Tudsz olyan ügyesen udvarolni, mint egy majom? Az eredmény biztosan meglep majd!
Elképesztően sokféleképp képesek a csimpánz hímek úgymond "udvarolni" a nőstényeknek. Az orvvadászok miatt, azonban kezdenek eltűnni a gesztusok is.
2004-ben orvvadászok végeztek Marius-szal, aki a Taï Nemzeti Parkban élt Elefántcsontparton, és a két utolsó felnőtt hím elefánt egyikeként számított. Marius életében a csimpánzok közötti kommunikációban egy sajátos gesztus formálódott, amely a csoport "dialektusának" része volt. A csimpánzcsaládok különböző módokon kérik a nőstényeket a párzásra, és Marius halála egy ilyen jellegzetes gesztust örökre elvett tőlük - állítja a science.org.
"Ez egy rendkívül izgalmas felfedezés" - nyilatkozik Kathelijne Koops, a Zürichi Egyetem primatológusa. "Előző kutatások már feltártak eltéréseket a csimpánzközösségek szerszámhasználati szokásai között. Azonban ez az első alkalom, amikor egyazon kérésre különböző gesztusok alkalmazásának bizonyítékát találjuk. Emellett ez az első dokumentált eset, amely világosan rávilágít arra, hogy egy specifikus kulturális viselkedés eltűnt az emberi beavatkozás következtében" - magyarázza.
"A hím csimpánzok különleges gesztusokat használnak, ha közösülésre vágynak" - mondja Roman Wittig, evolúciós antropológus. "A jelzések viszonylag finomak, hogy csak egy közeli nőstény figyelmét hívják fel magukra, elkerülve a konfrontációt más hímekkel" - mondja.
Wittig és csapata 495 szexuális gesztus feljegyzését vizsgálta meg négy szomszédos csimpánzközösségben a Taï-erdőben Azt találták, hogy az egyes csoportok között különbségek vannak. Bár a hímek mind a négy közösségben előre-hátra lóbáltak egy ágat, vagy a sarkukat kocogtatták, hogy szexet kérjenek, csak a déli és keleti közösségek használták a "levélcsipesz" gesztust. Csíkokat tépnek le egy levélről. Csak az északkeleti közösség hímei ütögették az ujjukat egy kemény felületre. A több ezer kilométerrel arrébb, Ugandában élő csimpánzpopuláció egyáltalán nem használta a sarokkocogtatást vagy az kopogtatást. Viszont számos olyan gesztust produkált - például egy tárgyon való dobolást mindkét kezével -, amelyet az elefántcsontparti csimpánzoknál nem lehetett látni.
Wittig megjegyzi, hogy a csimpánzok rendelkeznek egy sor veleszületett gesztussal, amelyek univerzális viselkedési formák. Ezeket a gesztusokat minden csimpánz képes alkalmazni, de érdekes módon, különböző közösségekben eltérő jelentéssel bírnak.