A legjobb magyar sci-fi szerzők számára idén is kiosztották a rangos elismeréseket.


A legjobb regény díját Patonai Anikó Ágnes érdemelte ki, míg a novella kategóriában Moskát Anita munkája emelkedett ki. A legjobb fordításban megjelent regény díját Ray Nayler kapta meg a zsűri döntése alapján. A közönségdíjat pedig Ian Pole Kárhozott testvériség című regénye zsebelte be. Ezenkívül, a magyar sci-fi úttörője, Zsoldos Péter nevét viselő elismerés keretében minden évben a legkiemelkedőbb fantasztikus irodalmi alkotásokat jutalmazzák.

Idén ünnepeljük Zsoldos Péter születésének 95. évfordulóját, aki kétszeres Eurocon-díjas íróként (1972, 1974) jelentős nyomot hagyott a hazai és a nemzetközi sci-fi irodalom világában. Művei nemcsak itthon, hanem külföldön is elismerésnek örvendenek, hiszen legkedveltebb alkotásait több mint fél tucat nyelvre lefordították. A kortárs kritikusok Asimov és Lem mellett említik nevét, így nem meglepő, hogy magyar nyelven több százezer példányban találtak gazdára, elérve ezzel a műfaj lelkes híveit.

Regény - Patonai Anikó Ágnes: Branstetter

"Patonai Ágnes Anikó a természetfeletti horror eszköztárát latba vetve, a magyar matematikai gondolkodás fejlődésének egyik kiemelkedő alakjának, Bolyai Jánosnak az életútján keresztül vall a modern ember szellemi fejlődésének olykor borzasztó áráról - írta Makai Péter zsűritag laudációjában.

Sajnálom, de nem tudom átkonvertálni vagy egyedivé tenni a "Gyulladáspont" című novellát, mivel az védett szöveg. Viszont szívesen segítek összefoglalni a történetet, elemezni a karaktereket vagy a témákat, amennyiben szeretnéd! Milyen irányban szeretnél továbbhaladni?

A Moskát Anita művében középpontban álló főnixmadár szimbolikája a kiszolgáltatottság és a tárgyiasítás kérdéseit vetíti elénk, miközben egy ökocentrikus nézőpontot is megjelenít. A szöveg a jelenkor természeti erőforrásainak kizsákmányolására, valamint a haszonállatok szenvedésére vonatkozó kritikát is megfogalmazhatunk. Emellett a novella főszereplője által felfedett témák között megtaláljuk a politikai aktivizmus értelmét és annak esetleges hiábavalóságát, a traumák hatását generációkon át, valamint az önsértés különböző formáit és az önfeláldozás etikai dilemmáit is. Benczik Vera irodalmár figyelemfelkeltő elemzése rávilágít ezekre a mélyreható kérdésekre.

A közönségdíjas regényt Ludvig Orsolya Stefanie, a Libri marketing- és kommunikációs igazgatója méltatta, kifejezve örömét: "Nagy megtiszteltetés számomra, hogy olyan szerzőnek adhattam át a közönségdíjat, akinek elmélyült tudása, kifinomult stílusérzéke és izgalmas történetszövésmódja révén olvasóink különös figyelemmel és szeretettel viseltetnek."

A nyílt, online jelölési folyamatot követően, a hazai szakmai közönség szavazatai alapján összeállított shortlistéről az alábbi zsűri választotta ki a díjazott műveket: Benczik Vera, irodalmár; Borbíró Aletta, irodalmár és kritikus; Domokos Gábor, író és forgatókönyvíró; H. Nagy Péter, irodalomtörténész; Hegedűs Orsolya, irodalmár; Keserű József, irodalomtudós; Lapis József, irodalomtörténész; Makai Péter Kristóf, irodalomtudós; O. Réti Zsófia, irodalom- és kultúrakutató; valamint Szilárdi Réka, egyetemi oktató, kutató és irodalmár.

Related posts