A mesterséges intelligencia világában folyamatosan új távlatok nyílnak meg, amelyek akár forradalmasíthatják a mindennapi életünket. Az innovációk és fejlesztések folyamatosan bővítik a lehetőségeket, legyen szó automatizálásról, adatelemzésről vagy akár

Az MI-technológia jelentős hatását a modern autóiparban, egészségügyben, oktatásban és tudományos kutatásban a Debreceni Egyetem Informatikai Kar és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közös szakmai konferenciáján tárgyalták. A rendezvény során többek között a műholdas kommunikációs szolgáltatások integrálásának lehetőségeiről, valamint a PULI nyelvi modellek teljesítményének értékeléséről esett szó.
Egy szakmai konferencián kerültek bemutatásra az MI-technológia legfrissebb trendjei, kihívásai és várható innovációi a BME Távközlés és Mesterséges Intelligencia előadás-sorozatának legutóbbi eseményén, amely a debreceni Informatikai Karon zajlott. A rendezvényen a két egyetem szakértői mellett helyi vállalatok is részt vettek, bemutatva a mesterséges intelligencia területén végzett kutatásaikat és a technológia új alkalmazási lehetőségeit.
Varga Pál, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszékének vezetője, a konferencia levezető elnökeként tartott rövid köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a Debreceni Egyetem Informatikai Kara kiváló pozícióban van. Ennek oka, hogy a szakmai rendezvényhez kapcsolódóan rendkívül könnyen sikerült helyi, vagy a városhoz kapcsolódó szakértőket találni. Ez a helyzet főként annak köszönhető, hogy a megyeszékhelyen és környékén a téma rendkívül népszerű és aktuális.
Hajdu András, a Debreceni Egyetem Informatikai Karának dékánja kiemelte, hogy napjainkban az MI területe az egyik legígéretesebb fejlesztési irány. Szerinte még rengeteg lehetőség rejlik benne, amelyeket érdemes felfedezni.
A mesterséges intelligencia iránti érdeklődés és motiváció az egész társadalmat áthatja, és a Debreceni Egyetem elkötelezett amellett, hogy tudományos megközelítéssel szolgálja ki az e területen felmerülő igényeket. Az újonnan indult mesterséges intelligenciával foglalkozó kurzusunk példátlan népszerűségnek örvend, ami jól tükrözi a téma jelentőségét. Ennek fényében célunk, hogy ezt a szabadon választható képzést szélesebb közönség számára is hozzáférhetővé tegyük, ezáltal ösztönözve az ismeretek bővítését. Fontosnak tartjuk, hogy kapcsolatainkat is szélesítsük; több egyetem együttműködése elengedhetetlen ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia terén elért eredményeink még hatékonyabbak legyenek. Ez a konferencia azt a célt szolgálja, hogy tudományos és ipari kapcsolatainkon keresztül bemutassuk az MI sokszínű alkalmazási lehetőségeit – hangsúlyozta a kari vezető.
A tanácskozáson a két egyetem szakemberei mellett a DE IK több vállalati partnere (EPAM, Emerson Electric, BMW) is bemutatta, mire és hogyan használható az MI-technológia. A szakmai előadások között szó esett arról is, hogy az új generációs mobiltelefonok működtetésébe az úgynevezett alacsony röppályájú műholdas rendszereket is igyekeznek bevonni, a szolgáltatás minőségének stabilitásával kapcsolatos pontos mérésekre pedig tökéletesen alkalmas a mesterséges intelligencia.
A résztvevők egy izgalmas előadást hallgathattak meg a virtuális utazási ügynökökről, ahol egy hatalmas adathalmazon betanított nagyszabású nyelvi modell dolgozik. Ez a mesterséges intelligencia a felhasználó által adott utasítások alapján reagál az aktuális kérdésekre, lehetővé téve a dinamikus és interaktív információfeldolgozást. Továbbá, szó esett a PULI, a magyar nagynyelvi modell fejlődéséről és az ahhoz kapcsolódó hatékonyságértékelési módszerekről is. Az előadás kitért a fenntartható ipari folyamatok digitalizálására, amelyet mesterséges intelligencia támogat, valamint új megoldásokat mutatott be a közúti gépjárművek nyomon követésének és újra-azonosításának javítására. Emellett az MI alkalmazási lehetőségeit is áttekintették az egészségügy területén, bemutatva, hogyan segíthet a technológia az egészségügyi ellátás javításában.