Áremelési tendencia rajzolódik ki a kereskedelmi szektorban - egyre több vállalat fontolgatja az árak emelését.

A kereskedelmi szektor szereplőinek több mint 25%-a tervez áremelést, mivel a költségekkel kapcsolatos nyomás egyre csak növekszik – mutat rá a GKI legújabb elemzése.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb elemzése szerint a kereskedelmi szektor szereplőinek 27%-a tervez áremelést. Érdekes, hogy míg 2025 első félévében általában csökkent az áremelési szándék a legtöbb iparágban, a kereskedelemben újra felerősödik a drágulási nyomás. A júniusi árképzési várakozások ugyan nyolc hónap óta a legalacsonyabb szintre süllyedtek, de a szektor továbbra is jelentős mértékben ki van téve a költségek növekedésének.
A felmérés eredményei szerint a megkérdezett kereskedelmi vállalatok 27%-a tervez áremelést, míg csupán 8%-uk fontolgatja az árak csökkentését. Ez az arány világosan mutatja, hogy a cégek egyre inkább küzdenek a gazdasági nyomás mérséklésével.
A kereskedők szerint a kormányzati árrésstop és különadó komoly veszteségeket okoz, amelyeket részben kénytelenek a fogyasztókra áthárítani.
Ezt a helyzetet tovább nehezíti, hogy a beszállítók folyamatosan emelik áraikat, és a cégek többsége várakozással tekint a jövőbe, mivel az üzemanyagok, tüzelőanyagok, élelmiszerek és vegyi termékek terén újabb árnövekedésekre számítanak.
A kereskedelmi szegmens képviselőinek 27%-a tervez áremelést - fotó: pexels.com
Bár a gyenge kereslet, különösen az építőiparban, mérsékli az áremelési lehetőségeket, a magas energiaárak, a bizonytalan ellátási láncok és a folyamatosan emelkedő bér- és adóköltségek még mindig jelentős inflációs nyomást gyakorolnak a gazdaságra.
Az építőiparban eltérő a helyzet: az állami beruházások visszaesése, valamint a lakásépítések és -felújítások csökkenése következtében a drágítás nem olyan elterjedt. E szektorban a vállalatok 14 százaléka fontolgat áremelést, míg ugyanennyien a csökkentés mellett döntenének.
Az ipari szektorban és az üzleti szolgáltatások területén is csökkentek az áremelkedésre vonatkozó várakozások, azonban a piaci szereplők továbbra is óvatosan közelítik meg a helyzetet.
Hivatkozás: GKI
Indexkép: pexels.com