Kezdetét veszi a vámháború – a termelők és a fogyasztók egyaránt érezni fogják a hatásait. Az Agrárszektorban zajló események mindannyiunk életére kihatnak, hiszen a kereskedelmi feszültségek következményei messzire elérnek. A mezőgazdasági termeléstől ke


Az Egyesült Államok kormányának döntése értelmében március 4-én életbe lépnek Trump 25%-os általános vámjai Kanada és Mexikó vonatkozásában, miután az elnök úgy döntött, hogy nem halasztja el a bevezetést. Kanada erre reagálva 107 milliárd dollár értékű amerikai termékre azonnali vámokat vezetett be.

Kínával kapcsolatosan a vámok február elején léptek hatályba, amire Peking válaszlépésekkel reagált. Trump a következő lépésként keddtől megemelte a kínai importtermékekre vonatkozó vámokat 20 százalékra, így duplázva meg azokat.

Kína hétfőtől kezdődően 15 százalékos vámot vezetett be az amerikai mezőgazdasági termékekre, például a csirke- és sertéshúsra.

Az Európai Unió vonatkozásában Trump vámokkal fenyegetőzött, ami a kereskedelmi háborút az Atlanti-óceánon túlra is kiterjesztheti. Februárban az elnök 25 százalékos vámot rendelt el minden acél- és alumíniumimportra, függetlenül a származási országtól. Ez az eszkaláció érinti a legfontosabb kereskedelmi partnereket, és erősíti azokat az iparágakat, amelyek Trump megválasztása szempontjából kulcsfontosságú államokban működnek.

Trump emellett olyan szabályozást írt alá, amely áprilistól kezdődően a viszonosság elvén alapulva engedi meg vámok alkalmazását a kereskedelmi partnerekkel szemben.

Ez egy gyakori kampányígéret teljesítését és többletbevételt céloz, miközben a republikánusok adó- és költségvetési törvényt készítenek elő. Az elnök az importautókra is új vámokat tervez bevezetni, szintén április környékén.

A kereskedelmi feszültségek hatással lehetnek az inflációra, potenciálisan magasabb árakhoz vezethetnek.

Ez a tényező döntő hatással lehet arra, hogyan alakítja a Federal Reserve az irányadó kamatlábakat a következő hónapok és évek során.

Kína újabb lépésre szánta el magát a kereskedelmi háború során: leállította az amerikai faipari termékek importját, és három amerikai exportőrt megfosztott a szójabab-importálási jogától. A Reuters híradása szerint ez az intézkedés csupán néhány órával azután lépett életbe, hogy Kína 21 milliárd dollár értékben kivetett importvámokat az amerikai mezőgazdasági és élelmiszeripari termékekre.

Related posts