Kabócák koncerteje Villányban: Felfedtük a titkos rovarzene rejtélyét!

Villány híressége nem csupán a prémium borainak köszönhető, hanem a varázslatos magyar kikerics virágának is, amely e táj különleges szépségét hangsúlyozza. Hazánk legdélebbi borvidéke azonban nemcsak e két kincsével tűnik ki, hanem mostantól egy újabb érdekességgel is büszkélkedhet: ezen a festői vidéken felbukkant a mediterrán tájakra jellemző, különleges hangot adó kabóca, ami még inkább gazdagítja a hely varázsát.
A Szársomlyó hegy legismertebb látnivalója a decembertől februárig nyíló magyar kikerics, ami legközelebb a mediterrán tájon, a Dinári-hegységben nyílik. Az utóbbi években azonban a felmelegedésnek köszönhetően hazánk szubmediterrán tájegységén, Villányban is felzendül a kabócamuzsika.
Évekig tartó földalatti lárvaállapot után megszülettek a hegyekben élő kabócák, akiknek zenéjét már messziről hallani lehet. Ezt a különleges dallamot a potrohukon található kitinhártyák rezgése hozza létre. Ezzel a hangzással próbálják a hímek magukhoz vonzani a nőstényeket. Talán ezért született a régi mondás: "A kabóca vidáman él, felesége pedig hallgat."
Az éneklő hímeket is leggyakrabban ezeken a bokortermetű fákon figyelhetjük meg. A kikelt lárvák leköltöznek a föld alá, ahol a fák gyökereit szívogatják. A kifejlett rovarok növényi nedvekkel táplálkoznak, rajzás során egyszer-egyszer belénk ütközhetnek.
- tudtuk meg Hanga Zoltántól, a fővárosi állatkert szóvivőjétől, aki azt is elárulta, hogy Budapest több kerületében is megjelentek a kabócák.