A régióban a legaktívabb felvásárló bankként Magyarország emelkedett ki - Világgazdaság.


A bankpiaci tranzakciók aktivitása a 2021-es rekord szint óta tartósan visszaesett. Az utolsó hat év során az OTP csoport kiemelkedett a régióban, mint a legaktívabb felvásárló, összesen öt tranzakcióval. Ezen kívül Magyarországon is megfigyelhető a bankok számának csökkenése.

A közép- és kelet-európai bankpiacon tavaly rekordszintű nyereséget könyvelhettek el, ugyanakkor a banki fúziók és felvásárlások (M&A) száma csökkent. A Deloitte könyvvizsgáló és tanácsadó cég csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján bemutatott friss tanulmánya szerint a szektor erős tőkehelyzete és a méretgazdaságosságra való törekvés a piaci konszolidációt és a felvásárlási aktivitás várható növekedését jelzi.

A makrogazdasági bizonytalanság fokozódott, miközben a pénzintézetek konszolidált mérlegfőösszege csökkent.

A térség makrogazdasági kilátásairól Csoma Attila menedzser megjegyezte, hogy 2024-ben a térség országaiban az átlagos reál-GDP-növekedés 1,9 százalékra emelkedett az előző évi 1,3 százalékról, és 2025-re várhatóan eléri a 2,6 százalékot. A geopolitikai konfliktusok, a kereskedelmi feszültségek és az energiapiacok sebezhetősége mellett a kilátásba helyezett amerikai vámok tovább növelik a bizonytalanságot - tette hozzá.

Az infláció a 2023-as 10 százalékos szintről tavaly 2,9 százalékra csökkent, és az előrejelzések szerint 2025-ben is 3 százalék alatt maradhat. A fogyasztóiár-index mérséklődésével lazítani kezdtek a jegybankok, ami a régiós hitelkamatok mérsékelt csökkenéséhez vezetett.

A bankszektor helyzetéről szólva kifejtette, hogy a térség pénzintézeteinek konszolidált mérlegfőösszege 2024 első felére várhatóan 89,6 százalékra csökken, ami jelentős visszaesés a 2023-as 91,6 százalékhoz képest. Érdemes megjegyezni, hogy 2022-ben ez az arány még 94,5 százalékot mutatott.

A jövedelmezőség tovább növekedett.

A bankok átlagos sajáttőke-arányos megtérülése (ROE) 18,5 százalékra nőtt 2024 első felére az előző évi 17,3 százalékról. A magas nettó kamatmarzs továbbra is a profitabilitás fő motorja, amelyet az alacsony kockázati költségek és a hatékony költséggazdálkodás támogat - mondta Csoma Attila.

A makrogazdasági nehézségek ellenére a nem teljesítő hitelek (NPL) aránya jelentősen a hosszú távú átlag alatt stagnál. 2024 június végére ez az arány 2,4 százalékra csökkent, ami 0,1 százalékpontos mérséklődést jelent a 2023-as évhez viszonyítva.

Related posts