Egy összetört autó története: nem a feledékenység okozta, csupán a valóság lesújtó pillanataival kellett szembenézni.


Jack Doohan a Japán Nagydíj második szabadedzésén látszólag egy amatőr hibát vétett, amikor nyitott DRS-sel közelítette meg az 1-es kanyart, ami végül súlyos balesethez vezetett. Azonban főnökének nyilatkozata és egy sajtóhír alapján egyre inkább úgy tűnik, hogy Doohan nem véletlenül választotta ezt a megoldást, hanem tudatosan, alacsonyabb leszorítóerővel érkezett a kritikus kanyarba. Az ausztrál versenyző tehát valószínűleg a kockázatvállalás mellett döntött, ami új dimenziót ad a történteknek.

A baleset a második edzés kezdetén, pontosan a nyolcadik percben következett be, így Doohan gyakorlatilag az egész pénteki edzésnapját kénytelen volt kihagyni. Az első gyakorlás során az Alpine csapata a japán tesztpilótát, Ryo Hirakawát ültette volán mögé. Az ausztrál újonc egy gyors kanyarba érkezve pördült meg, ahol a versenyzők padlógázzal navigálnak. A visszajátszásból világosan látszott, hogy autójának DRS-nyílása még a megpördülés pillanatában is nyitva volt. A DRS-nyílás automatikusan záródik be, amint a pilóta a fékpedálra lép, de emellett manuálisan is lecsukható, ami különösen hasznos lehet ilyen helyzetekben, amikor a versenyző fékezés nélkül próbálja meg bevenni a kanyart.

Óriási baleset, rommá törte az autóját a legnagyobb veszélyben lévő újonc (videó)

"Örömmel tapasztaltuk, hogy Jack a második edzésen már saját lábán sétált el a balesete után. Az orvosi vizsgálatok eredményei is kedvezőek voltak, ami még inkább megnyugtató számunkra" - nyilatkozta Oliver Oakes, az Alpine csapatfőnöke a történtekről.

A helyzet helytelen megítélése miatt nem kapcsolta ki a DRS-t az 1-es kanyar előtt. Ebből biztosan tanulni fog, és bízom benne, hogy Jack és a csapata holnapra felkészülten áll majd a rajthoz. A szerelők szorgalmasan fognak dolgozni, hogy helyrehozzák az összetört autót.

Elsőre könnyű lenne azt gondolni, hogy Doohan egyszerűen elfelejtette megnyomni a DRS lezárására szolgáló gombot, ám Oakes szavai, miszerint rossz helyzetfelismerés történt, árnyalják a képet. A német Auto Motor und Sport által szerzett információ pedig magyarázatul is szolgálhat arra, hogy mire gondolt a csapatfőnök: tudomásuk szerint Doohan szándékosan próbálta a csökkentett légellenállást adó szárnyállással bevenni a kanyart, miután az Alpine szimulátorában végzett gyakorlásai során arra jutott, hogy ez lehetséges. A valóság viszont jelen esetben jókora pofont adott képletesen a szimulációnak, Doohannek pedig a szó szoros értelmében.

„Olyan hatalmas ütközés volt, ami váratlanul ért engem is – mondta a pilóta. – Tudom, hogy rengeteg feladatot róttam a csapatra, akiknek holnapra helyre kell állítaniuk az autót, ezért előre is kifejezem a hálámat a kemény munkájukért. Már most is a következő napra gondolok, amikor még lesz lehetőségem a harmadik edzésen, hogy felkészülhessek az időmérőre.”

Doohan idei második komoly balesete történt, miután a szezonnyitó Ausztrál Nagydíj első körében a vizes pályán elveszítette a kontrollt a gépe felett. Az autósport világában természetesen nem néznek jó szemmel egy balesetre, de Doohan esetében a helyzet különösen aggasztó, hiszen minden egyes hibával a karrierje jövőjét kockáztatja. A paddockban nyílt titok, hogy az Alpine csapata már a szezon első harmadában fontolóra veheti, hogy másik tartalékpilótát, a Williamstől idénre szerződtetett Franco Colapintót ülteti a helyére.

Related posts