NUNS: A REM mandátuma lejárt, de eddig sem láttuk, hogy hatékonyan ellátta volna feladatait | Vajdaság MA
A Szerbiai Újságírók Független Egyesülete (NUNS) legújabb médiadossziéja rávilágít egy aggasztó helyzetre: Szerbiában november 5. óta hiányzik egy működő testület, amely képes lenne döntéseket hozni az elektronikus médiáról. Ezen a napon ugyanis lejárt az Elektronikus Médiaszabályozó Testület (REM) eddigi tanácstagjainak mandátuma, és az új tagok megválasztására vonatkozó eljárás még nem indult el. Az ilyen űr a médiapiac stabilitását és a szakmai normák betartását is veszélyeztetheti.
A jelentés rámutat, hogy a REM tevékenysége az elmúlt évtizedben számos törvénysértéssel és botránnyal terhelt: figyelmen kívül hagyta a kereskedelmi televíziók jogsértéseit, megszegte saját belső szabályzatait és ügyrendjeit, valamint a vonatkozó törvényeket is. Munkája sem volt sem hatékony, sem átlátható, és a politikai befolyásoktól való függetlensége is kérdéses maradt.
Az elektronikus médiáról szóló új törvény (ZEM) szerint a REM tanácsa november 5-től megszűnt létezni, ami nem a REM mulasztása. Azonban még mindig nincs nyilvános pályázat az új tanácstagok kinevezésére, amit a parlament kulturális és tájékoztatási bizottságának már májusban ki kellett volna írnia.
Vladana Jaraković jogász elmondta, hogy a REM a működése során soha nem lépett fel, hogy megvédje a közérdeket az elektronikus média területén, inkább a médiaszolgáltatók részérdekeit helyezte előtérbe.
Slobodan Cvejić, a REM egykori tagja úgy véli, hogy azok számára, akik visszaéltek e jelentős szabályozó szerv hatásköreivel, tíz évre el kellene tiltani a közszolgálati munkát. Cvejić hangsúlyozza, hogy ezek a személyek tevékenységükkel súlyosan veszélyeztették a közérdeket, és felelőtlenül végezték el feladataikat – számol be róla a Beta hírügynökség.