A járművezetői szakma egyre inkább lázadásra készül: a sofőröket nemcsak megvetik, hanem sok esetben durva bántalmazásnak is kiteszik őket. A helyzet egyre tarthatatlanabbá válik, és a sofőrök hangja végre hallhatóvá kell, hogy váljon.


A vasúti közlekedés után a BKV és a Volánbusz munkavállalóit képviselő szakszervezet is hangot adott aggodalmának a járművezetőket ért verbális vagy fizikai bántalmazásokkal kapcsolatban. Ez a jelenség sajnos nap mint nap jelen van, és az utasok részéről érkező támadások komoly terhet jelentenek a közlekedési dolgozók számára.

Öt évvel ezelőtt már megkeresték Pintér Sándor belügyminisztert azzal a kéréssel, hogy lépjen fel a támadások visszaszorítása érdekében, valamint hogy a tettesek bűnhődjenek tetteikért. Azóta azonban a helyzet nem javult, sőt, a támadások egyre gyakoribbá és súlyosabbá váltak - áll a hírekben az Economx, az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) közleménye nyomán.

Az EKSZ már többször is hangot adott aggodalmának azzal kapcsolatban, hogy a vasutasok, valamint a BKV és Volánbusz járművezetői elleni bánásmód elfogadhatatlan szintet öltött. A munkavállalók arról számolnak be, hogy egyre gyakoribbá váltak az olyan incidensek, amikor az utasok leköpik, megverik vagy durván bántalmazzák őket. Olyan drámai helyzeteket is említettek, amikor csoportosan támadtak rá sofőrökre, csupán azért, mert megkérték a bliccelőket, hogy vásároljanak jegyet, vagy mert a jármű a forgalmi dugó miatt nem tudott továbbhaladni.

Meddig tűrhetjük még ezt a helyzetet? Meddig nézheti ezt tétlenül a jogalkotó és a rendőrség, anélkül hogy bármi lépést tenne?

- Ezt a kérdést tette fel Naszályi Gábor, az EKSZ elnöke.

Pintér Sándor 2020-as nyilatkozata a helyzetre való reagálás kapcsán arra emlékeztetett, hogy "ebben a témában nem a belügyminiszter az illetékes". Kifejezte szándékát, hogy ha a jogalkotók továbbra is figyelmen kívül hagyják az egyre aggasztóbb jelenséget, akkor kezdeményezni fogja a vasúti dolgozók, volánbuszosok és a BKV munkatársainak közös figyelemfelkeltő és tiltakozó demonstrációját. Szeretné emlékeztetni a döntéshozókat arra, hogy "minden egyes bántalmazás, amit a közlekedési ágazat dolgozói elszenvednek - beleértve akár a tragikus következményeket is - az ő lelkiismeretükön fog nyomot hagyni".

Related posts