Több mint egy évtizede elfordultak egymástól, de most újra szót váltanak.


Malajzia és az Európai Unió bejelentette, hogy 13 évvel a beszüntetésük után újraindítja a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat. Az egyeztetések újrakezdése úttörő fejlemény lehet az EU és Délkelet-Ázsia gazdasági kapcsolataiban.

"Malajzia optimista és készen áll a Malajzia és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi megállapodásról (MEUFTA) szóló tárgyalások újraindítására. Mindezt teszi a maláj vállalkozások és állampolgárok számára jelentkező számottevő potenciális előny, valamint a kulcsfontosságú ágazatok globális ellátási láncának biztosítása érdekében" - fogalmazott a bejelentés után közzé tett hivatalos közlemény . A bejelentés Anwar Ibrahim malajziai miniszterelnök-pénzügyminiszter kétnapos brüsszeli munkalátogatásán hangzott el.

A szabadkereskedelmi megállapodás várhatóan valóban fellendíti a Malajziába irányuló uniós befektetéseket olyan területeken, mint a feldolgozóipar és a zöldenergia, és az uniós piacra irányuló malajziai exportot is, például az elektromos és elektronikus termékek, az optikai és tudományos berendezések, valamint a pálmaolaj és származékai szektoraiban. A kétoldalú áruforgalom 2023-ban 44,7 milliárd eurót tett ki, mintegy 13 milliárd eurós maláj kereskedelmi többlettel; a szolgáltatáskereskedelem 2022-ben csaknem 11 milliárd eurós értéket ért el. 2023-ra az uniós beruházások Malajziában több mint 153 ezer munkahelyet teremtettek 1323 főként feldolgozóipari projekt révén, mintegy 56 milliárd euró értékben.

A MEUFTA-tárgyalások története 2010-re nyúlik vissza, amikor is elindultak az első fordulók. Azonban a folyamat 2012-re megakadt, miután Malajzia különféle aggályokat fogalmazott meg az EU pálmaolajjal kapcsolatos beszerzési politikájával, a közös agrárpolitikai támogatásokkal, a közbeszerzések szabályaival, valamint a szerződések fenntarthatósági záradékaival összefüggésben. Eközben Brüsszel kritikát fogalmazott meg Malajzia mezőgazdasági gyakorlatával és munkaügyi eljárásaival kapcsolatban. Most, hogy a tárgyalások újraindultak, mindkét fél kifejezte szándékát a folyamat felgyorsítására, bár konkrét ütemtervet még nem osztottak meg a nyilvánossággal.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a MEUFTA-tárgyalások újbóli megkezdése nem csupán a gazdasági kapcsolatok erősítéséről szól, hanem sokkal szélesebb perspektívát ölel fel.

Célunk, hogy partnerségünket a munkajogok, valamint az éghajlat- és környezetvédelem terén tett szilárd kötelezettségvállalásokra építsük"

- nyilatkozta. "Európa és Malajzia határozottan kiáll a szabályokon alapuló nemzetközi rend, a gazdasági nyitottság, a fenntartható fejlődés és a regionális stabilitás mellett. Európa továbbra is elkötelezett a szabad és nyitott Indo-csendes-óceáni térség fejlesztése iránt, ahol mindkét fél számára jelentős érdekek és felelősségek állnak fenn" - fűzte hozzá.

A délkelet-ázsiai magán- és közszférában, valamint a tudományos közéletben és a kutatóintézetekben végzett célzott éves felmérések során az Európai Unió folyamatosan az első helyen szerepel. Ez a pozíció a globális színtéren zajló amerikai-kínai rivalizálás okozta bizonytalanságokkal szembeni védekezés és a nemzetközi közösség szélesebb érdekének szolgálatában tanúsított "helyes cselekvés" terén egyaránt megnyilvánul. Az EU mint megbízható és preferált "harmadik fél" jelenik meg a régióban. Gazdasági tekintetben is figyelemre méltó szereplőnek számít: az Unió a délkelet-ázsiai országok harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere, és jelentős közvetlen külföldi befektetési forrást képvisel.

A délkelet-ázsiai országok iránti uniós közbizalom folyamatosan csökken, ami aggasztó trendet mutat. Ugyanakkor a MEUFTA-tárgyalások újraindítása remek lehetőséget kínál az unió számára, hogy új irányokat és prioritásokat határozzon meg a kapcsolatépítés terén. Ez különösen fontos a Fülöp-szigetekkel, Indonéziával és Thaifölddel folyamatban lévő uniós szabadkereskedelmi tárgyalások sikeres lezárása szempontjából, hiszen a megfelelő politikai támogatás segíthet ezeknek a tárgyalásoknak a felgyorsításában és a bővítésükben.

A sikeres tárgyalások lehetőséget teremthetnek a regionális szintű EU-ASEAN gazdasági kapcsolatok mélyebb és tartósabb formába öntésére. Idén különösen fontos szerepet játszik Malajzia, hiszen a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) soros elnökeként ő felel a napirend alakításáért. Ez a pozíció kulcsszereplővé teszi Malajziát a két régió közötti együttműködés fejlesztésében.

A szerző a Neumann János Egyetem Eurázsia Központjában végzi kutatásait, ahol a kontinens dinamikus folyamatait és kihívásait tanulmányozza.

(Borítókép: Kuala Lumpur vibráló utcáin sétáló emberek. Fotó: Wong Fok Loy / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)

Related posts