A tavaszi fagyok jelentős károkat okoztak, és most már egyre biztosabb, hogy mi vár ránk: kérdéses, hogy készülhet-e lekvár és pálinka az idei termésből.


A márciusi fagyok komoly csapást mértek a virágba borult fákról, különösen a korán nyíló csonthéjasokra. Azok a gyümölcsösök, amelyek átvészelték ezt a zord időszakot, most a tavaszi fagy újabb támadásaival néznek szembe. A gazdák számos stratégiát alkalmazhatnak a károk mérséklésére, de nagy területeken a helyzet szinte reménytelennek tűnik.

A kajszi, illetve a magyar kajszi mindig is fontos és kedves volt számunkra és nem csak azért mert kiváló gyümölcs, hanem mert kiváló alapanyaga a lekvárnak és a pálinkának. Azonban a tavaszi fagyok miatt egyre gyakrabban kell lemondani a gyümölcsösök nyújtotta örömökről.

Az utóbbi évek során a fagy két különböző hullámban csap le ránk.

Megint visszatértek a szeles hideg nappalok és a fagyos éjszakák, hajnalok, ami jelentősen rontja a gyümölcsösök és a gazdák esélyét arra, hogy ellássák a vásárlói igényeket. Több baracktermesztő új fajtákkal próbálkozik, mert a klasszikus fajták, mint a kajszik, egyre ritkábban ússzák meg részleges vagy akár teljes fagykár nélkül a márciust, illetve most már a márciust és az áprilist, ugyanis az utóbbi években két hullámban is támad a fagy.

Idén biztosan készítek lekvárt, de a pálinka sorsa még a levegőben lóg.

Lehetséges, hogy idén is összegyűlik annyi gyümölcs, hogy néhány üveg lekvár készülhet a polcra, de a nagyobb pálinkafőzdék valószínűleg nem fogják tudni maximálisan kihasználni ezeket a fajtákat.

A talaj közeli fagyok általában nem jelentenek gondot a magasabb fáknak, ám a hosszan elhúzódó hajnali fagyok komoly veszélyt jelenthetnek az érzékeny virágok számára. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy nappal gyakran jelentős hőmérséklet-emelkedés tapasztalható, ami megnehezíti a gyümölcsösök számára a szélsőséges hőingadozások kezelését.

A gazdák minden erejükkel igyekeznek megóvni a termést a fagy pusztításától. Az éjszaka második felében sokfelé füstoszlopok vagy éppen lángok csapnak fel az égen, de ezek nem ünnepi tűzijátékok. A gyümölcsösök tulajdonosai és művelői harcolnak a természet kegyetlen csapása ellen, hogy megmentsék azt, ami még menthető.

Vannak fagy elleni vegyszerek, permetszerek

A fagykár elleni védekezés érdekében már számos permetszer áll rendelkezésre, hasonlóan más mezőgazdasági kihívásokhoz. Egy székesfehérvári gazdaboltban lehetőség nyílt arra, hogy a legújabb növényvédő szert megismerjük. Az eladó tájékoztatása szerint a permetezést 10-12 órával a várható fagy előtt érdemes elvégezni, és ez a védelem akár 10-12 napig is eltarthat, biztosítva a fák védelmét. Fontos azonban megjegyezni, hogy ennek a megoldásnak is vannak korlátai. Az áprilisi napok gyorsan telnek, így nem csupán a kajszibarack és más csonthéjas gyümölcsfák, hanem már az almatermésűek is ki vannak téve a fagy veszélyének.

Related posts