Netanjahu az Egyesült Államokba látogat, ahol ő lesz Trump első külföldi vendége.


A meghívás arra utal, hogy a Fehér Ház új vezetője a közel-keleti konfliktus rendezését helyezi a középpontba, míg az ukrán-orosz háború "azonnali" lezárására még várniuk kell.

Amint Netanjahu lába először érintette az amerikai földet, Trump azonnal reagált a marylandi légibázison összegyűlt újságírók előtt. Bejelentette, hogy "előrehaladnak a Közel-Keleten folytatott megbeszélések Izraellel és más nemzetekkel". Az amerikai elnök megemlítette, hogy "Bibi" Netanjahu (az izraeli miniszterelnök közismert becenevén) kedden látogat a Fehér Házba, ahol "nagyon jelentős találkozókra készülünk".

Hétfőn izraeli miniszterelnök találkozót tart Steve Witkoffal, Washington új közel-keleti megbízottjával, aki már részt vett a gázai tűzszüneti egyezmény végső simításainak lebonyolításában. Keddre Netanjahu Trump amerikai elnökkel egyeztet, majd szerdán a Pentagon új vezetésével, valamint a Kongresszus és a Szenátus új vezetőivel is találkozik. Ezen kívül az Egyesült Államok frissen kinevezett izraeli nagykövetével is tárgyalásokat folytat. Csütörtöki programját egyelőre nem hozták nyilvánosságra, de annyit tudni lehet, hogy Netanjahu a sabát után tér vissza Izraelbe.

Netanjahu indulása előtt újságíróknak nyilatkozva azt mondta - az a tény, hogy Trump beiktatása után elsőként őt hívta meg, "bizonyítja az izraeli-amerikai szövetség erejét" és "személyes barátságunk erősségét".

Bár a két prominens politikai vezető között kedvező a személyes viszony, a kiemelt meghívás mögött más okok is húzódhatnak. Az al-Dzsazíra katari hírtelevízió értesülései szerint a második vendég, akit Donald Trump fogad, nem más, mint II. Abdullah jordán király, akinek látogatása február 13-án esedékes. Érdemes megjegyezni, hogy a hasemita monarchia uralkodója és az amerikai elnök között nem áll fenn baráti kapcsolat, de Abdullah makacs álláspontja komoly gátat jelent Trump közel-keleti stratégiájának megvalósítása során. A közelmúltban Trump bejelentette, hogy a gázai palesztinokat Jordániába és Egyiptomba kívánja deportálni, de a részletek még nem tisztázottak: vajon ezt átmeneti vagy végleges megoldásként képzeli el? Mind Jordánia, mind Egyiptom, valamint a palesztin vezetők azonnal elutasították az ötletet. Szombaton pedig Kairóban az Egyiptom, Jordánia, Szaúd-Arábia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek külügyminiszterei egy közös nyilatkozatban, amely az Arab Liga hivatalos álláspontját képviseli, szintén elítélték a javaslatot – számolt be erről az AP amerikai hírügynökség.

A helyzet világosan mutatja, hogy Trump és "Bibi" prioritásai nem találkoznak. Netanjahu a látogatás idejére felfüggesztette a gázai tűzszüneti tárgyalások második körének kezdetét, ezzel jegelve a gázai helyzet rendezését. E döntése mögött az a félelem áll, hogy a kabinetben helyet foglaló szélsőjobboldali politikai szövetségesei, mint Becalel Szmotrich, esetleg kiléphetnének a kormányból, ami komoly többségi problémákat okozhat. Ezzel szemben Trump számára a legfőbb cél a szaúdi-izraeli kapcsolatok normalizálása, és az, hogy ezt az ő nevéhez kössék. Rijád azonban világossá tette, hogy a palesztin ügy rendezésének előmozdítása nélkül nem hajlandó lépéseket tenni.

Related posts