Magyarország több mint 98 milliárd forintnyi támogatással állt Ukrajna mellé, illetve segítette az onnan menekülő embereket.


Pénteken, a beregsurányi segítségponton tartott sajtótájékoztatón az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár bejelentette, hogy Magyarország az orosz-ukrán háború ezer napja alatt összesen 98,5 milliárd forintos támogatást nyújtott Ukrajnának és az onnan menekülő embereknek.

Soltész Miklós hangsúlyozta, a segítő munkából hatalmas mértékben vették ki a részüket a karitatív szervezetek, amelyek 5500 tonna élelmiszert, ruházatot és gyógyászati segédeszközt szállítottak át Ukrajnába mintegy 13 milliárd forint értékben.

Óriási volt az összefogás Magyarországon, ahová a közösségi szellem és az emberek közötti szolidaritás ereje eljutott. Az ország minden szegletéből érkeztek támogatások, ötletek és kezdeményezések, amelyek együttesen formálták a társadalmi kohéziót. Az emberek összefogtak, hogy segítsenek egymásnak, és együtt nézzenek szembe a kihívásokkal, bizonyítva, hogy a közös célok elérése érdekében a legkisebb tett is hatalmas jelentőséggel bír.

Eddig összesen 1 millió 437 ezer menekült érkezett az országba.

Az államtitkár tájékoztatása szerint a közeli szomszédos országból, a magyar-ukrán határ mentén található segítségponton eddig összesen 673 ezer menekültet láttak vendégül.

Kiemelte, hogy az ország történetének legnagyobb humanitárius kezdeményezésében a menekültek számára szállást, étkezést, ruházatot, egészségügyi szolgáltatásokat, munkalehetőségeket, oktatási programokat és ingyenes utazási lehetőségeket kínáltak. Ezen kívül a családok számára üdülési lehetőségeket teremtettek, míg az ukrán sportolók számára felkészülési helyszíneket biztosítottak.

Emellett energetikai területen is segítséget nyújtottunk Ukrajnának áramszállítás formájában

- tette hozzá az államtitkár, miközben a témát körbejárta.

Soltész Miklós felhívta a figyelmet arra, hogy a háború kitörésének pillanatában öt, Kárpátaljával szomszédos magyar település - Záhony, Beregsurány, Barabás, Lónya és Tiszabecs - állított fel segítőközpontot. Jelenleg Záhonyban és Beregsurányban ez a Magyar Református Szeretetszolgálat és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közreműködésével továbbra is aktívan működik.

Az államtitkár kifejezte háláját azoknak a hat karitatív szervezetnek és települési önkormányzatoknak, akik nagy lelkesedéssel segítették a menekültek fogadását és ellátását. Emellett elismerte a Kárpátalján végzett önzetlen segítő munkát is. Hangsúlyozta, hogy az állami szervezetek, a hatóságok és a kormányhivatalok erőfeszítései szintén óriási jelentőséggel bírnak, és ezért külön köszönet illeti őket.

Úgy fejezte ki magát: annak ellenére, hogy az ukrán kormány korábbi politikája folyamatosan támadta a magyar energiaellátást, és a kárpátaljai magyar közösséggel szemben ismételt jogfosztások történtek,

Magyarország minden lehetőséget megadott a menekülteknek és minden humanitárius segítséget megad a mai napig is Ukrajnának.

Soltész Miklós rámutatott, hogy most éppen a háború legnehezebb időszakát éljük. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy bár az Egyesült Államokban egy békepárti jelölt került hatalomra, a következő két hónapban a leköszönő Biden-adminisztráció és szövetségeseik várhatóan "további zűrzavart és rombolást" fognak előidézni.

Magyarország elkötelezetten folytatja a Kárpátaljáról érkező menekültek támogatását, függetlenül attól, hogy ukránok, magyarok vagy más nemzetiségűek érkeznek - jelentette be. Hozzátette, hogy a segítségnyújtás kiemelt szerepet kap a 2025-ös központi költségvetésben, mint a karitatív szervezetek tevékenységének támogatása.

Related posts