Egy hibásan megküldött táblázat következtében Nagy-Britannia hétmilliárd fontnyi veszteséget szenvedett el.

Több mint egy évvel később derült ki a titok: egy brit illetékes véletlenül nyilvánosságra hozott egy Excel-táblázatot, amelyen több mint húszezer, a britekkel együttműködő - és így életveszélybe került - afgán neve szerepelt. Brit kommandósok és kémek neve is kiszivárgott.
Egy brit védelmi hivatalnok huszonötezer afgán állampolgár nevét tette közzé, akik a nyugati megszállás alatt a brit hadsereggel dolgoztak együtt a tálibokkal folytatott harcokban. A súlyos hiba 2022 februárjában következett be, ám csak 2023 nyarán realizálták a következményeit. Egy brit sajtóorgánum szerint ez a hiba a világ legdrágább e-mailje volt, mivel több ezer afgán kimenekítéséhez titkos mentőakciók indítására volt szükség, amelyek összköltsége hétmilliárd fontot tett ki.
Mindez akkor zajlott, amikor a szigetországban a legális és illegális migráció kérdése különösen érzékeny téma volt. A brit elit és a katonai vezetés azonban úgy érezte, hogy felelősségük gondoskodni azokról, akik bátor szövetségeseiként harcoltak mellettük. Az ügy azonban titokban maradt egy különleges jogi eszköz, a "szuperinjunkció" miatt. Ez a formula azt jelentette, hogy nemcsak az életeket fenyegető információk közzétételét tiltotta, hanem még azt is, hogy egyáltalán beszélni lehessen a tilalomról.
A helyzet csak a héten vált világossá, amikor feloldották a titkosítást. Ekkor derült ki, hogy közel hétezer afgán állampolgárt terveznek átköltöztetni Nagy-Britanniába. A lista valószínűleg az újra hatalomra jutott tálibok kezébe került. Az átköltöztetettek közül 1500 ember adatai ráadásul konkrétan szerepeltek a kiszivárgott dokumentumban, míg a többiek az ő családtagjaik. Korábban számukra nem állt rendelkezésre az ARAP-program, amely a brit kormányt támogató afgánok védelmét hivatott biztosítani. Az ARAP keretében eddig is több ezer embert sikerült áttelepíteni. A londoni The Times értesülései szerint a meglepetés miatt összesen körülbelül 23 900 afgán érkezik vagy már meg is érkezett az Egyesült Királyságba.
A baklövés pontos körülményei még mindig homályosak, és egyelőre senki sem osztotta meg a részleteket. Arról sincs információ, hogy a tengerészgyalogos, aki véletlenül csatolta az Excel-táblázatot az e-mailhez, megbüntetésben részesült-e. Azonban annyi már nyilvánosságra került, hogy néhány, a listán szereplő személy életét vesztette azóta. Kérdéses, hogy van-e bármiféle összefüggés az adatvesztés és a halálesetek között, de ezt egyértelműen nem sikerült bizonyítani.
A héten az is kiderült, hogy Afganisztánból hazatért brit kommandósok és kémek neve is a listára került, ezek a nevek hasznosak lehetnek a britek ellenségeinek vagy ellenfeleinek: Oroszországnak, Kínának és Iránnak.
A múlt eseményei kapcsán John Healey védelmi miniszter kedden a brit parlament alsóházában kifejezte sajnálatát, azonban a Munkáspárt az előző konzervatív kormányra hárítja a felelősséget, hiszen az eset idején ők irányították az országot, és titokban tartották az ügyet. Az akkori védelmi miniszter viszont azt állította, hogy a bíróság döntése alapján jártak el.
Kérdés: ki-é a nagyobb felelősség? A táblázatot afgán kontaktjainak továbbküldő katonáé vagy a minisztériumé? Az illető feladata ugyanis az volt, hogy ellenőrizze: csak jogosultak jelentkeztek az ARAP áttelepítési programra, és hogy a több ezer jelentkező tényleg a britek oldalán harcolt-e.