Trump párttársai és támogatói egyre inkább kifejezik elégedetlenségüket: nem ezt a politikai irányt várták el, és felmerül a kérdés, hogy elfordulhatnak-e az elnöktől? - Pénzcentrum

Donald Trump vámpolitikája megosztja a republikánus tábort, miközben korábbi támogatói is kritizálják az elnök gazdasági lépéseit. Bár a Kongresszusnak alkotmányos joga lenne korlátozni az elnök vámkivetési hatáskörét, a republikánus törvényhozók egyelőre nem mernek nyíltan szembeszállni Trumppal - írta elemzésében a Portfolio.
Jamie Dimon, a JPMorgan Chase elnök-vezérigazgatója, aki januárban még könnyedén elintézte Donald Trump vámterveit, most már komoly aggodalmát fejezte ki. Szerinte "a legutóbbi vámintézkedések valószínűleg hozzájárulnak majd az infláció növekedéséhez, és sokan úgy vélik, hogy ez a recesszió kockázatát is fokozhatja."
Bill Ackman, a híres milliárdos befektetési alapkezelő, aki korábban Trump politikai pályafutását támogatta, a vámokat "gazdasági atomháborúként" jellemezte, hangsúlyozva, hogy "nem erre szavaztunk". Elon Musk, a technológiai ipar ikonjának számító milliárdos, aki körülbelül 280 millió dollárral járult hozzá Trump kampányához, szintén éles kritikát fogalmazott meg. Musk Peter Navarrót, Trump kereskedelmi tanácsadóját "igazi debilnek" és "butának" titulálta, ezzel kifejezve elégedetlenségét a kereskedelmi politikák irányvonalával kapcsolatban.
A konzervatív influenszerek körében Ben Shapiro úgy véli, hogy "az elnök nézetei a nemzetközi kereskedelem terén tévesek", míg Joe Rogan "hülyeségnek" minősítette a Kanadával zajló vitát. Jeff Stein, a Washington Post gazdasági újságírója ironikus megjegyzést tett, miszerint a most meglepődött gazdasági elitnek számítania kellett volna az agresszív vámok bevezetésére, hiszen Trump ezt már a kampányidőszakban is hangsúlyozta.
Trump kezdetben élvezte a helyzetet, és arról beszélt, hogy az országok "nyalják a s---emet. Alig várják, hogy üzletet kössünk". Szerdán azonban váratlan fordulatot vett az ügy: az elnök 90 napra felfüggesztette az alapvámon felül kivetett "viszonossági" vámokat, amit a megrendült kötvénypiac és a párttársai lobbizása is befolyásolhatott.
A halasztást Scott Bessent pénzügyminiszter úgy értékelte, mint a tervezett stratégia szerves részét, megjegyezve, hogy ennek eredményeként több mint 75 ország kereste meg őket. Bill Ackman, aki a múltban bírálta a vámintézkedéseket, most lelkesen dicsérte a történéseket: "Donald Trump ezt mesterien hajtotta végre. Ez igazán tankönyvbe illő, a üzletkötés igazi művészete."
Elizabeth Warren, a demokrata párt szenátora, határozottan független vizsgálatot követel annak érdekében, hogy kiderüljön, vajon "Trump elnök vagy az adminisztráció bármely tagja manipulálta-e a piacokat az adományozói érdekeinek szolgálatában". Warren hangsúlyozta, hogy "a kongresszusi republikánusok azonnal tehetnének lépéseket a veszélyes vámháború leállítása érdekében".
A republikánus többségű törvényhozás eddig ritkán ment szembe Trump akaratával. A szenátusban csak néhány mérsékelt republikánus, köztük Lisa Murkowski, Susan Collins, Mitch McConnell és újabban Rand Paul mert ellentmondani az elnöknek. Utóbbi csatlakozásával átment a szenátuson egy javaslat, amely visszavonná a Trump által fentanilcsempészet miatt kihirdetett országos vészhelyzetet, melyre hivatkozva vámokat vetett ki Kanadára.
Az amerikai alkotmány szerint a vámkivetés joga alapvetően a Kongresszust illeti meg, de idővel egyre több hatáskört delegáltak az elnöknek. Trump az 1977-es nemzetközi vészhelyzeti gazdasági hatáskörökről szóló törvényre hivatkozva hirdetett országos szükségállapotot, és ő az első elnök, aki ezen jogával élve vetett ki vámokat.
A Trump által merkantilista irányba tolt republikánusok közül eddig hét szenátor támogatja azt a tervezetet, amely visszanyesné az elnök vámkivetési jogkörét. A javaslat előírná, hogy a Kongresszusnak 60 napon belül rá kellene bólintania bármilyen új importtarifára, különben az intézkedés hatályát vesztené.
A törvényjavaslat elfogadásának valószínűsége sajnos alacsony. Noha a demokraták és hét republikánus képviselő támogatásával 54 szavazatra tehetne szert a szenátusban, a vita lezárásához 60 szavazatra van szükség. Ezen kívül a képviselőház vezetése sem mutat érdeklődést a Trump-ellenes intézkedések iránt.
A Kongresszus egy eljárási szavazással megakadályozta, hogy szeptember 30-a előtt bármilyen javaslatot benyújtsanak az április 2-án kihirdetett szükségállapot megszüntetéséről. Ezzel gyakorlatilag lehetetlenné tette, hogy a törvényhozás október előtt ellenálljon Trump vámpolitikai intézkedéseinek.
Amy Walter, a Cook Political Report vezető szerkesztője rámutat, hogy a republikánus politikai tábor nagy része azért nem mer szembefordulni Donald Trumppal, mert az elnök eddig minden válságot sikeresen átvészelt, és ennek következtében a vele való konfliktusba kerülés politikai öngyilkosságnak számít. Ha a gazdaság recesszióba süllyed, "a Republikánus Pártot mindenképpen sújtani fogják a 2026-os félidős választások során", de a Trumptól való távolodás nem növelné az újraválasztási esélyeiket.
Mike Johnson házelnök véleménye hűen visszatükrözi a republikánusok nézőpontját: "Megadjuk [az elnöknek] a szükséges mozgásteret, és aztán majd figyeljük, hogyan alakulnak az események."