Sokan nem tudják, de ez a város a világ legnagyobb, és sok izgalmas titkot rejt!


A világ legnagyobb városát Kína határain belül találhatjuk, ahol ez a lenyűgöző metropolisz méreteivel és vibráló életével bőven felülmúlja az amerikai nagyvárosokat.

Melyik a legnagyobb város a világon? Sokan azonnal New Yorkra gondolnak, de más népszerű válaszok között szerepelhet Isztambul, Sao Paulo, Sanghaj vagy Tokió is. Azonban, ha a kérdést a méret és a népesség alapján közelítjük meg, egy másik kínai város kerül a lista élére.

Ebből a nézőpontból nézve Csungking, a Csialing folyó partján és a Jangce hatalmas torkolatának közelében elhelyezkedő település, a városok királyának számít. Ez a különleges hely, amely meredek sziklafalak és mély szakadékok ölelésében alakult ki, valóban lenyűgöző. "A metróvonalak alagutak mélyéből bukkanak elő a hegyek öleléséből, majd szédítő sebességgel haladnak át a lakóparkok felhőkarcolói között, amelyek szintén elképesztő módon emelkednek ki a meredek hegyoldalakból" – írta Oliver Wainwright, a The Guardian építészeti és dizájnkritikusa, miután felfedezte a város varázslatos szépségét.

Egy hatalmas épületben több tucat emeletet liftezve itt simán eljutunk a "földszintre", vagyis egy nagyobb területre, térre, amit egy kisebb fennsíkra építettek meg a kínai mérnökök. Mozgólépcsők, hidak, liftek kötik össze itt a házakat.

Az utóbbi években a városban lenyűgöző infrastrukturális fejlesztések zajlottak, amelyek jelentősen megváltoztatták a közlekedési viszonyokat. A két folyó és a domborzati adottságok korábban komoly kihívást jelentettek, de mára a helyzet radikálisan javult. Jelenleg a Jangce fölött hat, míg a Csialing fölött négy impozáns híd ível át, amelyek összekötik a város különböző részeit. A város közlekedési hálózata most már három villamosított vasútvonalat is magában foglal, és 212 út indul ki a központi területről. Emellett új autópályák és gyorsvasutak építése is folyamatban van, amelyek tovább növelik a város mobilitását. A városmagot alkotó félsziget csúcsán pedig drótkötélpályák kínálnak lélegzetelállító kilátást mindkét folyóra, új dimenziót adva a közlekedés élményének.

Ha a közigazgatási határokat vesszük szemügyre, Csungking még lenyűgözőbb képet mutat. Területe több mint 82 400 négyzetkilométer, ami azt jelenti, hogy ez a város - és itt hangsúlyozzuk, hogy valóban város - körülbelül akkora, mint Ausztria egész területe. Ráadásul hazánk, amely 93 ezer négyzetkilométert ölel fel, nem sokkal nagyobb ennél.

Ez a vidék túlnyomórészt mezőgazdasági jellegű, és kiterjedése a fővárosi terület tizennégyszeresét is eléri.

Felvetődik a kérdés: vajon tényleg Csungking érdemli meg a világ legnagyobb városa címet? Vagy a rekordjainak hátterében csupán egy ügyes trükk, egy kiskapu áll?

Természetesen nem. Csungking városi agglomerációja bár jóval kisebb, mint a közigazgatási határok, a lakosság több mint 70 százalékát itt találjuk. És bár a város nem mindig volt ekkora, sosem volt jelentéktelen: "Csungking története több mint 3000 évre nyúlik vissza" - emeli ki a Gestalten kulturális magazin 2019-es cikke. "Már a Ming- és Csing-dinasztia előtt is fontos folyami kikötő és közlekedési csomópont volt, és évszázadokon keresztül a szárazföld központját jelentette."

Infrastruktúrája és népessége robbanásszerűen nőtt: 1979-re 6,3 millió, 1983-ra 13,9 millió, 1997-re pedig közel 28,8 millió lakosa volt, ma pedig több mint 32 millió lakost számlál a közigazgatási határain belül. Ezzel pedig nincs egyedül a környéken, a világ hat legnagyobb közigazgatási területű városa mind Kínában található, és nem látszik a lassulás jele. A szakértők szerint 2050-re, a kínai lakosság 70 százaléka fog hasonló gigavárosokban élni.

Related posts