Egy kis módosítással talán újra élvezhetik a fiatalok a mozgás szabadságát: a Brexit hatásai némileg enyhülhetnek.


Tárgyalásokat folytatnak egy olyan alternatíváról, amely jelentősen megkönnyítené az életet a La Manche két partján élők számára.

A brit kormány EU-főtárgyalója szerint "okos, precízen felügyelt" megoldás körvonalazódik az Európai Unióval folyó tárgyalásokon a fiatalok kölcsönös mozgási szabadságáról.

Öt évvel ezelőtt, a brit EU-tagság megszűnésével (Brexit) egy új korszak kezdődött, amely most, hétfőn Londonban, hivatalos kétoldalú brit-EU csúcstalálkozóval lép új szakaszba. Az eseményen részt vesz Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint António Costa, aki az uniós tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács vezetőjeként képviseli a közösséget.

Nick Thomas-Symonds, a munkáspárti brit kormány miniszteri rangú EU-főtárgyalója a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában megerősítette azt a kormányzati álláspontot, hogy London nem csatlakozik ismét az EU egységes belső piacához és vámuniójához, és nem honosítja meg újból a megkötések nélküli mozgás általános szabadságjogát Nagy-Britannia és az Európai Unió között.

A brit EU-főtárgyaló hangsúlyozta, hogy a brit és az uniós állampolgárságú fiatalok szabad mozgásának biztosítása kiemelt fontosságú.

"okos, precízen felügyelt"

A megoldás keresése érdekében jelenleg aktív tárgyalások zajlanak az uniós vezetőkkel.

Nick Thomas-Symonds szerint ez "távolról sem jelenti" az emberek teljes körű mozgási szabadságának újbóli megteremtését Nagy-Britannia és az EU között, mivel ez kívül esik a brit kormány által "vörössel meghúzott határvonalakon".

Az EU-főtárgyaló nem adott konkrét választ arra a kérdésre, hogy az "okos, precízen felügyelt" megoldás időbeli és létszámkorlátozást jelent-e, de úgy fogalmazott, hogy a program

"Az ellenőrzött jelleg rendkívüli fontossággal rendelkezik."

Kiemelte, hogy ez a kezdeményezés nem csupán a fiatal európai uniós állampolgárok számára nyújt lehetőségeket, hanem a fiatal briteknek is esélyt ad arra, hogy különböző kulturális környezetekben tapasztalatokat gyűjtsenek, dolgozzanak és éljenek.

Nick Thomas-Symonds véleménye szerint mindez teljes mértékben összhangban áll a brit kormány azon szándékával, hogy csökkentse a nettó bevándorlást.

Keir Starmer, a brit miniszterelnök, a Munkáspárt hatalomra jutása óta folyamatosan hangsúlyozza, hogy célja a szorosabb együttműködés kialakítása az Európai Unióval.

Az Európai Bizottság többször is hangsúlyozta, hogy a jelentős előrelépés érdekében elengedhetetlennek tartja a 18-30 év közötti uniós és brit állampolgárok számára a korlátozások nélküli utazás, letelepedés, tanulás és munkavállalás lehetőségeinek kialakítását.

Nick Thomas-Symonds, az EU-főtárgyaló, a vasárnapi BBC-műsorban kijelentette, hogy a brit kormány egyik fő célkitűzése a kereskedelmi bürokrácia csökkentésére irányuló megállapodás létrehozása az EU-val. Rámutatott, hogy gyakran előfordul, hogy a friss élelmiszereket szállító kamionok akár 16 órát is kénytelenek várakozni az uniós határokon, ami miatt a szállítmányok könnyen megromolhatnak.

Related posts