Szijjártó Péter lesz az első külföldi politikus, akit hivatalos látogatás keretében fogad az új amerikai pénzügyminiszter - értesült a Mandiner.


A magyar tárcavezető elmondása szerint a közelgő megbeszélésen várhatóan Rogán Antal ügye is napirendre kerül.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Washingtonban találkozik Scott Bessent új amerikai pénzügyminiszterrel, ahol a Magyarországot érintő szankciók visszavonásáról és a kétoldalú együttműködés további fejlesztéséről folytatnak eszmecserét. A Külgazdasági és Külügyminisztérium által kiadott közleményben Szijjártó előzetesen megosztotta, hogy...

Kifejtette, hogy alaposan meg fogják vizsgálni az ukrajnai háború következtében Európában kialakult helyzetet, mivel a fegyveres összecsapások következményeként a kontinens gazdasága jelentős sérüléseket szenvedett el. A szankciós intézkedések és az elszálló infláció komoly kihívások elé állították a régiót az utóbbi években.

"Nekünk az az érdekünk, hogy béke legyen, mert a gazdasági fejlődésnek a természetes közege a béke, és ha béke lesz, akkor az egy óriási nyomást fog levenni a magyar gazdaságról, nagy felszabadító erővel fog hatni rá" - fogalmazott Szijjártó Péter. Majd hozzátette, hogy a kétoldalú pénzügyi-gazdasági együttműködés kérdései is napirenden lesznek, és sok munka vár a felekre, minthogy az előző, Joe Biden vezette amerikai adminisztráció

Erre a témára példaként említhetjük a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás felmondását, amely drasztikusan csökkentette országunk vonzerejét az amerikai cégek számára.

"Örömmel üdvözölném, ha sikerülne közös nevezőre jutnunk a pénzügyminiszter úrral a kettős adóztatás elkerülésére irányuló egyezmény újraindításáról. Ez a lépés jelentős vonzerőnövekedést hozhatna a magyar gazdaság számára. Emellett fontosnak tartom, hogy egy innovatív pénzügyi együttműködésről is beszélgessünk" - hangsúlyozta.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a jövőbeni tárgyalások során a szankciók kérdése is napirendre kerül, mivel "a Biden-adminisztráció kicsinyes bosszúból olyan intézkedéseket hozott a távozása előtt néhány nappal, amelyek nyilvánvalóan ellentétesek Magyarország érdekeivel, különösen a gazdasági szempontokat és az energiaellátásunk biztonságát tekintve." Ezen belül kiemelte, hogy a paksi nukleáris fejlesztés szankciós listára helyezése, a földgázért való kifizetések akadályozása, valamint a magyar-szerb kőolajvezeték építésével kapcsolatban felmerülő problémák is jelentős hatással bírnak.

Related posts