Szeged és Nándorfehérvár - Azok, akikről a harangok zúgnak | Demokrata Egyedi hangzású városok, melyek történelme és kultúrája szorosan összefonódik. Szeged, a napfény városa, és Nándorfehérvár, a dicső múlt emlékét őrző település, mindketten különleges

Az iszlám hit fegyveres terjesztését célul kitűző török megjelenése a XIV. század elején Kis-Ázsiában egyre növekvő aggodalommal töltötte el a keresztény Európát. Konstantinápoly bevétele (1453), majd Szerbia elfoglalása után nyilvánvalóvá vált, hogy a "kereszténység védőbástyája", a Magyar Királyság következik. A késlekedő kontinenst III. Kalixtusz pápa próbálta felrázni, a keresztes háború érdekében a ferenceseket mozgósítva. Közülük is kiemelkedett a lángoló lelkű Kapisztrán Szent János. A 70-es éveihez közel járó szerzetes szavaira százezrek mozdultak meg. Kapisztrán Szent János többször is megfordult városunkban.
Európa legnagyobb reménye, a török elleni küzdelmek kiemelkedő hőse Hunyadi János (1407-1456) volt. Kiemelkedő katonai képességei és emberi tulajdonságai miatt ő lett "Athleta Christi", Krisztus Bajnoka (Bonfini). Egyszerű sorból származva lett az ország leghatalmasabb ura, kormányzója. A Hunyadiak legkedvesebb városa Szeged volt. Szeged a ferencesek egyik fellegvára, hazánk egyik legnagyobb városa, így többszörös oka is volt, hogy a török elleni csapás egyik gyújtópontja legyen. A szultán váratlanul 1456-ban Nándorfehérvár (ma Belgrád) ellen indult, amelyet Hunyadi sógora, Szilágyi Mihály védett hősiesen 5000 katonával. Eközben a keresztes sereg Szegeden gyülekezett. Itt tartózkodott Hunyadi is június 9 és 12. között. A seregben szép számmal voltak szegedi halászok, földművesek, ferences szerzetesek, diákok. Kapisztrán az alsóvárosi kolostorban szállt meg, majd szentmisét celebrált, és a Szentháromság útja nyomvonalán vonult Nándorfehérvár alá.
I. Mohamed szultán a törökök kiemelkedő hadvezére volt, serege a világ legnagyobb haderejét képezte félelmetes 300 ágyújával, akkoriban 150 ezer főre becsült harcosával (a mai kutatások a létszámot 60-70 ezer főre teszik - a szerk.). 200 hajójával lezárta a Dunát, lehetetlenné téve a városba való bejutást. Hunyadi serege 12 ezer zsoldosból, 25-30 ezer keresztesből állt.