Sok magyar kutya szenved ettől a veszélyes betegségtől: súlyos következményekkel járhat, és akár végzetes is lehet - Pénzcentrum.


A szívférgesség az egyik legsúlyosabb, szúnyogok által terjesztett betegség, amely hazánkban is egyre nagyobb veszélyt jelent, elsősorban a kutyákra. A dirofilaria immitis nevű parazita fonálféreg szúnyogcsípéssel terjed, és sok esetben hosszú ideig észrevétlen marad, miközben komoly károkat okoz a kutyák szívében és tüdejében. Az Elanco 2025. május 5-10. között országszerte 42 helyszínen 1000 kutya ingyenes szűrővizsgálatát biztosítja.

Május 10-e a szívférgesség napja, és ebből az alkalomból az Elanco, mint az állatgyógyászat élvonalában álló innovátor, immár kilencedik alkalommal indítja el edukációs kampányát. Az esemény keretében ingyenes szűrővizsgálatokra kerül sor, melyeket állatorvosi szakértőink végeznek el. A kampány célja, hogy felhívja a figyelmet a megelőzés jelentőségére, és támogassa a gazdikat abban, hogy kedvenceik egészségét a legjobban megőrizzék.

"A szívférgesség egy alattomos betegség, amely sokáig észrevétlen maradhat, de ha időben felfedezzük, elkerülhetjük a súlyos következményeket. Kampányunk célja, hogy minél több gazdihoz eljuttassuk ezt az üzenetet, és arra ösztönözzük őket, hogy tudatos döntésekkel óvják meg kedvenceik egészségét" - nyilatkozta Dr. Aladics Balázs, az Elanco ügyvezető igazgatója.

Az országos szűrőkampány keretében a vállalat kiemelt figyelmet fordít az edukációra is. Ennek részeként az Eszkuláp Állatvédő Egyesülettel és az Akela Kutyaiskolával együtt közösségi média felületeiken edukációs tartalmakkal hívják fel a figyelmet a prevenció fontosságára. A kampány célja, hogy minél több felelős kutyatartót ösztönözzenek arra, hogy elvégeztessék kedvenceik szűrővizsgálatát, ezzel is hozzájárulva a betegség korai felismeréséhez.

Az Eszkuláp Állatvédő Egyesület elsődleges célja, hogy gyepmesteri telepekről mentsen kutyákat az ország minden szegletéből. Az egyesület megalakulása óta minden egyes újonnan érkező kutyának és macskának kötelezően elvégezzük a szívféregszűrést. Korábban főleg a déli területekről érkező állatok körében volt jellemző a fertőzöttség, azonban az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy ez a probléma már bárhol felütheti a fejét. Éppen ezért tartjuk rendkívül fontosnak, hogy a gazdik fokozott figyelmet fordítsanak erre a komoly kockázatra, és gondoskodjanak kedvenceik védelméről, hiszen a rendszeres szűrés elengedhetetlen – hangsúlyozta Németh Réka, az egyesület vezetője.

A résztvevő partnerek listája és további hasznos tanácsok, információk erre a linkre kattintva érhetők el. A 2024-ben elvégzett 1000 tesztből 931 negatív és 69 pozitív eredmény született, azaz országos szinten a kutyák 7%-a volt fertőzött. Az eredmények alapján Délkelet-Magyarországon különösen magas, helyenként akár 35%-os volt fertőzöttség, ezen belül egyes településeken, például Mezőkovácsházán és Hevesen kiemelkedően súlyos volt a helyzet.

A pozitív teszttel rendelkező kutyák túlnyomó többsége (90%-a) legalább részben vagy teljes egészében kerti tartásmódban élt, és csupán 20 százalékuk részesült szúnyogok távoltartására irányuló védelemben. A tulajdonosok elmondása alapján a pozitív teszteredményt adó ebek körülbelül 30 százalékának környezetében található valamilyen vízfelület (például tó, patak, folyó), további 10 százalékuk pedig rendszeresen jár ilyen helyekre.

A szívféreg lárvái, más néven mikrofiláriák, a fertőzött állatok vérében találhatóak, és egy szúnyogcsípés révén jutnak át a rovar testébe. Ebben a környezetben körülbelül két hét alatt fejlődnek olyan formába, amely már képes új gazdatestet megfertőzni. Amikor a szúnyog ismét vért szív, a lárvák átkerülnek egy másik kutya organizmusába. A kutyában ezek a lárvák hónapok alatt érnek el teljes kifejlődést, és végül a szívben, valamint a tüdőartériákban telepednek meg. A felnőtt férgek akár hét évig is életben maradhatnak, folyamatosan újabb lárvákat termelve, amelyek a véráramban keringenek, így tovább terjesztve a fertőzést.

A szúnyogcsípés révén újabb kutyákhoz juthatnak el a fertőzések. Ezek a betegségek sokáig észrevétlenül megbújhatnak, ezért gyakran csak akkor derül fény rájuk, amikor már komoly vagy akár visszafordíthatatlan károsodást okoztak a kutyák szervezetében, ami végső soron akár halálhoz is vezethet.

Related posts