Vlagyimir Putyin jelentős bejelentésre készül, amely várhatóan komoly hatással lesz a nemzetközi politikai színtérre. A lépés, amelyre sokan kíváncsian várnak, új irányokat nyithat Oroszország számára. Vajdaság MA tudósítása szerint a részletek hamarosan
Élőben kérdezhetik Vlagyimir Putyin orosz elnököt nem csupán a sajtó képviselői, de az orosz polgárok is. A hagyományoknak megfelelően decemberi egyik csütörtökén megrendezett fórumon kulcsfontosságú témák kerülhetnek terítékre.
Nemzetközi sajtótájékoztatót tart Vlagyimir Putyin orosz elnök - jelentette be Dmirij Peszkov, a Kreml szóvivője. Az esemény két hagyományos eseményt ötvöz: a sajtó képviselői mellett az orosz polgárok is kérdezhetnek az elnöktől, a rendezvényt pedig élőben közvetíti a televízió - írja a TASZSZ orosz hírügynökség.
Peszkov kiemelte, hogy az előkészületek már folyamatban vannak, és megosztotta, hogy az esemény az orosz politikai kultúrára jellemző módon egy csütörtöki napon fog zajlani. A pontos időpontot később fogják nyilvánosságra hozni.
Putyin 2001 óta összesen 18 alkalommal rendezett ilyen eseményt, amelyből tizenötször elnökként, míg négyszer miniszterelnökként vett részt.
Ez a platform lehetőséget nyújt az orosz állampolgároknak, hogy közvetlenül kérdezzenek az ország vezetőjétől, míg a sajtótájékoztató a hazai és nemzetközi média számára biztosít lehetőséget a kérdezésre.
Az idei rendezvény kiemelkedő jelentőséggel bírhat, figyelembe véve a jelenlegi geopolitikai környezetet, így várhatóan számos lényeges téma kerül majd a középpontba.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön újságíróknak.
Peszkov arra reagált, hogy Thomas Buchanan ellentengernagy az Egyesült Államok Stratégiai Parancsnokságának (STRATCOM) szóvivője kijelentette: Washington, bár nem törekszik nukleáris csapásváltásra, készen áll egy ilyen forgatókönyvre "a legelfogadhatóbb feltételek" mellett. A TASZSZ orosz hírügynökség szerint Buchanan ilyen feltételként nevezte az Egyesült Államok vezető szerepét a világban. Mindemellett hangot adott álláspontjának, miszerint Washingtonnak "érdemi párbeszédet kellene folytatnia" Moszkvával és Pekinggel.
A nukleáris doktrínánk keretein belül hangsúlyoztuk, hogy Oroszország felelős álláspontot képvisel, amikor arra törekszik, hogy maximális erőfeszítéseket tegyen az ilyen jellegű (nukleáris) konfliktusok megelőzése érdekében. Elvárjuk, hogy más országok is hasonlóan felelősségteljes magatartást tanúsítsanak, és tartózkodjanak a provokatív cselekedetektől - nyilatkozta a Kreml szóvivője.
A Bloomberg ügynökség által közzétett információkkal összefüggésben, miszerint Storm Shadow drónokat használtak Oroszországban egy kurszki régióbeli célpont ellen, Peszkov kijelentette, hogy "újabb eszkalációs szakaszba léptünk". Az orosz védelmi minisztérium napi hadijelentésében említést nyert, hogy két Storm Shadow-t sikerült megsemmisíteniük, ám a pontos helyszínt nem tárták fel.
Peszkov ismételten azzal vádolta meg Joe Biden amerikai elnök leköszönő kormányzatát, hogy továbbra is "olajat önt a tűzre" az ukrajnai konfliktusban, akadályozva annak lezárását. A szóvivő a védelmi tárca hatáskörébe utalta annak a kérdésnek a megválaszolását, hogy az orosz fegyveres erők erőteljesebben fogják-e alkalmazni a korszerű fegyvereket Ukrajnában, mint ahogy arra az ukrán állításra való reagálást is, miszerint Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be a háborúban.
A hírek szerint Fehéroroszország ellen egy lehetséges támadás előkészületei zajlanak, amely újabb frontot nyithat az ukrajnai konfliktusban. Források azt nyilatkozták, hogy az orosz és fehérorosz titkosszolgálatok szoros együttműködésben figyelik a nyugati kihívásokat, és folyamatosan osztják meg egymással az információkat a potenciális fenyegetésekről.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő csütörtöki moszkvai sajtótájékoztatóján egyebek között arról beszélt, hogy Lengyelországban a redzikowói Aegis Ashore amerikai rakétavédelmi bázis már régóta kiemelt potenciális célpont az orosz fegyveres erők számára, tekintettel a létesítmény által képviselt fenyegetés szintjére. Mint mondta, az amerikai-NATO projekt, amely az orosz biztonsági aggályok teljes mellőzésével, közel egy évtizeden át épült, Oroszország figyelmének fókuszába került, amely a válaszlépések előkészítésével töltötte ezeket az éveket.
"Ez a lépés beleillik abba a régóta folytatott és destruktív gyakorlatba, hogy a NATO katonai infrastruktúráját Oroszország határaihoz közelítik. Az ilyen lépések aláássák a stratégiai stabilitást. Más kártékony katonai-politikai és haditechnikai intézkedésekkel párosulva, amelyek célja a saját területtől több ezer kilométerre történő amerikai erőfitogtatás, hogy nyomást gyakoroljanak Oroszországra és más nukleáris hatalmakra, elkerülhetetlenül növeli a stratégiai kockázatokat, következésképpen a nukleáris veszély általános szintjét" - fogalmazott Zaharova. (MTI)