Gárdony mélyén egy hatalmas fal létesítménye bontakozik ki, amely a föld alatt rejtőzik.

A Mol a gárdonyi olajszennyezés megfékezésére egy L alakú izolációs fal kiépítését tervezi, amely bizonyos részein akár 27 méter mélyre is lehatolna - nyilatkozta az Indexnek Kozma Szabolcs, a Mol Magyarország logisztikai igazgatója.
2024 októberében Gárdony zártkerti területén egy repedés alakult ki a Mol Százhalombattát Péccsel összekötő termékvezetékén, amelynek következtében több száz köbméter benzin és gázolaj szivárgott a talajba.
Az olajcég fúrások és talajmechanikai szondázás eredményei alapján pontos képet kaptak a földtani viszonyokról. Ennek megfelelően dolgozták ki a kármentesítési stratégiát.
Jelenleg 22 üzemanyag-eltávolító kút működik a területen, melyek segítségével naponta 500-600 liter üzemanyagot nyernek ki a talajból. Folyamatban van egy automatizált rendszer kiépítése, amely magában foglalja a felszín alatti folyadékgyűjtő hálózat és szivattyúk telepítését. Ennek az új rendszernek köszönhetően a kiömlött üzemanyag eltávolítása még hatékonyabbá válik, lehetővé téve a naponta eltávolított szennyeződés mennyiségének jelentős növelését.
A vizsgálatok rámutattak, hogy a
Az üzemanyag a talajba került, és egy 15-17 méter mélyen feltárt agyagos rétegben terjed el.
A lejtés sajátos jellege miatt a jövőben fennáll a lehetősége, hogy a szennyeződés fokozatosan elterjed az északi, északnyugati és nyugati irányokba.
Persze, íme egy alternatív megfogalmazás: "Mindeközben"
A jövőbeni elterjedés lehetőségeit alaposan mérlegelni kell.
„Egyedivé kell tenni a mondanivalónkat” - hangsúlyozta Kozma Szabolcs. Ennek megfelelően a szakértők ajánlása alapján a terjedés megakadályozásának leghatékonyabb módja egy L alakú izolációs (folyadékzáró) fal kiépítése. A fal építése során 1,3 méter átmérőjű, körülbelül 27 méter mély furatokba cement és bentonit tartalmú zagy kerül, amelyet a kívánt mélységig juttatnak el. A fúrószárral és a talajjal való keveredés révén ez az anyag önállóan megszilárdul, vízzáró falat alkotva. Az elkészítés során mintegy 151 méter hosszban, 166 különböző furatot létesítenek, hogy a fal megépülhessen.
Mol február végén nyújtja be az illetékes hatóságoknak a tényfeltárási záródokumentációt, amely a kármentesítés eddigi eredményeit és a további intézkedéseket is tartalmazza.
A vállalat jelenleg aktívan egyeztet azokkal az ingatlantulajdonosokkal, akik a környezetszennyezés következményeként, illetve a műszaki kárelhárítás vagy a kármentesítési folyamatok során kárt szenvedtek.