Kompromittáló információkkal zsarolták össze Donald Trumpot bűnözői körök, de vajon mi áll a háttérben? - PestiSrácok
Kompromittáló anyagokkal igyekeztek összefonódni Donald Trump és bűnözői körök, de vajon mi állhat a háttérben? Szemán László János 2025. február 25.
Dezinformációs buborékot fújnak maguk köré az ukránok a KGB-s Trumpról, hátha ettől minden megváltozik, vezette le tegnap tanult kollégánk oknyomozó munkájában. Eszerint újra elővették a néhány éves kompromatot, mely szerint Donald Trumpot a '80-as években beszervezte a KGB ügynöknek, és ebben a minőségében a Krasznov fedőnevet kapta. A megdöbbentő leleplezést most éppen Alnur Musszajevhez, a kazah hírszerzés egykori főnökéhez kötik, aki a hazájában körözött kiérdemesült rablógyilkosok békés életét éli Ausztriában. Hibrid háború a bűvös jelzős szószerkezet.
Krasznov, a KGB egykori amerikai ügynöke, újra napvilágra hozta Donald Trump elnök ügyeit, ezúttal egy rablógyilkosság miatt körözött kazah volt hírszerző, Alnur Musszajev kapcsán.
Musszajevre nem érdemes időt vesztegetni; Ausztria valami rejtélyes okból kifolyólag támogatja őt, és menedékjogot biztosított számára. A KGBézásához való kapcsolata annyiban terjed ki, hogy ő volt az, aki elindította a kompromittáló információk terjesztését, ám nyilvánvaló, hogy az amerikai elnök lejáratása nem az ő szellemi szüleménye.
A kompromat, vagyis a lejárató anyag előhúzása a múltból sosem újkeletű dolog, és Ambrózy Áron kolléga remekül rávilágított, hogy jelen helyzetben az ukrán vezetésnek kedvező lehet, ha egy kicsit besötétítik a folyamatosan növekvő sikereket elérő Trump elnök imázsát. Érdekes, hogy már 2016-ban is megpróbálták ezt a "ténymegállapítást", amely szerint Trump KGB-hez köthető, de akkor sem arattak vele osztatlan sikert. Az ilyen próbálkozások mögött mindig ott bújkál a politikai rivalizálás, és a cél, hogy a riválisokat megnehezítsék a saját pályájukon.
Ukrán újságban futott fel a lejárató komtromat Trumpról (Forrás: Kyiv Post)
Mielőtt belemélyednénk a Trump elnök karakterének megítélésére vonatkozó magyar párhuzamokba, érdemes először tisztázni, mit is jelent a kompromat fogalma.
Az orosz kulturális színtéren a kompromat (oroszul: компромат), amely a "kompromittáló anyag" kifejezésből ered, olyan káros információt jelent egy politikai szereplőről, üzletemberről vagy más közéleti figuráról, amelyet a közvélemény manipulálására, zsarolásra vagy befolyásolásra használnak, gyakran nem anyagi haszonszerzés céljából, hanem inkább a hatalom megszerzése vagy megtartása érdekében. A kompromat forrásai között szerepelhetnek különféle titkosszolgálatok, de akár hamisítványok is létrejöhetnek, amelyeket PR-szakemberek segítségével hoznak nyilvánosságra. A kompromat elterjedt alkalmazása Oroszországban és más posztszovjet országok politikai életének egyik meghatározó jellegzetessége volt.
Musszajev kazah (volt szovjet utódállam), Ukrajna volt szovjet utódállam. A kompromat pedig Trumb KGB-ügynöki múltja.
Tiszta sor.
Az elítélt bombagyáros furcsa vádjai: egy abszurd történet a bűn és a valóság határvonalán.
Dietmar Eduard Clodo, aki a RAF-terroristák egyik ismert alakjaként vált híressé, Magyarországon pénzhamisítás és bombagyártás miatt jogerősen elítélték, és végleg kitiltották az országból. Színes személyisége miatt nemcsak a közéletben, hanem a titkosszolgálatok köreiben is ismerősként üdvözlik. Kapcsolatai között kiemelkedik Szemjon Mogiljeviccsal és Szeva bácsival való viszonya, amely a titkos világ bonyolult hálózatának része. Afganisztáni tartózkodása alatt Mihasz-szal is szoros barátságot kötött, aki szintén a titkos ügynökök világához tartozik. Az Egyesült Államok hatóságai szerint Szeva bácsi és Mihasz kapcsolata a szolcevoi maffia körüli titkos ügyletekhez vezethető vissza, bár korábban valószínűleg KGB-ügynökként tevékenykedtek.
Clodo 2016-ban jött elő egy kompromattal, miszerint még a 90-es években személyesen adott át kenőpénzt a jelenlegi magyar miniszterelnöknek, illetve Pintér Sándor belügyminiszternek. De erről szól Jürgen Roth Németországban abban az évben megjelent könyve is, amelyből egy fejezetet az Átlátszó blogján tettek közzé. (És repült rá szinte a teljes balliberális sajtó.)
A Legfelsőbb Bíróság (LB) 2003. áprilisában kihirdetett jogerős ítéletében tíz év börtönbüntetésre ítélte a bombagyárosként emlegetett, német állampolgárságú Dietmar Clodót (bilincsben) bűnszervezet tagjaként elkövetett, robbanóanyaggal és lőfegyverrel visszaélés, illetve magánokirat-hamisítás miatt. (Fotó: MTI/ Rózsahegyi Tibor)
Clodo azt állította, hogy a kilencvenes évek korai szakaszában a szolncevói orosz maffia állítólagos magyarországi képviselője, Szemjon Mogiljevics, vagy ahogy sokan ismerik, Szeva bácsi, megbízásából pénzeszközöket juttatott el Pintér Sándor akkori rendőrfőkapitánynak és több más főrendőrnek, közöttük Tonhauser Lászlónak, aki a Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat vezetőjeként tevékenykedett. Ezen kívül a német bűnöző beszámolt Rothnak arról is, hogy 1994-ben Orbán Viktor, a jelenlegi miniszterelnök, egymillió márkát kapott tőle.
A lehetetlen vádakat Clodo 2016 nyarán, egy Regensburgban készült írásos nyilatkozatában is megismételte.
A vádakat maga Szeva bácsi cáfolta meg akkor, amikor Juszt László személyiségi pert indított az Átlátszó ellen, mivel őt is hírbe hozta Szevával a német. Juszt megkereste Mogiljevicset, valamint annak titkárnőjét/tolmácsát. A megkeresettek írásban cáfolták a Roth könyvében leírtakat. Szeva bácsi például így fogalmazott: "Minden, amit Jürgen Roth leír az ő könyvében, nem felel meg a valóságnak."
A hazai médiában bombagyárosként emlegetett Clodo, aki fiatal éveiben a német RAF terrorszervezettel ápolt kapcsolatai miatt már börtönben is járt Németországban, vádaskodásaival tökéletesen illeszkedett a kormánytagok, különösen a belügyminiszter ellen irányuló lejárató kampányba. Ennek célja az volt, hogy eltávolítsák Pintér Sándort az egyes bűnözői csoportok számára különösen hatékonyan működő tárca éléről.
Clodót Tonhauser László és egysége háromszor is elfogta Magyarországon, kétszer el is ítélték, a bombagyáros lebukásai pedig rendre Pintér Sándor országos főkapitányi, majd belügyminiszteri időszakában történtek, így a bűnöző motivációja akár érthetőnek is mondható.
A hibrid háború egyik sajátos eleme a kompromat, amely a politikai játszmák és a manipulációs stratégiák szövevényes világában játszik kulcsszerepet. A kompromat, vagyis a kompromittáló anyagok összegyűjtése és felhasználása nem csupán eszköz a hatalomért folytatott küzdelemben, hanem a társadalmi és pszichológiai befolyásolás hatékony módja is. E stratégiák révén a felek igyekeznek destabilizálni ellenfeleiket, miközben saját pozíciójukat megerősítik. A hibrid háború komplexitása abban rejlik, hogy a nyílt konfliktusok mellett a diszkrét, de annál hatékonyabb módszerek is teret hódítanak, így a kompromat szerepe felértékelődik a modern politikai arénában.
A hibrid háborúhoz - amit akár információs háborúnak is nevezhetnénk - nincs szükség feltétlenül (csak) fegyverekre. Olyan eszközöket alkalmaznak, mint a propaganda, a félrevezetés (főleg álhíreken, a közösségi platformokon keresztül), a bomlasztás, a szabotázs, a megfélemlítés és gazdasági eszközök. Habár ezek egyáltalán nem új keletű eszközök, mivel már korábban is alkalmazták őket. Az új jelenség a hibrid hadviselésben, a technológiai fejlődés: az internet, a gyors helyzetelemzést, az azonnali kommunikáció, az eszközök közvetlen és közvetett irányítása.
A hibrid háború fenti megfogalmazása alapján a Donald Trump elleni lejáratás egyértelműen a hibrid háború része. A magyar miniszterelnök és belügyminiszter elleni kompromat mögött 2016-ban valószínűleg még nem volt külföldi állam, politikus. Az egyértelműen egy bűnöző kicsinyes bosszúja volt.
Kiemelt kép: A KGB jelvénye (Forrás: internet)
Természetesen! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás ötlet: "🌟 Milyen csodás napunk volt ma! A napsütés és a jókedv együtt teremtették meg a tökéletes hangulatot. ☀️❤️ A barátokkal együtt eltöltött idő mindig feltölt energiával. Köszönöm mindenkinek, aki hozzájárult ehhez a felejthetetlen naphoz! 🌈✨ Ti mivel töltöttétek a napotokat? 😊 #Boldogság #Barátság" Ha van konkrét téma vagy esemény, amiről szeretnél írni, szívesen segítek abban is!
A politikai színtér összetett és sokszor kiszámíthatatlan, ahol a kapcsolatok és a hatalmi játszmák kulcsszerepet játszanak. A „kompromat” fogalma, amely az orosz politikai életben gyökerezik, a titkos információk felhasználását jelenti a riválisok lejáratására. A KGB öröksége, amely sokszor a manipuláció és a megfigyelés eszközeivel él, nemcsak a múltban, hanem a jelen politikai stratégiákban is megjelenik. Orbán Viktor és Pintér Sándor, mint a magyar politikai élet meghatározó alakjai, gyakran hivatkoznak a hatalom megőrzésére és a nacionalista retorikára, míg Donald Trump a populizmus és a média manipulálásának mestereként vált ismertté. A vezetők közötti párhuzamok és eltérések tanulmányozása során érdekes kérdések merülnek fel a hatalom, a befolyás és a közvélemény formálásának módszereiről. Ezek a témák együttesen világítanak rá arra, hogy a politika nem csupán a döntések meghozataláról szól, hanem sokkal inkább a hatalom dinamikus játékáról, ahol a titkok és a manipulációk kulcsszerepet játszanak.