Tartozások következtében a Metropolitant és a Neumann János Egyetemet majdnem egyesítették.

A Magyar Nemzeti Bank vagyonkezelő vállalata képtelen lett volna teljesíteni a 127 milliárd forintos kölcsön visszafizetését, amelyet a Neumann János Egyetemért Alapítványtól kapott.
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) átadása is felmerült a 127,5 milliárd forintos kölcsön bedőlése után, derült ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéséből - írja a Telex.
Így tűnt el mintegy 130 milliárd forint a kecskeméti Neumann János Egyetem ködében.
A kölcsönt a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) nyújtotta 2021-ben az MNB-alapítványi körhöz tartozó Optima Befektetési Zrt.-nek, amely azonban 2024 elején nem tudta visszafizetni az összeget.
Az Optima egy dinamikusan fejlődő vagyonkezelő vállalat, amely szoros kapcsolatban áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványi struktúrájával. Fő tevékenysége a különböző MNB-alapítványok, mint például a Pallas Athéné alapítványok, tőkealapjainak stratégiai befektetése és hatékony kezelése.
A tartozás rendezésére a felek alternatív megoldásokat kerestek, például ingatlanokat, részvényeket, illetve céges tulajdonrészeket ajánlottak fel. Az egyik ilyen javaslat szerint az Optima átadta volna a Közép-Európa Alfa Vagyonkezelő Zrt. többségi részesedését, amelyhez a METU tartozik - így az egyetem beolvadhatott volna a kecskeméti intézménybe.
A METU sosem volt állami kézben; jelenlegi tulajdonosa a Matolcsy György köréhez köthető, MNB-s pénzeket kezelő Közép-Európai III. Magántőkealap. A közelmúltban az egyetem belső feszültségekkel is küzdött: 2023-ban több oktató távozott, miután politikai befolyásolásra panaszkodtak - írja a Telex.
A Neumann-alapítvány kezdetben 144 milliárd forint összegű állami támogatást kapott infrastrukturális fejlesztések céljára. E támogatás jelentős részét azonban az Optimánál helyezték el, amely azt részben lengyel ingatlanpiaci részvényekbe fektette. Sajnos ezeknek a részvényeknek az értéke drámaian visszaesett.
Az NJE alapítványa a jó partnerségi kapcsolatok fontosságát hangsúlyozva indokolja, hogy miért fordítottak 128 milliárd forintnyi közpénzt egy kiemelkedően alacsony kamatozású vállalkozásra.
A 2025 januárjára vonatkozó legfrissebb Optima-ajánlatban már nem található meg a METU-t birtokló vállalat, és az Állami Számvevőszék elnöke is arra intette az NJEA-t, hogy a részvények helyett kizárólag készpénzes tranzakciókat fogadjanak el. Ennek következtében a METU és NJE összeolvadási tervei jelenleg eltávolodtak a napirendtől.
A Neumann Alapítvány, a METU és az érintett vagyonkezelő cégek nem reagáltak a Telex által feltett kérdésekre. A hivatalos tájékoztatás szerint jelenleg nincsenek folyamatban tárgyalások az egyetemek összevonásával kapcsolatban.