Felfedték a Szolnokon használt riasztási technikákat, amelyeket a galambok alkalmaztak – ez volt a titkos fortélyuk.

Lakásba berepülő madarak, összepiszkolt párkány - ismerős? Pedig már mindent kipróbáltunk ellenük. A galambinvázió okainak igyekeztünk utánajárni cikkünkben. Mint kiderült, ezek a madarak rendkívül okosak, nehéz az eszükön túljárni, és folyamatosan tanulnak.
A galambinvázió sok városi lakos számára mindennapos harc. A városi táj ideális lehetőségeket kínál e madarak számára: tágas párkányok, kellemes meleg légáramlatok, és korlátlan táplálék. Nem meglepő, hogy szinte minden társasházban feltűnnek, és gyakran hosszú időre berendezkednek. Az emberek pedig kétségbeesett próbálkozásokkal igyekeznek védekezni: védőhálók kerülnek az ablakokra, tüskesorok díszítik a párkányokat, és különféle galambriasztó berendezések is megjelennek – de a tartós megoldás továbbra is elérhetetlennek tűnik.
A galambinvázióval szembeni védekezés legújabb módszerei is kudarcot vallanak.
A galambok rendkívül okos lények, akikről sokan nem is gondolnák, hogy milyen gyorsan képesek tanulni és alkalmazkodni az új környezetükhöz. Első pillantásra talán nem tűnnek különösebben intelligensnek, de valójában rendkívül ügyesek a riasztók és fenyegetések azonosításában. Egy új figyelmeztető jelzés kezdetben működhet, de a galambok hamar rájönnek, hogy nincs valós veszély, és így a védelmi intézkedések hatása gyorsan csökken. A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület elnöke hangsúlyozza, hogy ez a kivételes alkalmazkodóképesség az, ami szinte legyőzhetetlenné teszi őket a városi környezetben.
Sokan próbálkoznak műragadozó madarakkal - például sólyom makettekkel -, de ezekkel is hasonló a helyzet: egy idő után a galambok egyszerűen nem veszik komolyan. Aki pedig nagyobb lendülettel lépne fel ellenük, élő ragadozó madarakat, például idomított sólymokat vagy héjákat vet be, főként középületek vagy nagyobb rendezvényhelyszínek közelében. Ezek az akciók azonban jellemzően csak időszakos hatással bírnak - a galambok egy idő után azt is kiismerik, meddig tart a veszély, és mikor térhetnek vissza.
Régen az értékek irányították az életünket, ma azonban sokszor inkább akadályozó tényezőkké váltak.
Postagalambként egykor fontos szerepet játszottak a hírközlésben, a háborúk alatt nélkülözhetetlen volt a munkájuk. Ma viszont sokan leginkább csak a kellemetlenséget látják bennük: a galambok a párkányon piszkítanak, betelepszenek az erkélyekre, és nem ritka, hogy a nyitott ablakon berepülve a lakásba is bemerészkednek.
Mit tehetünk mégis?
A galambok elleni védekezés városi környezetben csak akkor lehet valamelyest eredményes, ha többféle intézkedés együttesen történik:
Kezdjük el közösen felfedezni, hogyan tudunk harmóniában élni velük!
Bár a városban való jelenlétük sokak számára zavaró lehet, ezek a madarak valójában a városi ökoszisztéma szerves részei. A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület elnöke hangsúlyozta, hogy a folyamatos védekezés helyett talán érdemesebb inkább megtanulni együtt élni velük. A galambok nem fognak eltűnni, és bár gyakran okoznak bosszúságot, ha alaposabban szemügyre vesszük őket, felfedezhetjük szemet gyönyörködtető, sokszínű tollazatukat és alkalmazkodó természetüket. Az együttélés lehetősége új perspektívát nyújthat a városi életben.