolatait Karácsony Gergely.

Related posts