A gyerekek átvették a sok lakáshitelt, de végül sikerült megtalálniuk a kiutat.


A család végül megmenekült, és cikkünkből azt is megtudhatod, milyen úton jutottak el a biztonságig.

"Majdnem elsírtam magam, amikor édesanyámat elkísértem a Békéltető Testülethez. A találkozó után, amikor kiléptünk, a követeléskezelő munkatársa elkezdte sorolni az összes lehetséges rosszat, ami ránk várhat" - emlékezett vissza Gréta a fájdalmas pillanatra a Blikknek. Őt az a szörnyű veszély fenyegette, hogy a szülei által felvett hitel miatt elveszíthetik Vecsésen található, kétgenerációs családi otthonukat.

A nagymama nevén lévő ingatlan kapcsán, amikor Gréta szülei 2008-ban 11 millió forint hitelt vettek fel, a nagyi vállalta a zálogkötelezettséget. 2018-ban bekövetkezett halála után az unokák örökölték a terhet: Gréta, aki alig hét éves volt akkor, és nővére két fia. "A hagyatéki eljárás során az édesanyámmal úgy döntöttünk, hogy vállaljuk a havi körülbelül 170 ezer forintos részletek kifizetését. Hiszen a házunk volt a tét, és nem akartunk más otthont keresni" - osztotta meg Dömötör Gréta.

Egy ideig minden rendben volt, de miután édesanyám visszatért a munkahelyéről, a terhek ránk hárultak. A költségek zömének fedezését eddig is mi vállaltuk, ám egy idő után nekünk is nehézségeink akadtak a havi törlesztés teljesítésével. Ezt e-mailben jeleztük a banknak is. Az volt a célunk, hogy kérjünk egy kis engedményt, és havi 120-150 ezer forintot tudjunk fizetni, de sajnos nem fogadták el a kérésünket. Ahogy már említettem, felkerestük a Békéltető Testületet is, de sajnos ez sem hozott megoldást.

Nem meglepő módon, a nő számára azt tanácsolták, hogy négy hónapon át havi 100 ezer forintot fizessen, majd ezt követően tegyen félre 30 millió forintot. A bank ugyanis ekkorra 11 millió forintra emelte a követelést. Grétáék számos alternatívát mérlegeltek, köztük a hitel átvételét, vagy végső esetben a ház eladását, amennyiben albérletbe kellene költözniük.

"A házunk egy tágas, kétgenerációs otthon, amelynek eladását először az egyik részére terveztük. Sajnos azonban az ajánlott összeg nem volt elegendő a hitelünkhöz, és a bank által megbízott követeléskezelő cég sem vette figyelembe ezt a lehetőséget. Azt javasolták, hogy mivel egy ilyen nagy ingatlanunk van, inkább adjuk el az egész házat" - osztotta meg tapasztalatait a nő.

"Igen, de időközben a végrehajtási jog elévült" - vette át a szót Gréta ügyvédje, dr. Csáki Marianna. "A Momentum Zrt., amely megvásárolta a követelést, az engedményezéstől számított öt éven belül nem indította el a végrehajtási eljárást. Ennek következtében Gréta édesapja ügyében a követeléskezelő ellen elévülésre hivatkozva sikerrel zártuk le a pert november 14-én. Azonban ott van még a három gyermek, akik örökösként szintén érintettek az ügyben. A követeléskezelő részükre is végrehajtási kérelmet terjesztett elő, ám ezt a közjegyző elutasította. Az elutasítás oka az volt, hogy a benyújtott banki elszámoló levél nem felelt meg az Elszámolási törvényben foglalt követelményeknek."

Dr. Csáki Marianna hangsúlyozta, hogy sajnálatos módon a hagyatéki eljárás során a kiskorúak védelme érdekében nem vonták be a gyámhatóságot. "Továbbá, mivel a gyermekek hitellel terhelt ingatlant örököltek, elengedhetetlen, hogy a gyámhatóság hozzájárulása meglegyen. Az eljáró gyámnak pedig lehetősége lett volna arra, hogy elutasítsa az örökséget, ha az nem szolgálja a kiskorúak érdekeit. Mindenesetre értesítettük a követeléskezelőt, hogy töröljék a gyermekekre vonatkozó önálló zálogjogot, hiszen a követelés már elévült, amit a követeléskezelő a polgári peres eljárásban el is ismert" - tette hozzá az ügyvéd.

Továbbá az ügyvédnő kifejtette, hogy Gréta édesanyjára vonatkozóan kérni fogják a végrehajtási záradék eltávolítását. "Ha a bíróság ezt jóváhagyja, akkor az egész végrehajtási eljárás jogszerűtlenné válik, és innentől kezdve minden olyan összeget, amit az eljárás során beszedtek, vissza kell téríteni. Minden egyes forint visszajár" - tájékoztatott dr. Csáki Marianna.

Related posts