Kína egy új, "korlátlan" energiaforrást tárt fel, amely a becslések szerint akár 60 000 évre elegendő energiát biztosíthat az ország számára.
Kína hatalmas tóriumkészleteket fedezett fel Belső-Mongóliában, amelyek akár több mint ezer évig biztosíthatnák az energiát - állítja egy friss jelentés. A felfedezés átalakíthatja az energiapiacot, csökkentve a fosszilis tüzelőanyagoktól való globális függőséget.
A jelentések szerint az észak-kínai Belső-Mongóliában, egy autonóm régióban található Bayan Obo bányakomplexumban annyi tórium található, hogy az "szinte a végtelenségig" fedezné Kína hazai energiaszükségletét.
Ez a kissé radioaktív elem felhasználható a folyékony sóolvadékos reaktornak nevezett atomerőmű típus létrehozására, amely hatalmas mennyiségű energiát képes előállítani.
The South China Post által megszerzett jelentés szerint a tudósok becslése szerint
A tanulmány szerint az ország bányahulladékaiban található tóriumkészletek "teljesen érintetlenek", és megfelelő bányászat esetén elég nagyok lehetnek ahhoz, hogy megszűnjön a világ fosszilis tüzelőanyagoktól való függősége.
A kutatók állítása szerint egy belső-mongóliai vasércbányából származó ötéves bányászati hulladék olyan mértékű tóriumot rejt, hogy az elegendő energiaforrást biztosítana Amerika számára több mint ezer éven át.
A jelentés készítése egy olyan időszakra esik, amikor Kína, Oroszország és az Egyesült Államok heves versenyt futnak a nukleáris technológiáik fejlesztéséért, céljuk pedig az atomenergia mint jelentős energiaforrás kiaknázása. E közben Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, egy megállapodás aláírására készül Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, amely lehetőséget biztosít az Egyesült Államok számára, hogy hozzáférjen Ukrajna értékes ritkaföldfém-tartalékaihoz.
A kutatás során összesen 233 tóriumban gazdag területet térképeztek fel az ország egész területén. Amennyiben ezek az eredmények helytállóak, úgy arra utalnak, hogy Kína tóriumkészletei jóval a korábban számított mennyiségek fölött lehetnek.
A tudósok globálisan már évek óta ösztönzik a tórium, egy természetes eredetű, enyhén radioaktív fém, mint alternatív energiaforrás alkalmazását.
A Nukleáris Világszövetség szerint a tórium könnyebben megtalálható a természetben, mint az urán, és 200-szor több energiát képes termelni, mint az urán.
A Nukleáris Világszövetség hangsúlyozza, hogy az elem kinyerése még mindig komoly kihívásokkal küzd, és jelenleg nem áll rendelkezésre gazdaságos megoldás erre a feladatra.