Lengyel Nap Debrecen szívében A debreceni kulturális élet újabb izgalmas eseménnyel gazdagodott: megrendezésre került a Lengyel Nap, amely a lengyel kultúra és hagyományok bemutatására fókuszált. A rendezvény célja, hogy erősítse a két ország közötti bar

A rendezvény során a résztvevők egy izgalmas utazásra indulhatnak Lengyelország gazdag világába, ahol felfedezhetik a lengyel történelem mélységeit, kulturális örökségét, hagyományait és ízletes gasztronómiáját. A Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karának Szlavisztikai Intézete, együttműködve a budapesti Lengyel Intézettel és a Lengyel Idegenforgalmi Szervezettel, egy egész napos programot kínál az érdeklődőknek. Az április 2-án megrendezett esemény a lengyel-magyar barátság napja alkalmából került megszervezésre, így nemcsak a kultúrák közötti kapcsolatokat erősíti, hanem lehetőséget biztosít tanulmányi, ösztöndíj- és álláslehetőségek felfedezésére is. Csatlakozzatok hozzánk, és merüljetek el Lengyelország varázslatos világában!
A lengyel nyelv és irodalom oktatása Debrecenben gazdag múltat mondhat magáénak, hiszen öt évtizeddel ezelőtt, 1974-ben kezdődött a képzés a Kossuth Lajos Tudományegyetem elődjének, a Szláv Filológiai Intézetnek keretein belül.
2018 óta a lengyel nyelv minor szakként érhető el, amely során jelenleg 12 hallgató mélyrehatóan, heti nyolc órás intenzív képzés keretében tanulja a nyelvet. E mellett lehetőség nyílik a lengyel irodalom, történelem és kultúra felfedezésére is. A szlavisztikai alapképzés és mesterképzés orosz szakirányán a lengyel nyelv kötelező második szláv nyelvként szerepel, míg más szakon tanuló hallgatók számára szabadon választható tantárgyként elérhető. Jelenleg további 10 diák dolgozik a nyelvtudása fejlesztésén - tájékoztatta a hirek.unideb.hu portált Fórián Éva, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karának Szlavisztikai Intézetének nyelvtanára.
A Lengyel Nap egyik szervezője kiemelte, hogy a képzési lehetőségek folyamatosan fejlődnek, és 2023-tól a fordító- és tolmács mesterszak hallgatói is lehetőséget kapnak arra, hogy lengyel nyelvet tanuljanak az egyetem keretein belül.
- Lengyelország a hagyományok és a modernitás találkozásának izgalmas példája: büszke történelmi múlttal, pezsgő kulturális élettel és dinamikusan fejlődő gazdasággal rendelkezik. A Szlavisztikai Intézet által 2018 óta már harmadik almalommal szervezett Lengyel Nap remek alkalom arra, hogy a programok mindenkihez közelebb hozzák Lengyelországot és a lengyel nyelvet, hiszen egy nyelv elsajátítása mindig a kultúra és a hagyományok mélyebb megértésének kulcsa - fogalmazott a Főépület Díszudvarán rendezett megnyitón Jarosław Bajaczyk.
A budapesti Lengyel Intézet igazgatója kiemelte: Lengyelország nagyszerű lehetőségeket kínál a világ minden tájáról érkező diákoknak, így a Debreceni Egyetem hallgatóinak is.
A Lengyel Idegenforgalmi Szervezet nevében Farkas Melinda, a budapesti iroda vezetője, köszöntötte az érdeklődőket. Melinda a Debreceni Egyetem volt orosz-lengyel szakos hallgatója, aki később oktatóként is tevékenykedett. Beszédében kiemelte, hogy az itt szerzett tudás és tapasztalat nélkül ma nem tölthetné be jelenlegi pozícióját, és nem lenne lehetősége arra, hogy Lengyelország szépségeit és kulturális gazdagságát minél szélesebb körben népszerűsítse.
Az egész napos programok igazi felfedezőúttá formálták Lengyelországot: a Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskolában Marianna Oklejak gyönyörű illusztrációival nyitott kiállítás varázsolta el a látogatókat. Az egyetem Főépületének Díszudvarán pedig lengyel és magyar művészeti iskolák diákjainak kreatív plakátjaiból állt össze egy szemet gyönyörködtető tárlat. Csanádi Tibor Ulu blogger a lengyel kocsmakultúra rejtelmeit tálalta a közönség elé, míg a lengyel városok bemutatkozása mellett egy szórakoztató, kóstolóval egybekötött országismereti kvízjáték is színesítette a napot. A rendezvény zárásaként pedig az Apolló Moziban izgalmas filmvetítés várta a résztvevőket.