Itt a várva várt változás: Orbán Viktor egy adott területen véglegesen elengedte vezető szerepét.

Áprilisban sincs megállás, a hazai közélet szinte forrong - főleg Hadházy Ákos és a momentumosok az állandó hídfoglalásaikkal és az MTVA kapujának sorozatos lezárásával péntek reggelente -, a Tisza Párt országjárása arra buzdította a Fideszt, hogy a kormánypárt is körbemenjen széles e vidéken, néhol még maga a miniszterelnök, Orbán Viktor is felbukkant, ráadásul a Voks 2025 is még javában tart Ukrajna EU-csatlakozásáról.
A Lájkok Ligájában nem csupán az ország és a világ eseményeivel foglalkozunk, sokkal inkább a politikai vezetők követőtáborára gyakorolt hatásukkal. A közösségi média platformjain megjelenő lájkok és reakciók révén egyértelműen nyomon követhetjük, hogy a politikai szereplők cselekedetei milyen érzelmi válaszokat generálnak a potenciális támogatóikban. Most nézzük meg, milyen változások és trendek formálták az áprilisi hónapot a hazai politikai elit számára az online térben!
Orbán Viktor kormányfő elsőségét a Meta nagyobb oldalán, a Facebookon továbbra sem veszélyezteti senki, viszont - ahogy arra a pártpreferenciák mérésénél a szakértők folyton felhívják a figyelmet - érdemes a tendenciát is nézni, ugyanis míg a miniszterelnök 5 ezerrel növelte követőinek táborát, addig Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője
Ez azért is érdekes, mert még Márki-Zay Péter is tudta tartani a lépést Orbánnal, amire gyakorlatilag emberemlékezet óta - de legalábbis 2021-2022 fordulója óta biztosan - nem volt precedens. Kovács Gergely továbbra is csendesen, de elképesztően stabilan lépked előre, az év negyedik havában is 6 ezer új követőt szerzett, míg Tompos Mártonnak is hozott a folyamatos tüntetés háromezer szimpatizánst.
Adorján Béla, a Jobbik elnöke továbbra is magasan a legnagyobb növekedést könyvelheti el, hiszen a tábora 2800-ról 3600-ra nőtt, ami több mint 20%-os emelkedést jelent. Nyilvánvaló, hogy neki könnyebb dolga van, mint a politikai élvonalnak, ahol ehhez az arányhoz tízezrek, Orbán Viktor esetében pedig százezrek csatlakozása lenne szükséges.
Az X (korábban Twitter) továbbra is a miniszterelnök kizárólagos játszótere, hiszen jelenleg mindössze 11 ezer fővel több követője van, mint április elsején – ami nem volt áprilisi tréfa. Csak ő az, aki valódi változásokat tudott elérni a platformon. Az utóbbi hónapokban rendre lenyűgöző eredményeket produkált, több tízezer új lájkolót vonzva magához, de április valami megnyugtató pihenőt hozott a kormányfő számára.
Két olyan szereplő van, aki valóban aktív ezen a platformon – ha nem számítjuk Márki-Zay Pétert, aki már hónapok óta stagnál -, ők pedig Magyar Péter és a Meta oldalairól kiszorult Mi Hazánk-vezér, Toroczkai László. Mindketten viszonylag csendesen zárták a hónapot, hiszen csupán 600 új követővel gyarapodtak, de ez lényegében nem hozott jelentős változást a ranglistán.
Az Instagram viszont már ismét forróbb terület - úgy látszik, a magyarok körében még mindig a Meta platformjai a legnépszerűbbek -, ugyanis itt nagyjából ugyanaz a tendencia figyelhető meg, mint a Facebookon: a miniszterelnök még magabiztosan vezet, viszont egy hónap alatt csak kétezerrel tudta növelni táborát, miközben Magyar Péter szorosan a nyomában lépked - pontosabban inkább vágtat -, hiszen egy hónap alatt 20 ezer követővel bővült a tábora.
Áprilisban a többség gyakorlatilag helyben toporgott, míg Kovács Gergely és Tompos Márton, a már korábban említett események következtében, néhány száz új feliratkozót sikerült összegyűjteniük. Azonban jelentős ingadozások nem tapasztalhatóak. Érdemes megjegyezni, hogy Gyurcsány Ferenc követőtábora, amely áprilisban ünnepelte az 50 ezres mérföldkövet, fokozatosan csökkenni kezdett. Ha ez a tendencia folytatódik, akkor egy-két hónapon belül ismét a figyelem középpontjába kerülhet, és elérheti a kiemelkedő határvonalat.
TikTokon viszont már nem csak jósolgatjuk, nem csak találgatjuk, hogy mikor történhet meg Orbán Viktor trónfosztása, ugyanis április 22-én Magyar Péter hivatalosan is átvette az első helyet a kormányfőtől, aki a verseny kezdete óta nem talált legyőzőre a fiatalok kedvenc platformján. A Tisza-elnök meg is emlékezett a történelmi eseményről egy posztban, ahol így fogalmazott:
Az egész úgy fest, mintha a miniszterelnök több százmillió forint közpénzt pazarolna el hirdetésekre, lájkokra és követőkre, míg én egy árva fillért sem áldoztam erre az ügyre.
A helyzet érdekessége, hogy míg Orbán Viktor alig kétezer új támogatóra tett szert egy hónap leforgása alatt, addig Magyar 23 ezerrel bővítette a hívek táborát. Toroczkai is jelentős növekedést mutatott, csaknem ötezer új követővel gazdagodott, míg a többi résztvevő – Szabó Rebeka kivételével – szintén kis mértékben, de gyarapodott. Külön érdemes megemlíteni Márki-Zay Pétert, aki hosszú hónapok kitartó munkájával végül átlépte a 100 ezres küszöböt. Ezért mindenképpen gratuláció illeti!
Végül ne feledkezzünk meg a videós platformról, a YouTube-ról sem, hiszen ez az egyetlen közösségi tér, ahol az elmúlt hónapokban, években nem a miniszterelnök dominált. Itt Toroczkai László továbbra is a meghatározó figura, aki hónapról hónapra lenyűgöző számú követőt vonz magához. Ám áprilisban ő is megtapasztalta a stagnálás jeleit, ugyanis "csupán" 8 ezer új feliratkozót tudott gyűjteni – pontosan annyit, mint Magyar Péter.
Viszont Vona Gábort mindenképpen ki kell emelnünk, hiszen csaknem félévnyi stagnálás után tudott nagyobbat ugrani, és csaknem négyezer követővel növelni táborát. Amennyiben Toroczkai nem lassít, úgy ezen a fronton úgy tűnik, még sokáig marad a status quo.
A küzdelem tehát egyre kiélezettebbé válik, és a lehetőségek köre is szűkül, ahol egyértelműen megállapítható, kié lesz a végső győzelem a hónap végén. A Lájkok Ligája vonatkozásában izgatottan várjuk az elkövetkező időszak eseményeit, hiszen számos meglepetés érkezhet még. Bár sok helyen Orbán Viktor előnye szinte megdönthetetlennek tűnik, ne feledkezzünk meg arról, hogy néhány hónappal, esetleg egy évvel ezelőtt a TikTok esetében is hasonló véleményen voltunk.