Ez lenne a jövő? A Volkswagen leállt üzemében tankok készülhetnek.


A Rheinmetall figyelme a Volkswagen (VW) bezárásra ítélt németországi gyáraira irányul. Míg az autóeladások mélyponton állnak, a német fegyvergyártó számára egyre bővülnek a megrendelések – és ez csupán a kezdet, hiszen hamarosan elindul a nagyszabású európai fegyverkezési program.

A Rheinmetall, a német fegyveripar egyik meghatározó szereplője, fontolóra vette, hogy átvegye a Volkswagen egyik, hamarosan bezárásra kerülő gyárát, hogy harci járműveket állítson elő. Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása óta a fegyvergyártó cég rendelésállománya folyamatosan bővül, és várakozásaik szerint jelentős növekedésre számítanak az Európai Unió, különösen a német fegyverkezési programok beindulásával. Ezzel szemben a német autóipar nehéz helyzetbe került; a Volkswagen az utóbbi időszakban olyan drasztikus lépésekre kényszerült, mint a németországi gyártóüzemek leállítása és több ezer munkás elbocsátása.

Armin Papperger, a Rheinmetall ügyvezetője arról beszélt, hogy a VW Osnabrücki üzeme "jól passzolna" a Rheinmetall tevékenységéhez, de leszögezte, hogy bármiféle üzem átvételéről további harckocsi-megrendelések beérkezése után lehet csak gondolkodni.

Az osnabrücki gyár a három VW-üzem közé tartozik, amelyek bezárása a következő két évben várható. Ez a lépés a vállalat decemberi döntésének része, amely a németországi gyártókapacitások drasztikus csökkentését célozza.

Papperger kiemelte, hogy "sokkal nehezebb" egy teljesen új dolgot létrehozni a semmiből, mint csupán felhasználni olyan erőforrásokat, amelyek már rendelkezésre állnak. Hozzátette, hogy a Rheinmetall folyamatosan kommunikál a Volkswagen-nel, hiszen a két vállalat közötti együttműködés már létezik a VW birtokában lévő MAN teherautógyártó részlegével, amely katonai teherautók előállítására specializálódott.

A düsseldorfi központú fegyveripari vállalat bejelentette, hogy több mint 350 millió euró osztalék kifizetésére készül részvényesei számára, miután az utolsó év végére rendelésállománya és profittartalma is új csúcsokat ért el. Németország legnagyobb fegyvergyártójaként a cég részvényenként 42 százalékkal, 8,10 euróra kívánja emelni az osztalékot, mivel működési eredménye tavaly 61 százalékos növekedést követően 1,5 milliárd euróra nőtt.

A vállalat részvényeinek értéke a szerdai bejelentések következtében 7%-kal nőtt, és az orosz-ukrán konfliktus kezdete óta már több mint tízszeresére emelkedett.

A jövőben valószínűleg nem áll meg a fejlődés. A Rheinmetall legfrissebb tájékoztatása szerint a megrendelések összértéke rekordmagasságba, 55 milliárd euróra emelkedett. A cég várakozásai szerint 2025-re az eladásaik 30 százalékkal nőnek, és a következő két évben 8 ezer új munkavállalót kívánnak felvenni. Ez a jelenlegi, 40 ezer fős létszám 20 százalékos bővülését jelenti.

A Rheinmetall jelentős szereplőként van jelen Magyarországon, hiszen Zalaegerszegen saját gyártóüzemével rendelkezik. Ezen kívül a magyar hadsereg által beszerzett eszközök kapcsán közös vállalkozást hozott létre a magyar állammal, amely további lehetőségeket kínál a helyi ipar fejlesztésére.

Related posts