A belga rendőrök újabb razziát tartottak a Huawei brüsszeli irodáiban, ezúttal egy olyan korrupciós ügy kapcsán, amely közvetlenül érinti az Európai Parlamentet.

A belga rendőrség csütörtök hajnalban több mint 20 helyszínen végzett razziát, beleértve a Huawei brüsszeli irodáit is. Az akció egy széleskörű korrupciós nyomozás része, amely az Európai Parlamentet érinti - számol be róla a Politico.
A hatóságok "aktív korrupció, okirat-hamisítás, pénzmosás gyanúja miatt folytatnak nyomozást az Európai Parlamentben" - közölte a belga ügyészség szóvivője és hozzátette, hogy a 21, Brüsszelben, Flandriában, Vallóniában és Portugáliában található címen tartott razziák során többeket őrizetbe is vettek.
Az Európai Parlamentnek már így is egy komoly vizsgálattal kell szembenéznie a 2022-es Katar-gate miatt, amikor is olyan vádak merültek fel, hogy az Öböl-menti állam közvetítő szervezetek útján megvesztegetésekkel igyekezett befolyásolni az uniós döntési folyamatokat.
Az új nyomozás középpontjában most a Huawei helyezkedik el, amely korábban jelentős lobbitevékenységet folytatott Európában. Azonban az utóbbi évek során, ahogy egyre világosabbá váltak a cég kínai állammal fennálló kapcsolatai, számos nehézséggel kellett szembenéznie.
A belga ügyészség is kitért rá a közleményében, hogy a 2021 óta tartó korrupciós tevékenység igen diszkréten zajlott és kereskedelmi lobbitevékenységnek álcázták.
A vizsgált esetek közé tartozik a politikai véleményekért cserébe kapott anyagi juttatás, valamint a túlzó értékű ajándékok elfogadása is.
A nyomozók figyelmébe mintegy 15 korábbi és jelenlegi EP-képviselő került. A parlament szóvivője megerősítette, hogy tudomásul veszik a kialakult helyzetet, és hangsúlyozta, hogy a hatóságok minden megkeresésekor a lehető legteljesebb mértékben együttműködnek velük.
A Huawei képviselői egyelőre nem nyilatkoztak az üggyel kapcsolatban.
A kínai technológiai óriás állami kapcsolatai azonban most nem kerültek fókuszba; a brüsszeli hatóságok sem utaltak arra, hogy a vizsgálat célkeresztjében Peking állna. Ehelyett azt közölték, hogy egy bűnszervezet áll az ügy mögött, amelynek működését kizárólag a magánkereskedelmi érdekei motiválják a politikai döntések befolyásolásában.
Ahogyan azt korábban mi is jelentettük, az Európai Parlament öt képviselője, köztük az akkori alelnök, Eva Kaili ellen 2022-ben korrupciós vádakkal indult eljárás. Kailit és társait a belga hatóságok december 9-én kapcsolták le, és a nyomozás során másfél millió eurót foglaltak le az érintettek otthonaiban végzett házkutatások során.
Kaili barátja, Francesco Giorgi, meglepő beismerést tett: elmondta, hogy részt vett egy lobbicsoport munkájában, amelynek célja Marokkó és Katar érdekeinek érvényesítése volt az Európai Parlament döntéshozatali folyamataiban. Noha ez az eset már két éve napvilágot látott, az ügyben még az elsőfokú ítélet sem született meg.