Brüsszel ismét előrukkolt egy újabb merész elképzeléssel Oroszország ellen, ám ezúttal a valódi vesztesek az európai gazdák lehetnek. - Mandiner


Von der Leyen bizottsága ismételten egy zsákutcába terelné a kontinens egyik legfontosabb ipari ágazatát.

Az uniós műtrágyagyártók egyre hangosabban követelik az Európai Bizottság által nemrégiben javasolt vámok szigorítását az Oroszországból érkező importtermékekre vonatkozóan – számolt be róla a Financial Times (FT). Ez a lépés azonban újabb nehézségek elé állíthatja az uniós agrárszektort, amely már eddig is súlyos terheket cipel az elhibázott brüsszeli zöldpolitikák miatt.

A hét elején az Európai Bizottság bejelentette, hogy nyártól kezdődően újabb vámot vezetne be az orosz műtrágyaimportra, amelynek mértéke tonnánként 40-45 euró között mozogna. Emellett az uniós döntéshozók egyetértettek abban, hogy a következő három év során a büntetővám végső összegét 315-430 euróra emelnék. Jelenleg már érvényben van egy 6,5%-os büntetővám az Oroszországból és Fehéroroszországból érkező műtrágyákra.

A javasolt intézkedések láthatóan nem feleltek meg a nyugati műtrágyagyártók elvárásainak. Svein Tore Holsether, a norvég Yara International vezérigazgatója az FT-nek nyilatkozva kifejtette: "Brüsszelnek ambiciózusabb célokat kell kitűznie." Hozzátette, hogy bár a vámok hozzájárulhatnak a versenyfeltételek kiegyenlítéséhez, ez a lépés sajnos túl kevés és túl későn érkezett.

A Fertilizers Europe szakmai szervezetének vezetője, Leo Alders, szintén egy "merészebb stratégiát" szorgalmazott. Megjegyezte, hogy

A műtrágyagyártás közvetlenül függ a földgáztól, mint kulcsfontosságú alapanyagtól, ami megnehezíti az uniós gyártók számára, hogy a tartósan magas energiaárak közepette versenyképesek maradjanak. Miután az Európai Unió úgy döntött, hogy nem importál több vezetékes gázt Oroszországból, az árak az egekbe szöktek. Ezzel szemben az oroszok, kihasználva az olcsó alapanyagot, felpörgették műtrágyatermelésüket és -exportjukat.

A döntés - amennyiben elfogadják - tovább súlyosbíthatja az európai mezőgazdaság válságát, amely a növekvő energiaköltségek, az elhibázott zöldpolitika és a támogatások visszafogása miatt már így is kritikus helyzetben van.

Related posts