Ukrajna határozott és éles hangvételű üzenetet juttatott el Magyarország felé, miközben a kémkedési botrány egyre nagyobb méreteket ölt.


Bár Budapest hivatalosan még nem jelentette be, de az ukrán médiában már felütötte a fejét a hír, miszerint Magyarország bizonytalan időre eltolt a május 12-re tervezett kisebbségi konzultációt. Az események hátterében a pénteken kirobban kémbotrány állhat, amely során Ukrajnából magyarnak, Magyarországról pedig ukránnak titulált személyeket zártak ki. A Fidesz politikai táborában úgy vélik, hogy a Tisza Párt állhat a háttérben. Az ukrán külügyminisztérium szóvivője üzenetet intézett a magyar kormányhoz, felszólítva őket, hogy tegyenek véget az értelmetlen ukránellenes hisztériának.

A május 12-re Ungváron esedékes ukrán-magyar kisebbségi konzultációt a magyar fél kérésére bizonytalan időre elhalasztották. Ez a találkozó a Budapesten korábban egyeztetett 11 magyar ajánlás első fordulós megvitatásának szánt esemény lett volna - tájékoztatott az Interfax Ukraine.

Az ukrán delegáció már megérkezett a helyszínre, izgatottan várva az első előzetes eredmények bejelentését, amikor hirtelen értesültek a tárgyalások halasztásáról. A budapesti előkészítő megbeszélések során a felek korábban egyetértettek abban, hogy szakértői munkacsoportokat alakítanak a kisebbségi kérdések alaposabb feltárása érdekében.

Az elhalasztás okairól egyelőre nem érkezett hivatalos magyarázat a magyar kormány részéről. Az ukrán-magyar kapcsolatok az elmúlt években feszültté váltak, elsősorban a kárpátaljai magyar kisebbség nyelvhasználati és oktatási jogai körüli viták miatt. A konzultációsorozat éppen ezt a feszültséget igyekezett volna enyhíteni.

"Amikor elfogy a bizonyíték, kezdődik a boszorkányüldözés" - reagált Tihij Georgij, az ukrán külügyminisztérium szóvivője arra a hírre, hogy a magyar Terrorelhárítási Központ (TEK) tisztjei őrizetbe vettek egy ukrán állampolgárt Budapesten.

Az ukrán diplomata az X közösségi platformon határozottan kifejtette véleményét:

Ideje lenne, hogy a magyar hatóságok véget vessenek az értelmetlen ukránellenes hisztériának

- fogalmazta meg, világosan jelezve, hogy a vádakat megalapozatlannak ítéli.

Bár eddig hivatalos megerősítést még nem kaptunk, a halasztás összefüggésben lehet az elmúlt napok eseményeivel. Pénteken a Kyiv Post arról számolt be, hogy az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) felfedett egy magyar katonai hírszerző hálózatot, amely Nyugat-Ukrajnában működött. Ez az első alkalom, hogy ilyen helyzetre kerül sor az ország történetében.

Az SZBU tájékoztatása szerint a letartóztatott két egyén a magyar titkosszolgálat toborzása révén került a közelmúltban végrehajtott akciókba. A közlemény hangsúlyozza, hogy a hatóságok tisztában vannak azzal, melyik magyar katonai hírszerző irányította az őrizetbe vett személyeket. Az érintettek korábban az ukrán hadsereg kötelékében szolgáltak. Az SZBU részletesen dokumentálta a magyar ügynökök tevékenységét, majd a letartóztatásukra a lakóhelyükön került sor. A házkutatás során telefonokat és egyéb tárgyi bizonyítékokat is lefoglaltak. Jelenleg hazaárulás gyanújával indult ellenük eljárás.

Ennek eredményeként Magyarország úgy döntött, hogy kiutasít két kémkedéssel gyanúsított személyt, akik Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai státuszban tevékenykedtek. A kormány határozottan fellép a hazánkkal szembeni folyamatos lejárató kampányok ellen, amelyeket Kijev indított.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten bejelentette a legújabb fejleményeket. Az interneten is láthatóvá vált egy látványos TEK akció, amely során a Ferenciek terén, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság közreműködésével egy férfit fogtak el. Őt kémkedési botránnyal hozták összefüggésbe, és az akciót követően azonnal kitoloncolták az országból.

A Nézőpont Intézet elemzője, Boros Bánk Levente nyilatkozott az Indexnek a pénteken történtekkel kapcsolatban. Az elemző szerint azt, hogy kémkedés történt, vagy sem, pontosan nem lehet megmondani. Azonban egy "nem baráti ország" titkosszolgálatának az állítása akár lehet dezinformációs művelet is, ami a magyar kormány megbuktatására irányul.

Horváth József, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet vezetője és biztonságpolitikai szakértő, a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában kijelentette, hogy Magyarország, a magyar kormány, valamint személyesen a miniszterelnök is az ukrán titkosszolgálatok figyelmének középpontjába került. Kiemelte, hogy hazánk már három éve következetesen a béke mellett áll ki, és határozottan ellene van a háborúnak, valamint annak értelmetlenségének.

A háború kezdetétől fogva az ukrán vezetés a titkosszolgálatok tevékenységét is háborús keretek közé helyezte, annyira, hogy merényleteket hajtanak végre Moszkvában is. Emellett a befolyásolási és dezinformációs akcióik célpontjai között Magyarország is szerepel - tette hozzá.

Ez egy titkos ügynökhálózat volt, amelynek tagjai között akár a saját állampolgáraink is ott lehettek. Sajnos, az efféle jelenségek világszerte előfordulnak. Ha ilyen gyorsan sikerült őket lebuktatni, valószínű, hogy nem voltak igazi szakemberek, akik komolyabb intézményeknél tevékenykedtek volna – nyilatkozta Olekszij Hetman, az Ukrán Nemzeti Gárda tartalékos őrnagya és az orosz-ukrán konfliktus veteránja az Espresso ukrán hírportálnak.

Úgy vélem, hogy ez inkább üzenetértékkel bír Magyarország vezetése számára, mintsem hogy komoly katonai győzelemről beszélhetnénk. Ha valóban sikerült elfogniuk őket és felszámolni a hálózatot, az mindenképpen pozitív jel – ez azt mutatja, hogy az ukrán hírszerzés eredményesen végzi a munkáját.

- fogalmazott Hetman. Hozzátette, lehetséges, hogy a letartóztatott személyek már korábban is az ukrán hatóságok radarján voltak; szerinte elképzelhető, hogy figyelemmel kísérték őket, sőt, akár hamis információkat is juttathattak el hozzájuk.

Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter pénteki közleményében bejelentette, hogy két magyar diplomatának 48 órán belül el kell hagynia Ukrajnát. A külügyminisztérium értesítette Magyarország kijevi nagykövetét, akinek átadták a diplomaták kiutasításáról szóló hivatalos jegyzéket.

Válaszlépéseinket a kölcsönösség elvének és nemzeti érdekeinknek megfelelően alakítjuk ki Magyarország döntéseire reagálva.

- nyilatkozta Ukrajna külügyminisztere, utalva arra, hogy Magyarország a pénteki napon hozott döntése értelmében két ukrán diplomata kiutasításáról intézkedett.

A Fidesz máris újabb vádakkal állt elő, miszerint ukrán kémek esetleg kapcsolatban állhattak a Tisza Párttal és Magyar Péterrel, továbbá a korábban "ukrán álláspontot képviselő" Ruszin-Szendi Romulusz egykori vezérkari főnökkel is. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, erről a témáról beszélt vasárnap reggel a Kossuth rádióban.

"A Magyar Péter által megfogalmazott vádaknak semmilyen alapjuk nem volt, majd alig néhány órával később az ukrán hatóságok mindenféle bizonyíték nélkül két kárpátaljai magyart vádoltak meg kémkedéssel, azt állítva, hogy az ő feladatuk az ukrán katonai erő felmérése Kárpátalján" - emelte ki a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője.

Kiemelte, hogy bár ezek a vádak valóban komolyak, véleménye szerint semmiféle alátámasztott bizonyíték nem áll rendelkezésre.

Van egy ukránbarát, egykori altábornagy, akit a szakmai körökben így emlegetnek. Felmerült a gyanú, hogy szorosabb kapcsolatot ápolhat az ukrán titkosszolgálattal, ami a helyzetét különösen aggasztóvá teszi, és indokolttá válik egy alaposabb vizsgálat lefolytatása.

- kifejtette, majd megjegyezte, hogy az események sorozatának "teljesen egyértelmű" konklúziója alapján jogosan merül fel a gyanú, miszerint ez a kapcsolat nem más, mint Ruszin-Szendi Romulusz.

- emelte ki Kocsis Máté.

Menczer Tamás, a párt kommunikációs igazgatója a közösségi médiában osztotta meg véleményét, miszerint "még a vak is észlelheti, hogy az ukrán titkosszolgálat együttműködik a Tisza Párttal." E kijelentését négy fő érvvel támogatta, amelyek a következők:

A kormánypárti politikus szerint ezek miatt a napnál is világosabb az összefüggés, amely az elmúlt 30 évben példátlan volt, hogy "egy pártvezető a hazájára támadjon egy másik ország titkosszolgálatával közösen."

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke mindössze egyetlen posztja néhány mondatával reagált a felmerült vádakra:

Az egykori, komoly súllyal bíró állampárt most olyan elképesztő narratívákat hirdet, amelyek akár Hofi és Benny Hill világát is felülmúlják, nem is beszélve az 1950-es évek kommunista agitációjáról. Jelenleg azt állítják, hogy a legnépszerűbb magyar politikai erő titkos együttműködésben áll az ukrán hírszerzéssel.

Elvtársak, van egy rossz hírem. Ezt a marhaságot a saját szavazóitok sem hiszik el, sőt láthatóan kinevetnek benneteket. Először azt hazudtátok, hogy Brüsszel irányít bennünket. Aztán, hogy az amerikaiak. Aztán, hogy a német kancellár, meg a DK, meg Soros György. Most meg jön az ukrán titkosszolgálat. Ki lesz a következő?

Ruszin-Szendi Romulusz a közösségi platformján megosztott egy fontos gondolatot, miután a friss Tisza-hangfelvétel és Orbán Viktor pénteki Kossuth rádiós interjúja nyilvánosságra került. A miniszterelnök megerősítette, hogy 2023-ban Magyarország a háborús fázis nulladik szakaszában tartózkodott. Ezt a volt katonai vezető úgy értelmezi, hogy...

A volt vezérkari főnök szerint a jelenlegi Orbán-kormány utolsó éveiben a magyar társadalom félelemben él. A kormány folyamatosan ellenségképeket teremt, mind belföldön, mind külföldön, manipulálja a közvéleményt, és olyan diplomáciai lépéseket tesz, amelyek szakmai szempontból nehezen érthetők. Mindez pedig ellentmond a Nemzeti Biztonsági Stratégiánknak.

Kitért arra, hogy amíg tisztségében volt, akkor sem Ukrajna támogatásával képviselte a magyar érdekeket, hanem a "Nemzeti Biztonsági- illetve a Nemzeti Katonai Stratégia szerint. Nem lenne hátrány ha Önök is elolvasnák és értenék, hogy mit hagytak jóvá!"

Related posts