Dél-Szlovákia üzleti világában ismert vállalkozók és egy politikai figura hozzátartozója is megkörnyékezte a korrupt volt rendőrt, aki most váratlanul a szerencse kegyeltje lett.


Egészen Bosznia-Hercegovináig menekült a szlovákiai igazságszolgáltatás elől, amely több mint egy évtizedes börtönbüntetésre ítélte. Miután kiderült, hogy egy alkotmányellenesnek nyilvánított jogszabályi rendelkezés miatt a bíróságnak újra kell tárgyalnia az ügyét, visszatért Szlovákiába. A NAKA egykori nyomozójáról, Marián Kučerkáról van szó, akit azért ítéltek el két évvel ezelőtt, mert kenőpénzekét fogadott el. Most pedig könnyen lehet, hogy felfüggesztett börtönbüntetéssel megússza az egészet.

Marián Kučerkát a Legfelsőbb Bíróság 2023 júliusában tíz és fél év börtönbüntetésre ítélte, miután kiderült, hogy a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) gazdasági bűncselekményekkel foglalkozó volt nyomozójaként kenőpénzeket fogadott el, hogy manipulálja a büntetőeljárásokat. Az ítélet alapján Kučerka megpróbálta eltussolni a korábbi gazdasági miniszter, Peter Žiga unokaöccséhez köthető adócsalási esetet, miközben egy másik ügyben a gázolajjal kereskedő dél-szlovákiai vállalkozók érdekeit szolgálta.

A jogerősen elítélt, korrupt exrendőr egyetlen percet sem töltött börtönben; még a bíróság ítélete előtt Bosznia-Hercegovinába szökött.

A bíróság nem csupán börtönbüntetést szabott ki, hanem vagyonelkobzást is elrendelt. Ez a döntés pedig végül ahhoz vezetett, hogy az egykori nyomozó ügye ismét a bíróság elé került.

Kaliňák és a vagyonelkobzás

2023. decemberében a Szlovák Köztársaság Alkotmánybírósága úgy döntött, hogy a büntetőtörvénykönyv egyik, teljes vagyonelkobzást előíró paragrafusa alkotmányellenes.

A szöveg egyedivé téve: A beszélgetés középpontjában egy olyan jogszabály állt, amely előírja a bíróságok számára, hogy bizonyos bűncselekmények elkövetésekor kötelezően alkalmazzák a teljes vagyonelkobzást mint büntetési formát.

Durván negyven bűncselekmény tartozott ebbe a körbe, például a maffiavádak, a korrupció, a pénzmosás, az adócsalások vagy a kábítószeres bűncselekmények. De még ezeket is a legsúlyosabb formában, nagy kárt okozva, szervezetten kellett elkövetni ahhoz, hogy a bíróságnak ne legyen mérlegelési lehetősége a vagyonelkobzás kapcsán.

Fontos kiemelni, hogy az alkotmánybíróság nem a vagyonelkobzást mint intézményt nyilvánította alkotmányellenesnek, hanem azt a tényt, hogy a büntetőtörvénykönyv egyes bűncselekmények esetében automatikusan és kötelező jelleggel írta elő a teljes vagyonelkobzást.

A szóban forgó beadványt 2021 februárjában 30 ellenzéki, Smer párthoz tartozó parlamenti képviselő nyújtotta be az alkotmánybíróságra, Robert Kaliňák ügyvéd képviselete alatt. Annak ellenére, hogy az általuk támadott, végül megszüntetett jogszabály már 2011 óta hatályban volt, a képviselők aggályai csak akkor merültek fel, amikor a rendőrség több, a Smerhez köthető személyt gyanúsított meg súlyos korrupciós bűncselekményekkel.

Az alkotmányellenes paragrafus alapján büntetett elítéltek lehetőséget kapnak arra, hogy perújítási kérelmet nyújtsanak be. Ezzel arra kérhetik a bíróságot, hogy semmisítse meg a korábbi ítéletükben szereplő vagyonelkobzásra vonatkozó részt, így arra törekedhetnek, hogy ezt a súlyos következményt eltöröljék.

Azóta sok elítélt kihasználta ezt a lehetőséget, így például Dora Ferenc, akit 25 évre ítéltek maffiagyilkosságok miatt, visszakapta vagyonát. Hasonló sorsra jutott Juraj Ondrejčák, a pozsonyi Piťo-klán egykori vezetője, valamint Norbert Pakši is, aki a különleges rendőri osztály igazgatóhelyetteseként információkat szivárogtatott ki a maffiózók számára.

Újra felül kell vizsgálni a büntetését.

Tavaly Marián Kučerka úgy döntött, hogy perújítási kérelmet nyújt be. A Specializált Büntetőbíróság végül pozitívan bírálta el ezt a kérelmet. A perújítás során nem csupán a korábban elkobzott vagyonát kapta vissza, hanem a bíróság törölte a volt rendőrre kiszabott tíz és fél éves büntetést is.

A bíró álláspontja szerint az utóbbi intézkedés elengedhetetlen, mivel a vagyonelkobzás és a börtönbüntetés kérdései szorosan összefonódnak, így egyikük eltávolítása nem lehetséges a másik nélkül.

Az ügy különlegessége abban rejlik, hogy a Kučerka bűnösségét megállapító részét nem távolították el, "mindössze" a kiszabott büntetéseket módosították.

A kérelem elfogadása utána a volt nyomozó visszatért Szlovákiába, mivel (egyelőre?) nem fenyegeti börtönbüntetés.

Ez azt jelenti, hogy az elítélt visszakapja a korábban lefoglalt vagyonát, de a büntetéséről a bíróságnak újra döntenie kell. A Specializált Büntetőbíróságon szerdán, április 3-án indult volna a tárgyalás, de Milan Cisarik bíró fél óra elteltével úgy határozott, hogy a folyamatot május közepére halasztja.

Kučerka a tárgyalásra nem érkezett meg, ügyvédje útján közölte, hogy mivel a megbeszélés főként jogi vonatkozású kérdéseket érint, úgy érzi, nincs szükség a személyes részvételére. A bíró és az ügyész azonban határozottan kérte, hogy az elítélt jelenléte elengedhetetlen.

Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás: "Börtönbüntetés helyett felfüggesztett ítéletet kapott?"

A bíróság 2024 júniusában megszüntette Kučerkára kiszabott több mint egy évtizedes börtönbüntetését, ami új fejezetet nyitott az ügyében. Ezzel egy időben Szlovákiában életbe lépett a kormány által jóváhagyott új büntető törvénykönyv, amely várhatóan jelentős könnyítéseket hoz a korrupt volt rendőr helyzetében is.

Kučerka esetében az eredeti büntetési tételek alapján tíz és tizenöt év közötti börtönbüntetéssel kellett volna számolnia a kenőpénzek elfogadásáért. Azonban a jogszabályok módosítása következtében ez a büntetési időszak három és nyolc év közé csökkent. Ez új lehetőségeket teremt a bíró számára, aki akár próbára bocsátásra, vagy házi őrizetre is ítélheti az elkövetőt.

Žiga és a gázolajosok

Ahogy azt már említettük, Kučerkát két kenőpénzes botrány miatt találta bűnösnek a bíróság. Az ítélet szerint Kučerka 25 ezer euró kenőpénzt fogadott el Bernard Slobodníkon, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) pénzügyi egységének korábbi vezetőjén keresztül Norbert Bödör vállalkozótól.

Cserébe Štefan Žigának, a korábbi gazdasági miniszternek, segítenie kellett Peter Žiga unokaöccsének egy büntetőeljárásban. A Kučerka ellen folyó per egyik kulcsfontosságú tanúja Slobodník volt, aki elmondta, hogy Tibor Gašpar, a volt országos rendőrfőkapitány, figyelmeztette őt: Štefan Žiga vállalkozása körül is nyomoznak a rendőrségi hatóságok.

Štefan Žigát később bíróság elé állították, és 2024 októberében első fokon bűnösnek találták Slobodník lefizetésével kapcsolatban. Ezen kívül Norbert Bödör, a nyitrai oligarcha ellen is vádat emeltek, de az új büntető törvénykönyv hatályba lépésével az ügy elévült.

Kučerka legújabb korrupciós ügye a dél-szlovákiai vállalkozói világ sötét zugait világítja meg, különösen a gázolajjal foglalkozó JOPI TRADE céghálózat körül. Az igazságszolgáltatás döntése szerint Marián Kučerka és Bernard Slobodník összesen 200 ezer eurót fogadtak el Ľudovít Makótól, aki korábban a Pénzügyi Hatóság bűnügyi osztályát vezette. Makó azt nyilatkozta, hogy a pénz gázolajkereskedőktől származik, akiket éppen akkor vizsgált a NAKA adócsalás gyanúja miatt.

Kučerka és Slobodník számára a kenőpénzekért cserébe elengedhetetlen volt, hogy biztosítsák: amennyiben a rendőrség lecsap a vállalkozókra, ne kerüljön sor házkutatásra náluk, és ne legyenek előzetes letartóztatásban sem.

A JOPI TRADE köré épülő vállalkozói közösség közös vonása, hogy elsősorban egymással bonyolítanak üzleteket, miközben hátrahagynak adóságokkal terhelt cégeket. Ennek ellenére életvitelük nem éppen szerény: a luxust választják. Az üzemanyagok kereskedelméből származó bevételeik révén például lovardák megvásárlására is képesek voltak – innen származik a sajtó által neki adott "szlovák Texas" elnevezés is, amely a csoport különleges életstílusát tükrözi.

Ebbe a vállalkozói körbe tartozott a vágfarkasdi Kertész József is. Róla itt írtunk bővebben:

Related posts