Izgalmas fejlemények bontakoznak ki a hazai ingatlanpiacon.

Ismét itt a Property X! – A Portfolio legizgalmasabb és legdinamikusabb ingatlanfinanszírozási és építőipari konferenciája idén is Füreden várja a szakma legfontosabb képviselőit! Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy találkozzunk!
Az irodapiaci előrejelzések alapján a közeljövőben akár 215 ezer négyzetméternyi irodaterület is szabadon maradhat az állami vállalatok költözései következtében. Budapest irodapiacán mindössze 12 épület büszkélkedhet A+ minősítéssel, míg a bérbeadott ingatlanok többsége az A kategóriába tartozik. Ez a tendencia különösen lényeges, mivel az irodaházak üresedési rátája jelentős eltéréseket mutat a különböző korcsoportok között.
míg az 5 évnél fiatalabb épületeknél 2022 óta, az 5-10 év közöttieknél 2023 óta csökkenő üresedési ráták figyelhetők meg, addig a 10 évnél idősebb ingatlanoknál továbbra is növekszik az üresedés.
A bérleti szerződések több mint 50 százalékát a megújítások adják.
A kiskereskedelmi szektorban kedvező fejlemények tapasztalhatók, hiszen a jövedelmek növekedése túlszárnyalja az inflációval kapcsolatos emelkedéseket. Az online vásárlások részesedése 2024-re elérte a 9%-ot, ami jól mutatja a digitális kereskedelem térnyerését. A járvány kezdetétől számítva a kiskereskedelmi ingatlanállomány 8%-os növekedést mutat, ami jelenleg összesen 1,7 millió négyzetmétert jelent.
2020 óta 47 új márka jelent meg a magyar piacon, ebből 13 az elmúlt egy évben.
A bevásárlóközpontok átalakulása már javában zajlik, és különösen izgalmas fejlesztések várhatók a Duna Plaza és az Alba Plaza területén.
A logisztikai szektor növekedést mutat, elsősorban a külföldi tőkebefektetéseknek (FDI) köszönhetően. A build-to-suit (BTS) projektek számának emelkedése pozitív jelzés a piac számára. Kiemelkedő, hogy
az akkumulátorgyártásba irányuló FDI Magyarországon a legnagyobb egész Európában.
Az üresedési ráta az elmúlt évek során kétszeresére nőtt az alacsony kezdőszintről, azonban jelenleg ismét csökkenő irányzatot mutat.
A kelet-közép-európai ingatlanbefektetési piac várhatóan jelentős fellendülésen megy keresztül 2024 és 2025 között, hiszen a becslések szerint a volumen 74 százalékkal nő, elérve ezzel a 8,4 milliárd eurót. Ugyanakkor a nagyértékű tranzakciók, különösen a 100 millió eurót meghaladó ügyletek, továbbra is hiányoznak a piaci palettáról.
Magyarországon az utóbbi két esztendőben csupán két tranzakció lépte túl az 50 millió eurós küszöböt, mivel a befektetők elsősorban a stabilabb, alapvető piacokra irányulnak.
A budapesti prémium bevásárlóközpontok 7,25%-os hozama, amely Pozsonnyal együtt a régió legmagasabb értékét képviseli, kiemelkedő teljesítményt mutat. Ezzel szemben a logisztikai ingatlanok hozama 7%-ra rúg, csupán Bukarest hozamai előzik meg ezt a számot. A helyzet érdekességét fokozza, hogy Prágában ugyanezek az értékek 5,75%-ra, illetve 5,20%-ra csökkennek, ami jól tükrözi a közép-európai ingatlanpiac dinamikáját.
A hazai tőke aránya 2023-ban még 80 százalék felett volt, de 2024-re 70 százalékra csökkent.
ami továbbra is lényegesen túlszárnyalja a korábbi évek átlagos értékeit.
A nemzetközi befektetési döntésekben jelenleg a geopolitikai szempontok játsszák a főszerepet. Ezt jól példázza, hogy
2024-ben a Föld lakosságának több mint fele új vezetőt választott,
A globális gazdasági dinamikát számos tényező formálja, köztük a protekcionista gazdaságpolitika előretörése és Kína kiemelkedő pozíciója az elektromos járművek gyártásában. Ezek a jelenségek egyre inkább meghatározzák a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatok alakulását és a fenntartható fejlődés irányait.
Magyarország különleges pozíciót foglal el a nemzetközi befektetési térképen, hiszen itt találkozik Kelet és Nyugat. Az ázsiai befektetések volumene folyamatosan növekszik, miközben az összeszerelő iparág továbbra is kulcsszerepet tölt be a hazai gazdaságban. Egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a magas hozzáadott értéket képviselő tevékenységek, bár a szűkös munkaerőpiac komoly kihívást jelent.
A magyar befektetési környezet fejlesztésének két fő iránya rajzolódik ki: egyfelől a magasabb hozzáadott értékű tevékenységek ösztönzése, másfelől az ország déli régióinak fokozottabb bevonása a befektetésösztönzési stratégiába.