A 96 éves nagymama megosztotta velünk a hosszú élet titkát: "Nincs olyan, hogy túl korai vagy túl késő."

Betty Parker, a 96 éves hölgy, már belefáradt abba, hogy az emberek csupán panaszaikkal és fájdalmaikkal foglalkoznak. Ahelyett, hogy ezt a negatív spirált követné, naplóját inkább örömteli tevékenységekkel tölti meg. Kertjéből szedett rózsákat csodál, könyveket olvas, barátaival kártyázik, és ha vendégeket hív, sütit készít. Bár elismeri, hogy a sütéshez már nem mindig van elegendő energiája, ezért gyakran a boltban vásárolt finomságokra hagyatkozik, mégis optimizmussal telve tekint a kilencvenes éveire. Számára ezek az évek tele vannak célokkal és barátságokkal - olyan értékekkel, amelyek sokak életét gazdagítják, kortól függetlenül. E gondolatokat a CNN cikkében olvashatjuk.
Az egészséges életmód alapvető fontosságú a hosszú élethez, de nem szabad elfeledkezni a magány és a társadalmi elszigetelődés leküzdéséről sem, hiszen ezek legalább annyira hozzájárulnak a boldogabb és tartalmasabb élethez – hangsúlyozza Dr. Kerry Burnight, kaliforniai gerontológus, aki a saját édesanyjára, Betty-re is büszke. – Az elmúlt generációkban az emberek várható élettartama jelentősen megnövekedett, de célunk nem csupán az, hogy tovább éljünk, hanem az is, hogy életünket minőségi szempontból is gazdagabbá tegyük – tette hozzá Dr. John Batsis, a UNC Orvostudományi Karának és Közegészségügyi Intézetének elismert geriátere.
Mit is takar ez a kifejezés valójában?
A geriáter olyan orvosi szakember, aki az idősek egészségügyi szükségleteire specializálódott, míg a gerontológus az öregedés különböző aspektusait, beleértve a biológiai, társadalmi és pszichológiai dimenziókat, kutatja. Burnright négy alapvető elemet azonosít, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy életünkben több örömet tapasztaljunk: fejlődés, kapcsolódás, alkalmazkodás és adakozás. Ahogyan a testmozgás révén erősítjük fizikai állapotunkat, úgy ezeket a területeket is "edzhetjük", lehetőséget adva ezzel arra, hogy belsőnkből is erősebbé váljunk.
- Ha még nem léptél be a nyugdíjas éveidbe, érdemes már most elgondolkodnod azon, hogyan szeretnéd eltölteni a napjaidat, amikor már nem állsz munkába - tanácsolja Batsis. - A nyugdíjazás sokak számára komoly kihívás lehet, különösen azoknak, akik egész életükben aktívan dolgoztak.
Hirtelen könnyen elveszíthetjük a fókuszt, a megszokott napi rutint és a közösségi kapcsolataink is elhalványulhatnak. Burnight szerint ezért érdemes már a munkás évek alatt olyan tevékenységeket beépíteni az életünkbe, amelyeket nyugdíjas korunkban szeretnénk folytatni. De még ha már nyugdíjban vagyunk is, mindig van lehetőségünk új dolgokat felfedezni és bevezetni az életünkbe. Például ha valaha is vágytál arra, hogy könyvet írj, akkor 80 évesen sem késő elkezdeni. Valójában még rengeteg idő áll rendelkezésedre, hogy a szenvedélyeidnek hódolj. „Nem, ez egyáltalán nem késő! Épp ellenkezőleg, ez a legmegfelelőbb időszak arra, hogy mélyebben elmerülj ezekben a tevékenységekben, és újraértelmezd önmagadat” – hangsúlyozza Burnight, aki közelgő könyvében ("Joyspan: The Art and Science of Thriving in Life's Second Half") részletesen foglalkozik ezekkel a gondolatokkal.