Lesújtó következtetés: Donald Trump népszerűsége a történelem tükrében.

Donald Trump amerikai elnök népszerűsége drámaian visszaesett a hivatalba lépésének első 100 napja alatt, miközben számos intézkedése jelentős tiltakozást generált. Ezt a megállapítást a Washington Post tette közzé, hivatkozva az ABC News és az Ipsos közösen végzett közvélemény-kutatására.
A felmérés szerint a Donald Trumpot kedvezően megítélő amerikaiak aránya 39 százalékra csökkent,
Míg az elutasítók aránya 55 százalékra emelkedett, a pozitív véleménnyel rendelkezőket figyelembe véve nettó -16 pontos megítélést kapunk. Ez a számottevő csökkenés a februári adatokhoz képest figyelemreméltó: akkor még 45 százaléknyian álltak ki az elnök mellett, míg 53 százalék vélekedett elutasítóan, ami nettó -8 pontot jelentett.
A regisztrált szavazók között még drámaibb a helyzet: Trump népszerűségi mutatója a nettó -3 pontos értékről egyenesen -13 százalékra süllyedt.
mindez azt jelenti, hogy Trump támogatottsága alacsonyabb, mint bármelyik elődjének a vízválasztónak tekintett első 100 nap után,
egészen Franklin Delano Rooseveltig és a kutatások kezdetéig visszamenőleg.
A gazdasági szektorban, ahol a volt üzletember eddig kiemelkedő teljesítményt nyújtott, mindössze 39 százaléknyian vélekednek kedvezően az eddigi teljesítményéről.
Tíz amerikai közül hatan kifejezik elégedetlenségüket Trump gazdasági intézkedéseivel kapcsolatban.
Két hónappal ezelőtt, az április 2-i vámháborús feszültség kiéleződése előtt, a megkérdezettek 45%-a fejezte ki elégedettségét, míg 53%-uk elégedetlenségét hangoztatta.
A felmérés szerint a hét felvetett szakpolitikai terület egyikében sem elégedett a többség Trump politikájával,
Még a bevándorlás kérdésében is kedvezőtlen irányba változott a megítélése, hiszen a nettó értéke -7 pontra csökkent.
Az elnök külpolitikáját 61%, a vámjait pedig 64% ítéli el, míg a tőzsdén okozott felfordulást 67%.
A válaszadók több mint 70%-a úgy látja, hogy a gazdaság jelenlegi állapota "nem túl kedvező" vagy "kedvezőtlen", míg 53% azt tapasztalja, hogy a gazdasági helyzet Trump januári hivatalba lépése óta romlott.
A válaszadók túlnyomó része, 71 százalék, úgy véli, hogy Trump politikai irányvonala rövid távon gazdasági visszaeséshez vezethet.
A legfrissebb felmérések alapján az amerikai lakosság 61%-a úgy véli, hogy a Trump-adminisztráció nem tiszteletben tartja a jogállamiság alapelveit. Emellett a válaszadók több mint fele arra a következtetésre jutott, hogy a kormány nem elkötelezett az amerikai polgárok jogainak és szabadságának védelme iránt. Tíz emberből hatan úgy érzik, hogy az elnök túllépett a jogkörén, míg a megkérdezettek kétharmada szerint a bíráknak joguk van megakadályozni egy elnöki intézkedést, amennyiben az potenciálisan káros és törvénytelen.
Bár a felmérés túlnyomórészt kedvezőtlen képet ad az amerikai elnök munkájáról,
A demokraták számára ez sem ad túl sok megnyugvást.
Még mindig több amerikai (37 százalék) bízik Trump elnökben, mint a kongresszusi demokratákban (30 százalék) az ország legnagyobb kihívásainak megoldása terén. Ráadásul sokan úgy vélik, hogy a Demokrata Párt kevésbé érti meg az emberek félelmeit és aggodalmait, mint maga az elnök vagy a republikánusok általában.